Një reaksion alergjik ndaj një pickim insekteve


Zakonisht kimikateve të përfshira në helm e insekteve që shkaktojnë vetëm reagim lokal neallerhycheskuyu. Më serioze është një reaksion alergjik, shpallur nga kosheret, kruajtje dhe ënjtje të lëkurës jo vetëm në vendin e kafshimit, por edhe në pjesë të tjera të trupit; bronchospasm, ndjesi e compression gjoks dhe çrregullime të frymëmarrjes; wheezing; ënjtje e gjuhës, fytit dhe traktin e sipërm respirator; marramendje; një rënie të mprehtë në presionin e gjakut; anaphylaxis (të rrezikshme për jetën reagim shoku). Reaksionet sistemike alergjike ndaj pickimin të ndodhë në 33% e të rriturve dhe 04/08% e fëmijëve. Le të flasim për një reaksion alergjik ndaj pickimin e insekteve.


Ka më shumë se 3 mijë lloje insektesh therës. Megjithatë, nuk janë insekte të rrezikshme: bletët, Grerëzat, Hornets, mushkonja dhe disa insektet tjera thumbues që mund të shkaktojnë një reaksion alergjik. Faktori kryesor rritur rrezikun e alergjive ndaj stings insekteve, kafshon është numri i përgjithshëm për jetën. Prandaj, rreziku i alergjive ndaj stings insekteve më të larta në të rriturit e punës jashtë në zonat rurale, fëmijët të cilët shpesh ecin në rrugë, bletarëve dhe familjet e tyre, të cilët mund të përjetojnë kafshon shumta dhe të përsëritura.


Në përgjithësi alergji të stings insekteve nuk janë të përkryer. Për më tepër, prania e sëmundjeve alergjike, rinitit alergjike, astma, alergjitë ushqimore dhe të tjerët. Reagimet shanse për pickimin e insekteve janë të njëjta si në jo-alergjik. Megjithatë, në qoftë se ju jeni alergjik ndaj pickimin e insekteve ndodhur në njerëzit me zemër të rënda apo sëmundje të mushkërive, ajo mund të shkaktojë komplikime të rënda.

Varet reaksion alergjik ndaj kafshon nga ashpërsia e simptomave:
- Reagimi lokal zakonisht ndodh në vendin e kafshimit, nuk është e rrezikshme dhe nuk kërkon trajtim të veçantë, por mund të shqetësojë disa ditë. Baza e reaksioneve alergjike të tilla janë substanca irrituese - enzime që janë pjesë e helm insekteve;

- për reaksionet alergjike të mëdha lokale të karakterizuar nga ënjtje të rënda që përhapet nga kafshimit në pjesë të tjera të trupit. Ënjtje është zakonisht disa ditë. Ky reagim edhe të kërcënuar nga reaksione të rënda sistematike;
- sistematike Reagimi - urtikarie ose Angioedema - vlejnë për zonat e mëdha të trupit, jo vetëm vendin e kafshimit. Kjo është konsideruar si një reagim sistematik, por në përgjithësi kjo nuk është kërcënuese për jetën;

- anaphylaxis, i shoqëruar nga simptoma të tilla si ënjtje të gjuhës ose laring (pezmatim i fytit edematous), frymëmarrje të dëmtuar, marramendje apo humbje e vetëdijes (për shkak të një rënie të mprehtë në presionin e gjakut) - është një reagim i rrezikshëm që kërkon kujdes emergjent. Helm në të gjitha insektet thumbues në përbërjen e tij është e ndryshme. Megjithatë, nuk është një kryq në mes alergjisë insekteve helm brenda familjes, për shembull, në qoftë se ka një alergji të grenzë helm, ajo mund të vuajnë nga një goditje Hornet. Mënyra më efektive për të parandaluar komplikimet pickimin e insekteve - shmangur takimit të tyre.


Nëse jeni alergjik ndaj stings insekteve, më mirë të marrë parasysh rekomandimet e mëposhtme:
- nëse Grerëzat jetojnë larg nga shtëpia, nuk përpiqet që t'i shtjerë ata dhe të kalojë ato sa më shpejt dhe në heshtje. Nëse ju drejtuar, duartrokas duart tuaja ose të bëjë ndonjë lëvizje të papritur, ju insekteve stings;
- Të jenë të kujdesshëm se fëmijët nuk janë shtyrë pa shpuar dhe koshere dhe foletë e insekteve të rrahur;
- të heqë dorë kremra shumë erë, parfume, colognes dhe mjetet për kujdes të flokëve;
- para se të nisej në pyll nuk veshin rroba të ndritshme ose veshje me lule pikturuar, të zgjedhë rrobat ngjyra qetësues;

- në pyll nuk veshin veshje të lirshme too: insekteve mund të fluturojnë në bazë të saj dhe nuk të dal;

- Mos përdorni gërshërë të mëdha elektrike për prerje shkurre dhe kositës elektrike lëndinë - me energji elektrike tërheq insektet;
- Nëse ju doni që të punojnë jashtë, veshin pantallona të gjata, këmisha me mëngë të gjata, çorape, këpucë të mbyllura, kapelë dhe mos të dalë në rrugë zbathur ose çorape;
- Të jenë të kujdesshëm, ndërsa në afërsi lulet e lulëzim pemë frutore, shkurre, livadhet e tërfili, pranë qepalla e kulmeve, attics, koshat e plehrave dhe vende për rekreacion dhe pikniqe;


- Mbani në insekticideve dorë për të vrarë e insekteve para se të ju pickon. Mjetet që sprapsin insektet, bletët, Grerëzat, Hornets nuk punojnë;
- Insektet e ngordhura nuk mund ta prekni atë;
- Të jenë të kujdesshëm kur të hahet jashtë ose duke qenë i afërt me vendet ku pije ushqim dhe. Mos pini enët, të cilat disa kohë ishte në rrugë, ndërsa të pijshëm shishe dhe mbuluar xhami mes gllënjka;
- shikoni të mos lënë djeg insekteve në lëkurë, e cila duket si një fraksion i zi. Kujdes tërheqë atë me piskatore;


- për të hequr stingers nuk shtrydh lëkurën rreth gishtat, kështu që helmi mund të merrni në inde;
- Pas një pickim për të shkuar ngadalë në mënyrë që të mos për të përshpejtuar absorbimin e helmit.
Simptomet e reaksioneve lokale që dalin nga pickimin e insekteve, mund të trajtohen me mjete të thjeshta. Në mënyrë që të lehtësuar dhimbjet dhe të zbutur itchy, zbatohen kompresa të ftohta, anestezike lokale, antihistamines me gojë dhe analgesics gojë.
Nëse reaksionet sistemike të kufizuara në urtikaria dhe Angioedema, ju mund të marrë një dush me ujë të ngrohtë duke përdorur një varietet të butë sapun. Kjo do të ndihmojë në lehtësimin e kruarje.


Ujë të nxehtë mund të përkeqësojnë simptomat. Nxehtësia mund të bëjë të njëjtën gjë. Mbani ftohtë në shtëpi. Pas një dush fshij lehtë të thahet lëkurën me një peshqir të butë. Menjëherë pas larjes, të aplikojnë moisturizer në lëkurë, veshin të rehatshme, veshje të lirshme bërë nga pambuku. Urtikaria dhe Angioedema mund të shkojnë në shok anafilaktik. Një pacient që ka duruar kurrë proceset anafilaktike duhet të kenë në dorë injektimin e adrenalin dhe të jenë në gjendje të përdorin ato.