Një reaksion alergjik në njerëz në pranverë


Forma më e zakonshme e alergjisë pranverës - ethe hay, reagimi të veçantë të trupit të njeriut për të polen. Vala e parë e ethe hay ndodh në fund të prillit - fillim të majit. Kjo lulëzuar lisi, thupër, verr, hirit, ahu, panje, panjë. Shkon e dytë nga maji deri në qershor. Kjo është kur polen "shpërndaj" drithëra, thekër, grurë, pendë bari, tërshëra, elbi, dhe të ndryshme bari iriq livadh. Nga fundi i qershorit deri në fillim të vjeshtës humbje e ngjyrës barërat e këqija (pelin, quinoa, etj). Wind përhapet polen për kilometra përreth. Grimcat bien sistemi hundë imunitar të njeriut perceptuar si diçka të huaj. Trupi i njeriut fillon të prodhuar qelizat e substancave biologjikisht aktive si histamine, që të çon në inflamacion alergjik. Simptomet e ethe hay janë shumë të ndryshme: nga një skuqje, kollë, rrufë ënjtje dhe skuqje të lëkurës bronhospazmov dhe uljen e presionit të gjakut. Bisedoni në reaksion alergjik pranverë të njerëzve.


Kapur një djathë të ftohtë dhe me erë në pranverë lehtë. Por për të dalluar simptomat e nje reaksion alergjik pranverë ARI në shikim të parë nuk është e lehtë. Hundë i lëngshëm. Në mënyrë tipike, alergjik të lëngshme nazale shkarkimit dhe transparente. "ftohjet" mukusit trasha dhe ka një ngjyrë. Përveç kësaj, në qoftë se ju jeni alergjik hundë i lëngshëm shoqëruar me kruarje të rënda thellë në hundë, e cila është e vështirë për të shkundur. Teshtitjes. Sipërfaqe të shpeshta teshtimë - është një përpjekje e trupit për të hequr alergeneve nga hunda. Pacienti ARD teshtin me zë të lartë dhe të fuqishëm.

Nëse pranverës ftohtë sytë e përlotur Periodikisht, atëherë reagimi alergjik i holluar me ujë të bollshëm praktikisht ndalon. Qarqe të errëta nën sytë. Kur kjo simptomë ftohjet humbur. Qarqe të errëta, ato quhen "bruises alergjike shfaqen nga dështimi i venave në sy të thahet, dhe për shkak të mbingarkesës kronike nazale. Krejtësisht të shmangur përkeqësimin sezonale pranverë e reaksioneve alergjike mund të jetë vetëm një mënyrë - për të armatosur kalendarin e bimëve lulëzuar dhe të lënë një vend të "rrezikshme" për të gjithë periudhën. Nëse ju nuk mund të largohet, të ndjekin masat. Shmangni duke ecur në një mot të thatë dhe me erë. Koha më e mirë për të shkuar jashtë - pas shiut, kur përqendrimi i polenit në ajër është shumë i vogël. Nëse është e mundur, veshin syze dielli dhe një kapelë për të polenit nuk e kam marrë në sy.


- Mos e hapni dritaren e makinave ndërsa udhëtonte rreth qytetit. Një outings në vendet ku shumë bimë të lulëzuar, shtyhet mirë.
- Gjatë ditës sa më shpesh të jetë e mundur (dhe pas kthimit nga rruga e kërkuar) lani hundë, sytë dhe gojën me ujë të pastër.
- Çdo ditë, të marrë një dush dhe tërësisht shpëlarje flokët - ato mund të mblidhen grimcat e pluhurit të padukshme për syrin.
- Pajisja dritare rrjeta kundër mushkonjave. Në mot të ngrohtë dhe të thatë, të hapur ato më rrallë. Më mirë hedh gjatë natës, sidomos gjatë apo menjëherë pas shiut.

- Shtëpia rregullisht lagësht pastrimi. Nëse jeni alergjik, nuk e bëjnë ata vetë.
- Në periudhën e lulëzuar bëjnë rrobat nuk thatë jashtë.
- Zgjidhni kimikatet shtëpiake dhe kozmetika emërtuar "hypoallergenic."
Çështjet shkoni te mjeku-allergist, vendosi pa mëdyshje: me siguri, po.

Ndihmë specialist të identifikuar të cilat bimët reagojnë trupin, të emërojë antihistamines apo trajtim më të ndërlikuar. Për shembull, injeksione, lehtësimin e simptomave alergji për disa vjet. Nëse shenja plogët mund të gjenden në farmaci janë droga efektive OTC: pilula, pika sy lehtësojë acarim, bie dhe sprays që të lehtësojë ënjtje në hundë. Antihistaminet të parë brez "i vjetër" (prodhohen, zakonisht në formën e zgjidhje, të paktën - in tableta dhe shurupe) janë të përdoret për trajtimin e alergjik itchy. Disavantazhet e barnave "e vjetër" brez është dozë relativisht e lartë, duhet të marrë disa herë në ditë, zhvillimin e qetësues Addictive dhe efekt hipnotik.


Financon gjeneratat "reja" (dytë dhe të tretë) përdoren për trajtimin e dermatitit atopik, basal dhe trajtimin parandalues ​​të alergjisë. Ata ka efekte qetësues, të fillojë të punojë brenda 30 minutave. Efekti vazhdon për 24 orë dhe një javë pas ndërprerjes së terapisë. Përdorni paratë që ju mund të marrë parasysh kohën e ditës dhe të hahet. Ata nuk shkaktojnë varësi edhe pas përdorimit të zgjatur (nga tre në gjashtë muaj) dhe nuk tregojnë efekte anësore në sistemin nervor dhe kardiovaskulare.