Reagimit alergjik të trupit të njeriut


Në një sistem normal imunitar mbron trupin nga depërtimin e agjentëve të ndryshëm të huaj. Ajo kryen këtë duke bërë antitrupa, kryesore e të cilit detyrë - ". Antigjene" për të neutralizuar pushtimin substancat e trupit quajtur Ndonjëherë sistemi imunitar nuk arrin të punojë dhe fillon të reagojë para se krejtësisht të padëmshme për njerëzit si substancë e rrezikshme. Kjo çon për të filluar shkatërrimin e hyperreaktsyy trupit, që është për alergji. Në këtë kohë qelizat janë lëshuar substanca biologjikisht aktive, duke përfshirë histamine.


Efekti i saj në trup dhe vetëm shkakton kruarje, ënjtje, rritjen e prodhimit të mukusit, vrull e muskujve të lëmuar të bronke e zhvillimit të mundshëm të asfiksi. Nëse histamine është lëshuar shumë, ajo mund të çojë në një gjendje shoku, kur tensioni i gjakut bie, humbja e vetëdijes, frymëmarrje shqetësuar dhe funksionin e zemrës. Atë që është një reaksion alergjik të trupit të njeriut?

Tendenca për reaksionet alergjike në njeri është e trashëguar. Megjithatë, ka arsye të tjera: mosfunksionim të traktit gastrointestinal, përdorimi i ndonjë shtojcave ushqimore, gjendjen e dobët të mjedisit dhe sigurisht dobësuar sistemin imunitar. Jo aq shumë shkaku si një pretekst për të nisur një herë reaksion alergjik janë të lindjes.


Për trupin e femrës - kjo është një stres të rëndë. Dhe nëse personi është tendenca alergjik, ajo mund të ndodhë pas lindjes për herë të parë dhe të përkeqësohet. Në rrezik - nënës, shtatzënia e të cilit vazhdoi me një sërë peshë të tepërt, edemë, rritje të presionit. Pas të gjitha këto komplikime të lidhura me reagimin imunologjik, nga e cila akumulon lëngjeve në ind dhjamor dhe shkakton ënjtje dhe, rrjedhimisht, një sërë peshë të tepërt, duke rritur presionin dhe ndryshime të mëdha në veshka. Nëse ju nuk i kushtoj vëmendje për këto simptoma problem i ngjashëm mund të ndodhë në një fëmijë.

Ju mësoni se si për të reaguar ndaj një personi kohë të caktuar reaksion alergjik dhe të sakta, në qoftë se ju e dini se si ajo zhvillon të rrezikshme për jetën. Urtikaria karakterizohet nga blisters ndodhin papritmas me buzë të kuqe të ndritshme dhe të qendrës së zbehtë. Kjo i nxituar është shumë e ngjashme me djegie të mbetet në lëkurë pas kontaktit me nettles, të quajtur kështu koshere. Blisters mund të përqendrohen në një vend ose ndodhin në të gjithë trupin dhe të shkaktojë kruarje të rënda.

• alergjike rinitit ose hundë i lëngshëm, i shoqëruar nga kongjestion i hundës, kruajtje të padurueshme rrit krahët e saj, teshtitjes sulmet.

• alergjike konjuktivit - një inflamacion i mukozën e sipërfaqen e brendshme të qepallat dhe syrit, e cila karakterizohet nga skuqje e saj. Ka lacrimation, fotofobi, ënjtje qepallë dhe kruarje.
• akute enterit - inflamacion i mukozën e zorrëve, të simptomave që përfshijnë të vjella dhe diarre të shpeshta.
• Enjtje i Angioedema manifestuar në formën e enjtjes kufizuar të lëkurës, indeve nënlëkurës dhe mukozave. Më shpesh ajo zhvillon në buzët, faqet, moshën, ballin, kokës, duart dhe këmbët. Mund të vuajnë nyje, Mukoza e laring dhe traktin gastrointestinal. Për shembull, ënjtje e mukozës së fytit e shoqëruar me kollë, zëri osyplostyu, astma, dhe traktin gastrointestinal - dhimbje barku, vjellje, të vjella.

• Anaphylaxis - reaksion alergjik më i rrezikshëm në të cilin tensioni i gjakut bie dhe gjaku pushon të rrjedhë në organet vitale. Nëse koha nuk merr masa, është e mundur edhe me vdekje. Shoku anafilaktik është e shoqëruar shpesh nga dështimi të frymëmarrjes për shkak të ënjtje e laring ose vrull bronkial, dhimbje barku, kruarje të lëkurës.

Para trajtimin e alergjisë, ju duhet patjetër të sigurtë që në simptomat e përshkruara më sipër nuk janë të fshehur një tjetër problem. Dhe asnjë vizitë në allergist nuk mund të bëjë si pa teste provuar se ajo mbart. Alergjen dyshuar në sasi shumë të vogla injektuar nën lëkurë, në varësi të mjekut reagim do të gjykojë praninë dhe peshën e alergjive. Hulumtimet e gjakut. Ajo është e bazuar në një analizë komplekse të konkurrencës midis speciale "etiketuar" antitrupat dhe antitrupave organizëm vet, me saktësi të lartë për të përcaktuar se cilat substanca kanë një reaksion alergjik. Metodat Byorezonansnыe kërkimore kompjuter. Identifikojnë ndryshimet në fushën elektromagnetike në trup që ndodhin në përgjigje ndaj alergeneve të caktuara të pranishme në ushqim apo në ajër. Çdo lloj reaksion alergjik mund të zhvillohet në kushte të ndryshme të futjes së alergjen në dietë, nga inhalimi i pluhurit apo substancave të paqëndrueshme, në kontakt me lëkurën. Dhe në varësi se si ju goditi alergjen në trup, do të varet ndihmës së parë.


Alergjive ushqimore
Shumica alergji ushqimore e zhvillon në fëmijët, por të rriturit janë të njohur me blisters shfaqet papritmas pas përdorimit të tepruar, të tilla si mandarin ose çokollatë. Shpesh nuk është vetëm nxituar, por Angioedema mund të shfaqen dhimbje barku, të vjella, diarre. Ndonjëherë simptomat e rinitit alergjik dhe astma - wheezing dhe gulçim. Alergjive ushqimore zakonisht manifestuar një herë gjatë një vakt apo dy orë pas saj. Ndër ushqime alergji shkaktojnë mund të përdoren, të tilla si qumështi i lopës, vezë, peshk, karkaleca dhe prodhimet e detit të tjera, arra, mjaltë dhe agrume. Si ndihmës së parë nevojën urgjente për të nxjerr ushqimin mbetura. Ju duhet të shkaktojë të vjella, pas ujit të pijshëm. Nëse ushqimi është ngrënë më shumë se një orë më parë, dhe të bëjë një klizmë spastrimit. Me drogë duhet të marrë antihistamine, dhe një orë - një sorbent, të tilla si karbonit aktivizimit.