Alergjik bronkit - Simptomet, trajtim


Bronkit alergjik është sëmundje polyetiolohichnym, me fjalë të tjera, ajo mund të zhvillohet nga ekspozimi ndaj alergeneve shtëpiake (polen, pluhur shtëpi, pezmatim të kafshëve, etj), dhe nën ndikimin e stimujve bakteriale apo virale, ajo është Staphylococcus më patogjene. Zakonisht recurrences bronkit alergjik vërejtur në sezonin e ftohtë, e cila është edhe një konfirmim i faktorit infektive shkakësore.
Ndryshe nga astma, ku ka shkatërrimin e bronke vogël dhe bronchioles në bronkit alergjik prek bronke mesme dhe të mëdha. Kjo shpjegon mungesën në këtë sëmundje bronhospastycheskoho eksplicite përbërëse dhe astmës sulmeve.


Bronkit alergjik është e karakterizuar nga mukozën e zbehtë edematous, ngushtimi i bronke segmentale dhe një numër të madh në lumenin e sekrecionet bronkiale mukozës. Nëse procesi sëmundja zhvillohet si pasojë e infeksionit bakterial, gjatë bronchoscopy vërejtur ndryshime, të cilat janë zakonisht të pranishëm gjatë bronkit virale dhe bakteriale (Muco-purulent sekret heperemyya mukozës).
Bronkit alergjik në foshnjat, për shkak të moshës, mukozale udhë ajrore që ndodh kryesisht edemë dhe hipersekrecioni, në bronchospasm shumë të butë. Ky fakt është një nga arsyet kryesore që pengojnë ri diagnozën diferenciale fëmijët e kësaj sëmundjeje me astma bronkiale.

Alergjik bronkit - Simptomat


Sëmundja është e përsëritura në natyrë dhe në fëmijët e çdo moshe. Rifillimi ndodhin dhe ndodhin kryesisht në të ulët të keq ose temperaturë normale dhe mund të vërehet 1 - 2 herë në muaj. Kohëzgjatja e përsëritje mund të shkojnë nga disa ditë deri në dy javë ose më shumë.
Simptomë kryesor i bronkitit alergjik - Shpesh sulmeve, kollë ngulët vazhdueshme që ndodh kryesisht gjatë natës. Fillimisht kollë është zakonisht e thatë, më vonë u transformua në lagështirë. Sulmet Kashlevыe mund të jetë shkaktuar nga aktiviteti fizik, dhe emocione të tjera negative.

Përkundër faktit se sëmundja është sigurisht vazhdueshme periodike, ndryshimet në sistemin e tretjes, sistemit kardiovaskular, veshkat dhe mëlçinë janë vërejtur. Zakonisht, fëmijët e dukshme simptomat që tregojnë përfshirjen në sistemet autonome dhe qendror nervor të procesit patologjik - fëmijët janë të fjetur, nervoz, humor, ata fitojnë rritje djersitje.

Alergjik bronkit - Trajtimi


Trajtimi i bronkit alergjik zgjatur, sistematik dhe gjithëpërfshirës. Bazuar në karakteristikat individuale të sëmundjes, parimet kryesore terapeutike avulloj në një kombinim adekuat të masave nonspecific dhe specifike. Mjaft efektive Immunotherapy efekt terapeutik tregoi vazhdoi zbuluar nga testet për alergji alergjen. Përveç posedojnë barnave të përshkruara stimulues si pentoksil, Metatsyl, nucleinate natriumi dhe të tjerët. Mirë efekt anti-alergjik të bëjë antihistamines (tavegil, diazolin, pipolfen, Suprastin, diphenhydramine, etj) të përdorura në aerosols, intramuskulare ose brenda. Efekt të mirë terapeutik i aerosols të bëjë me ujërat alkaline dhe klorit-natriumi minerale që reduktojnë mukusit viskozitet, të rivendosur ekuilibrin jon dhe përmirësuar membranat mukoze trofik.

Me terapi fizike, në bronkit alergjik është më shpesh përdoret rrezet ultravjollcë, të cilat rrisin prodhimin e antitrupave që stimulojnë proceset jospecifik imunitar dhe të rritur funksionet mbrojtëse. Janë faktorë të rëndësishëm fizike (uji, dielli, ajri i freskët), të kombinuara me masat kalitje.
Bijtë e shkolla dhe moshën parashkollore duhet ushtrime sistematike terapeutike klasa, dhe fëmijët deri në tre vjet për të siguruar masazh tonik. Nëse, brenda tre ose katër muaj në shkollë dhe parashkollor simptomat e sëmundjes nuk do të gjenden, ata do të rekomandohet klasa terapeutike në pishinë.

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
• alergjike skuqje itchy • alergjike