Atopic dermatit alergjik të lëkurës


Shenjat kryesore të dermatit alergjik atopic është kruhet dhe kruarje. Shpesh ka një rreth vicioz. Inflamacion që e shoqëron dermatitis atopik shkakton lëkurë të thatë dhe të çon në lëkurë kruarje, kruajtje shkakton pacientit të kruar, e cila shkakton shumë irritim dhe inflamacion, i cili përsëri përforcon thaj lëkurën dhe kruarje. Pacienti shqyer lëkurën për gjakun e prekur, ka plagë, e cila nga ana shpesh infektohen. Le të flasim në lidhje me artikullin alergjik lëkurë dermatit atopic.


Nuk janë shenja të tjera ngathët dermatit:
1) dëmtim të lëkurës - përhershëm ose shpesh të përsëritura, manifestuar nga acarim dhe skuqje. Në të rriturit, ato janë shprehur në dhëmbëza dhe trashje e lëkurës me shfaqjen e rrudhave të thella, zakonisht mbi pëllëmbët dhe bërryl. Me kalimin e kohës, lëkura në këto zona coarsens. Në foshnjat dhe fëmijët e vegjël, të prekur kryesisht lëkurës në fytyrë, këmbët, gjunjë dhe bërryla, qafën dhe trung; ekzemë kronike mbi pëllëmbët është tipari më i zakonshëm i dermatit atopic, por nganjëherë kjo mund të jetë i pranishëm në qafë, këmbët dhe gjunjë dhe bërryla;


2) dermatitis atopik shpesh ndodh në njerëzit me astmë, rinitit alergjike, conjunctivitis alergjik dhe alergji ushqimore. Në të njëjtën kohë, fëmijët e vegjël të komunikojnë me sëmundje të tjera alergjike nuk janë aq të dukshme, kështu që ata duhet të i kushtoj vëmendje të disa simptomeve të lehta: rritur thatësi (thatësi e lëkurës), të zbehtë, të thatë, me luspa të lëkurës (ichthyosis), infeksione të lëkurës, infeksion Virusi herpes dhe Staphylococcus bakteriale infeksion, lëkurë të thatë rreth nipples. Në pacientët të tilla janë shenja mjaft të zakonshme e përgjithshme të Atopy, bruises alergjike - qarqe të errëta që tregojnë praninë e rinitit alergjike; dele të dyfishtë nën povikm më të ulët (line-Denis Morgan), vërehet në 60-80% e pacientëve me dermatit ngathët, konjuktivit shpeshta, karakterizohet nga skuqje, ënjtje dhe kruarje në brendësi të qepallat dhe shikimet.


Në pacientët atopic dermatit të cilëve për një kohë të gjatë, lëkura është e mbuluar me rrudha dhe me shkëlqim, si rezultat i efekteve kortikosteroide lokale anësore. Është e nevojshme të bëhet dallimi mes ekzemë dermatit alergjik. Ekzemë - një lloj i veçantë i plagë të lëkurës që shfaqet kruarje dhe inflamacion të dhimbshme, e cila ndodh jo vetëm në dermatit alergjik, por edhe në sëmundje të tjera të lëkurës, të tilla si dermatit kontakti, në pacientët më të vjetër se 16 vjet, zgjebe, herpes, infeksionit streptokoksike, si psoriasis dhe sëmundje të tjera të lëkurës alergjike dhe inflamatore nealerhichnyh.

Në disa raste, dermatitis atopik prek fëmijët duke filluar nga muaji i dytë i jetës. Në qoftë se në këtë moshë vënë re një skuqje të lëkurës, ju duhet të mendoni në lidhje me praninë e një shteti të vogël i mungesës së imunitetit të pacientit.

Një nga arsyet shpesh kanë AIDS. Përveç kësaj, foshnjat janë sëmundje të tjera të lëkurës - pezmatim i lëkurës kryesisht pelenë, skuqje të lëkurës, ku për shkak të mos dermatiti alergjik, dhe infeksioni ose dermatit kontakti, dhe dermatit seborrheic. Në foshnjat atopic dhe pezmatim i lëkurës seborrheic shumë e vështirë të dallosh. Një tipare të rëndësishme dalluese është se kur pezmatim seborrheic ndikon në zona të caktuara. Në veçanti, në foshnjat vuajnë nga pezmatim i lëkurës seborrheic, ekzemë parë në krye, axillary dhe zonat inguinale.


Pezmatim i lëkurës atopic fillon në vitin e parë të jetës në rreth 60% të fëmijëve. Është tërhequr vëmendja për faktin se shenjat e mëparshme tregojnë të dermatit, aq më e vështirë del. Përveç kësaj, foshnjat dhe fëmijët e vegjël me shenjat e dermatit ngathët (p.sh., ekzemë) rritjen e rrezikut të sëmundjeve të tjera alergjike - astmës, rinitit alergjik dhe të tjerët.

Midis ajrit dhe ndodhjes së alergeneve ngathët pezmatim i lëkurës ka një marrëdhënie. Alergeneve ajrore që hyjnë në trupin nga ajrit të thithur - poleni, spore fungale, pluhuri, flokëve të kafshëve dhe inat, dhe të cilat zakonisht shkaktojnë përkeqësimin e rinitit alergjik, shpesh kontribuojnë në shfaqjen ngathët dermatit. Disa pacientë vërejtur përkeqësimin sezonal, i cili përkon me lirimin polen në mjedis, të tilla si polen ragweed. Ndikimi i ajrit alergeneve flokët, kafshët zbokth, marimangat pluhur dhe spore kërpudhave mund të shkaktojnë gjatë gjithë vitit dermatit atopic. Nëse simptomet janë rënduar gjatë natës, autorët e tyre e mundshme është marimangat pluhur. Është e nevojshme për të marrë masa për të mbrojtur shtëpinë apo edhe duke fjetur mbi to.


Në përkeqësimin e dermatit atopic prodhojnë infeksion mëposhtme infeksioneve:
- Virusi herpes (infeksion viral)
- Staphylococcus (infeksioni bakterial)
- zgjebe (infeksion i rriqrat)
- Tinea (infeksion fungale).
Këto infeksione kërkojnë trajtim të veçantë. Trajtimi i ngathët dermatit duhet të përfshijnë si në vijim: hidratues dhe zbutjen e lëkurës; identifikojnë irritues, alergeneve dhe burimet e infeksionit dhe burimet e stresit ndikojnë në zhvillimin e sëmundjes; kufizuar ndikimin e tyre në pacientit; Aplikim lokal ne kortikosteroide për trajtimin e inflamacionit alergjik të lëkurës.


Rëndësishëm në trajtimin e dermatitit atopik është mbrojtur kundër kruarje e lekures ku kruarje veçanërisht shqetësuar keq. Për ta bërë këtë, krahasoni lëkurën në anën e pasme dhe gjymtyrë. Shumë shpesh, është tërhequr vëmendja për të lëkurës ose të këmbëve si kruarje dhe mbrapa - nuk ka.