Alergjik vasculitis - Mjekimi, Simptomet, Shkaqet


Alergjik vasculitis - dëme patologjike dhe inflamacion i enëve të gjakut të lëkurës të një natyre alergjike, duke çuar në indet ishemike dhe organeve. Manifestimet ishemike janë drejtpërdrejt të varur në vendndodhjen dhe madhësinë e anijeve ndryshuar patologjikisht. Vasculitis alergjik është i ndarë në fillore (manifestimeve të kufizuara të sëmundjes nga inflamacion i enëve të gjakut) dhe sekondar (shkaku i sëmundjes është një sëmundje e brendshme). Shumica vasculitis alergjik njerëz të sëmurë në varg moshës 30 deri në 45, kryesisht burra.


Gjendja me kusht ndarë në tri periudha:
1. I ashtuquajturi prodrome, e cila zgjat rreth dhjetë vjet dhe tregon reaksione të ndryshme alergjike (astmë, ethe hay, rinitit, etj)
2. Kjo periudhë karakterizohet nga lirimin e eosinophils në inde. Gjithashtu, kjo fazë karakterizohet nga zhvillimi i sindromës Leffler
3. fazën e tretë e sëmundjes është e karakterizuar nga të gjithë shenjat e vasculitis sistemik
Klinikisht, vasculitis alergjik ndarë në katër forma kryesore:
• hemorragjike-njollosur. Kjo formë është e karakterizuar nga skuqur, spote edematous hemorragjike me hije të qarta dhe lëkurë melkoplastynchatыm

• polimorfonukleare nyjë. Kjo formë është manifestuar në elemente të ndryshme morfologjike të skuqjen e lëkurës - nga bulloz vezykulobuloznoyu dhe urtikarie në vende hemorragjike nyje. Elementet shirita zakonisht përmbajnë lëng sero-hemorragjike, rrjedhin pas hapjes zgavrën dhe formon një sero-i lëngshëm ose hemorragjike crusts, të cilat janë erozioni dukshme, disa prej të cilave janë të mbuluara nga lulëzim nekrotike. Me ulceration mëtejshëm, formuar nekrozë të madhe të mjaftueshme, të shoqëruar nga formimi petehyalnыh dhe spote vjollcë. Rash zakonisht rregulluar simetrike dhe kryesisht vërehet në lëkurën e trungut, mollaqe dhe kofshët

• Uzelkov-nekrotik. Kjo formë e vasculitis duket kuqe-verdhë ngjyrë kafe granatuar nodules në qendër të disa prej tyre është procesi i nekrozë. Bottom line, mbuluar nyjë crusts hemorragjike
• vasculitis paklasifikuar. Për këtë formë të karakterizohet nga mungesa e simptoma të rënda klinike (skuqur, edematous, lëkurë zjarrit, purpuroznыe, skuqje petechial). Për shkak të kësaj ajo është mjaft e vështirë për të atribuojnë ndonjë nga format e mësipërme

Alergjik vasculitis - Shkaqet


Nga natyra e tyre, vasculitis alergjik referohet polyэtyolohycheskomu sëmundje, nuk është rreptësisht specifike. Mekanizmi kryesor i kësaj sëmundjeje është konsideruar të jetë një reaksion alergjik në të cilën lëkura gjenden në komplekset imune me teste pozitive për alergeneve të ndryshme.
Përveç ngarje faktorët patogjene që çojnë në sëmundje, përfshijnë mekanizmin infektive, për shkak të rritjes së ndjeshmërisë ndaj staphylococci dhe streptokokeve. Në këtë rast, vlerat duhet mikrobakterii tuberkulozi, kërpudhave patogjene dhe infeksion viral.

Arsyet e vasculitis alergjik përfshijnë shtëpiake dhe polen alergeneve, si dhe disa medikamente (analgesics, antibiotikët, etj). Gjithashtu duke kontribuar në zhvillimin e sëmundjeve sëmundjeve të organeve të brendshme; endokrine dhe shkelje neurotropik NEUROCIRCULATORY; efektet negative mjedisore.

Disa studiues argumentojnë se zhvillimi i sëmundjes mund të kontribuojnë në hypovitaminosis, lëndimet, sëmundjet kardiovaskulare dhe pronat e koagulimit të gjakut

Alergjik vasculitis - Simptomat


Ka shumë manifestime klinike të vasculitis, shumica e të cilave varet nga konsistencën e procesit, për natyrën e ndryshimeve histologjike, të kalibrit dhe thellësinë e enëve të parregullt plagë.
Simptomet kryesore të vasculitis alergjik në vijim: ethe e butë, pafuqi, skuqjen e dhimbshme të lëkurës, blisters në lëkurë, djegia, kruajtje, spote purple lëkurës, plagë rrethuar nga indet nekrotike.
Elementet kanë formën e gunga subjekteve fytyre polimorfe me përmbajtje hemorragjike. Shumica e lezione të ndodhë në këmbët dhe të armëve, por procesi patologjik mund të përfshihen dhe trungu lëkurë.

Diagnoza e vasculitis alergjik fillon me një marrje të plotë të historisë dhe të inspektimit vizual, atëherë mjeku përshkruan nevojshme në mendimin e tij të kërkimit: angiography e organeve të prekura; X-rrezet; biopsi e organeve të prekura; diagnostifikimi laboratorike (urinalysis, analiza serum biokimike, e gjakut komplet, etj); EKG

Alergjik vasculitis - Trajtimi


Trajtimi i vasculitis alergjik kryhet plotësim kalcium, antihistamines dhe agjentët desensitizing. Për të zvogëluar pėrshkueshmėrisė e enëve të gjakut dhe për të përmirësuar ton enëve të gjakut që përdoren zakonisht drogës kardiovaskulare si Эksuzan, acid Aminocaproic, Prodektin, askorutin, Dytsynon, Venoruton dhe të tjerët.

Në rast të rëndë rrjedhës alergjike vasculitis tregon përdorimin e drogës citotoksike dhe kortikosteroidet, dhe hemokorrektsyya jashtëtrupor. Në rastin e vatrave infektive treguar kanalizimet e tyre dhe terapi sistematike antibiotik.
Trajtimi i jashtëm për vasculitis alergjik vijnë zakonisht në formën e vajrave dhe krem ​​(Solkokseryl, Yruksol, Troxevasin etj). Kur lidh me sindromin shoqërues të përbashkët tregon ointments aktuale anti-inflamator, terapi magnetike, phonophoresis dhe fashot me dimexide.

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
• kruarje alergjike bronkit • alergjike