Skuqje alergjik në një fëmijë - trajtim, Photos


Një nga shkaqet kryesore të shkurtër itchy nxituar kanë ndonjë zhvilluar një reaksion alergjik në trup. Lëkurës alergji në formë të skuqjen ose spote mund të jetë absolutisht kudo në trup, por më shpesh ndodhin në zonat kontakt shumë të ngushtë me gjërat e brendshme apo veshje të sipërme. Shpesh kjo konveks kuqe-rozë kur probing skuqje është i pabarabartë, jep nga siklet mjaft të fortë kruarje. Shpesh, sidomos në fëmijët, skuqje alergjik të shoqëruar nga rozchuhamy shumë të fortë.


Skuqje alergjik zhvillohet si pasojë e kontaktit me provokimin alergeneve - substanca që shkaktojnë reaksion alergjik mbrojtëse.
Nuk ishte papritmas një skuqje alergjik në fytyrën tuaj ose trup, të quajtur urtikaria, i cili shfaqet pas kontakt me alergjen pothuajse menjëherë dhe është shpesh pa ndonjë trajtim brenda ditësh. Skuqja zakonisht një dritë ënjtje të kuqe dhe mund të shfaqen në zona të mëdha të lëkurës dhe të lokalizuara në ishujt përkufizuar në mënyrë rigoroze. Kjo lloj vendimi të jashtëm alergjik nxituar për ndihmën emergjente dhe shtrimit në spital të jetë e mundur. Nëse lezione të lëkurës vërejtur skuqje shumë të fortë ose alergjik të shoqëruar me ndryshime të tjera patologjike në gjendjen e pacientit (gulçim, presionit të ulët të gjakut, ethe, çrregullime gastrointestinale, etj), të jetë i sigurt që të konsultoheni me mjekun tuaj.

Skuqje alergjik në fytyrë dhe trup mund të çojë në të tillë gjendje të një të rrezikshme për jetën si Angioedema, e cila është zakonisht jashtë duket si një ënjtje e rregullt nënlëkurës zakonisht fillon me një lëkurë të cheeks ose qepallat, gradualisht duke arritur në fyt dhe duke shkaktuar asfiksi. Komplikim po aq serioz është një shok alergjik skuqje anafilaktik, e cila në qoftë se dështimi për të siguruar kujdes në kohë emergjence shpesh çon në vdekje
Më shumë -gt; Edemë QUINCKE -gt; Anaphylaxis

Kontakt dermatit alergjik është gjithashtu një nga varietetet e një skuqje të lëkurës alergjik. Ajo manifestohet vetëm në fushat e lëkurës që janë direkt në kontakt me alergjen dëshirore. Shkaku më i zakonshëm i kontakt dermatit alergjik të thotë kujdesit të lëkurës, kozmetikë, kimikate shtëpiake, metale të ndryshme etj Një tipar dallues i dermatit kontakti është se ajo zakonisht shfaqet menjëherë, por pas një kontakt të zgjatur në mënyrë të drejtë me dëshirore lëkurës alergjen. Ajo fillon me kruarje, vend kontakti me të kuqe alergjen, lëngun e mbushur blisters shfaqet.

Më shumë -gt; Kontakt dermatit alergjik
Skuqje alergjik shpesh mund të shkaktohet nga ushqimi apo alergeneve mjedisore. Fajtori i alergjive janë shumë të sakta dhe specifike alergjen dëshirore zakonisht duhet të ushtrojë përpjekje maksimale. Më e zakonshme shkakton një alergeneve alergjike skuqje, pezmatim të kafshëve, pluhur shtëpi, ushqim, polen, detergjenteve, metale të caktuara dhe komponimet e tyre (kopset nikel, flokët, butonat, etj).

Alergjive ushqimore, të cilat gjithmonë e shoqëron skuqje alergjik zakonisht provokojnë ngjyra, preservatives, butak, çokollata, domate, luleshtrydhe, vezë, peshk, etj E thënë thjesht, zhvillimi i alergjive mund të shkaktojë absolutisht ndonjë ushqim, përveç ndoshta kripë
Më shumë -gt; Alergjive ushqimore

Një skuqje alergjike tek fëmijët


Skuqje alergjik në një fëmijë shpesh lind si pasojë e alergjive të drogave të ndryshme. Një tipar i rëndësishëm për të dalluar nga skuqje të lëkurës alergjik infektive është gjendja mjaft e mirë e përgjithshme e fëmijës. Sepse fëmija është vazhdimisht kruarje shqetësuar, natyrisht, mund të përmirësohet irrituese, por ajo nuk është shënuar temperaturë, humbje e oreksit, të qenët i përgjumur u vërejtur.

Çfarë të bëj në qoftë se një fëmijë është alergjik skuqje të lëkurës?

Në rastin e nxituar alergjike e fëmijës, sigurohuni që ai nuk është duke u ndërprerë, ai merr frymë lirisht dhe temperaturën e trupit mbetën brenda kufijve normale. Pas kësaj, ne duhet të kujtojmë se çfarë enët ri u prezantua në dietën e tij në ditët e fundit ose orë që detergjent përdoret për të larë gjërat e tij të përdorur kohët e fundit ndonjë drogë. Nëse ky fëmijë ishte tashmë shumë gjasa për të zhvilluar reaksione alergjike e nevojshme për të kufizuar lëkurën e foshnjës nga kontakt me kimikate të ndryshme në minimum dhe për të zvogëluar përdorimin e fëmijëve e krem, soaps dhe kozmetikës. Sapuni duhet të përdoret me efekt hidratues neutrale në lëkurë, dhe ju duhet vetëm për të blerë atë në farmaci.

Nëse të gjitha përpjekjet nuk kanë çuar në rezultatet e dëshiruara pozitive, të jetë i sigurt rekomandimi i një mjeku, ju mund të përdorni krem ​​antihistamine dhe / ose tableta.
Në shkallë të ndryshme, manifestime të ndryshme alergjike ndodhin në rreth 60% e të gjithë fëmijëve, kështu që detyra parësore e të gjithë prindërve është për të parandaluar zhvillimin e mëtejshëm të alergjive, të cilat në rastin e trajtimit të duhur është transformuar shpesh në sëmundje të rënda të tilla si ethe hay, dermatit dhe astma astmatik bronkial

Alergjik skuqje - trajtim


Trajtimi i skuqjen alergjike domosdoshmërisht të emërojë vetëm allergist kualifikuar, bazuar në rezultatet e analizave dhe studimeve. Për trajtimin e kortikosteroidet përdorur zakonisht dhe antihistamines dhe ointments dhe krem ​​për heqjen aktuale e kruarje dhe inflamacion. Në këtë rast, kemi parasysh se gjenerata e fundit e barnave për trajtimin e skuqjen alergjike për shkak të mungesës pothuajse të gjitha efektet anësore të qenësishme në prodhimin e drogës në vitet e mëparshme, është më e sigurt dhe efektive. Zgjidhni për trajtimin e skuqje të lëkurës alergjik vijon nga kujdes, pasi shpesh ka një reaksion alergjik dhe ilaçe natyrore.

Trajtimi i skuqjen alergjike në trup më të mirë për të filluar testimin me mjekësi të zgjedhura të jashtëm në një zonë të vogël të lëkurës sinqertë, dhe në mungesë të një reaksion alergjik, të fillojë për të aplikuar në zonën e prekur të lëkurës.
Trajtimi i skuqjen alergjike në fytyrë, veçanërisht për shkak të dermatit kontakti, duhet të kryhet me kujdes maksimal, sepse këtu lëkura është më e ndjeshme dhe më të prirur për traumën, e cila mund të çojë në gjurmët e mbetura mbi të cilat më pas do të jetë shumë e vështirë për të hequr qafe.

Si një skuqje të lëkurës alergjik masë paraprake, njerëzit janë të prirur për të zhvilluar reaksione alergjike duhet të kryejnë trajtime parandaluese (ushtrime fizike dhe të frymëmarrjes, të ushqyerit e duhur) të çojë një jetë të shëndetshme dhe gjithmonë kanë një ilaç është provuar pritje alergji e cila në rast të paparashikuara akute alergjik Përgjigja dobësojnë manifestime dhe do të duhet kohë për të pritur për kujdesin mjekësor emergjent
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
• kollë alergjike • rinitit alergjike