Alergjike rinitit - trajtim, simptomat


Të paktën një e katërta e popullsisë së botës në vitet e fundit ka periodike nuk është e lidhur me ftohjet rinitit alergjik natyrën, i shoqëruar nga vështirësi në frymëmarrje, dosazhdayuschym kruarje hundë, teshtitjes, sytë e përlotur, kollitjes dhe shkarkimi i holluar me ujë nga hunda.
Rhinitis alergjik - është shkaktuar nga një reaksion alergjik zhvilluar lezione inflamatore e membranën mukoze e kavitetit hundës. Ai vijon se ky shtet është sëmundje imune, si një njeri me një, funksionon si duhet mbrojtje të fortë imunitar, nuk ka reaksione alergjike fillimisht nuk i prirur. Prandaj, në qoftë se të dy rinitit alergjike dhe simptoma të tjera alergjike, ajo është e sigurt për të folur e çrregullimeve imunitare të trupit të njeriut.


Shkaku i rinitit alergjike mund të shkaktohet në mënyrë të qartë nga një fjalë të vetme - alergjen. Alergeneve mund të bëjë mbrojtjen absolutisht asnjë substancë dhe ndonjëherë edhe plotësisht i pafajshëm, si rezultat i dështimit të caktuar të imunitetit do të identifikohet imunitar, si të dëmshme dhe të rrezikshme.
Alergjike rinitit zakonisht zhvillohet në njerëzit e prekshëm me këtë kusht, duke konfirmuar studim paraprak diagnostike, gjatë së cilës allergist në shumicën e rasteve e gjen se ndonjë nga të afërmit e pranishëm natyrës alergjik i sëmundjes (dermatiti alergjik, alergji sezonale, astmës, etj ), e cila flet predispozicion trashëguar në rinitit alergjik.

Rinitit alergjike tek fëmijët shpesh çon në rënie njohëse funksionet (njohëse). Shkaku çdo sëmundje alergjike dhe rinitit alergjike në veçanti, është prodhuar nga trupi në përgjigje të një kontakt të drejtpërdrejtë me histamine alergjen, i cili është një ndërmjetës i alergji dhe si pasojë shkakton ënjtje e mukozën e hundës.
Rhinitis alergjik është e ndarë në varietete konvencionale mëposhtme:
• Professional - i lidhur me substanca të caktuara që prekin personin alergji-prirur, gjatë veprimtarisë së saj profesionale

• Viti-raundin - stimujt kondicionuar, kontakti me të cilën është i mundur gjatë gjithë vitit
• Sezonale - i lidhur me alergeneve që zakonisht shfaqen në ajrin e ambientit në një sezon të caktuar të vitit, zakonisht bimët polen janë pollinated nga era
Përveç pjesës alergjike rinitit për të luajtur ashpërsia:
• Easy ashpërsia - ka çrregullime të gjumit natën, i lëngshëm absolutisht asnjë ndikim në veprimtarinë e përditshme dhe të performancës
• mesatare dhe të rënda Shkalla - nuk ka simptoma të rënda pothuajse tërësisht gjumë natën rasstrayvayuschaya-së, shkel rrugën e përditshme të jetës në minimum dhe redukton efikasitetin

Alergjike rinitit - Simptomat


Si për të dalluar një të ftohtë nga alergjike rinitit fytit natyrës? Për prejardhje alergjike rinitit ka simptomat e mëposhtme:
• Si rezultat i ënjtje e mukozën e hundës vështirësuar dukshëm frymëmarrjes hundës
• Ka sulme të papritura të teshtitjes, dhe kruarje të shkaktuar nga gudulisje në hundë
• Me hundë lëshuar vazhdimisht shkarkimin bollëk i holluar me ujë, shpesh i ngjan ujit të zakonshëm
Simptomat e para të rinitit alergjik zakonisht ndodhin brenda disa minutave pas ekspozimit ndaj një alergjen, por nganjëherë kjo periudhë mund të zgjasë deri në disa orë dhe të qëndrojnë për rreth dhjetë ditë. Simptomat e rinitit alergjik mund të ndahen në fillim dhe në fund.

Hershëm simptoma përfshijnë:
• Clear shkarkesë i holluar me ujë nga hunda, e cila në pak ditë janë shpesh më të trashë dhe në qoftë se u bashkuar me një infeksion sekondar të blerë një ngjyrë të verdhë
• teshtitjes fortë zgjatur, kulmin e cila shpesh bie në mëngjes
• A mund të bashkohet me fyt gërvisht dhe kollë nadsadnyy
• sytë e përlotur, conjunctivitis alergjik, një ndjenjë e rërës në sy, kruajtje në hundë

Simptomat e vonuara përfshijnë:
• wheezing dhe kongjestion i hundës të rënda (kjo simptomë është më e zakonshme në fëmijë)

• Nervozizëm, lodhje dhe humor të keq
• fle dobët, rrit ndjeshmërinë e syve
• Shkelja e të nuhaturit, frymëmarrja gojë
• Mos trajtuar kollë gjatë
• siklet dhe dhimbje në fytyrë
• Për shkak të reduktimit të objekteve lokale imunitetit të zhvillimit të njëkohshëm i sëmundjeve Ent si eustachitis, sinusit, etj
Në të gjitha më lart, shpesh vërejtur simptomet në vijim: dhimbje dhe skuqje rreth krahë hundë dhe buza e sipërme; epistaxis, dhimbje veshi dhe fyt; humbjen e dëgjimit; humbja e oreksit dhe dhimbje koke.

Diagnoza e rinitit alergjik është zakonisht para-vendosur mbi bazën e zbulimit të simptomave të përshkruara më sipër, si simptomat treguar e yyazytsirnistyu alergjik madhe konfirmuar natyrën e ftohtë të përbashkët. Mirëpo, krejtësisht të verifikojë diagnozën mund vetëm rezultate të rëndësishme kërkimore.
Më shumë -gt; Alergji Analiza

Alergjike rinitit - Trajtimi


Trajtimi i rinitit alergjike absolutisht gjithmonë fillon me heqjen e alergjen dëshirore. Para së gjithash kjo është arritur në atë dhomë ku pacienti vazhdimisht mbështeti të ashtuquajturit "Mënyra bespыlevoy"Arrihet përmes cleanings vazhdueshme lagësht. Përveç kësaj, instalimin e barrierës alergjen në hundës hundës mukozës llak sprays vecanta.

Kur zgjedhjen e antihistamines (medikamente alergji të luajë një simptome kritike dhe mënyrën e tanishme të jetës.
Nëse rinitit alergjik ka kurs butë dhe kështu praktikisht nuk ndikon në jetën normale të përditshme, të rekomandojë përdorimin e shurupeve të tilla dhe tableta drogë: Sempreks (acrivastine) Kestyn, Aerius (Desloratadine) Klerasyl (loratadine) dhe të tjerët. Përveç kësaj, hundë (intranazale) përshkruajë antihistamines janë: Hystymet (levokabastin) dhe Allerhodyl (azelastine).

Në rastet e kursit të moderuar dhe të rëndë të rinitit alergjike, i shoqëruar nga trazirat e rënda të gjumit nate, emërimi tregon droga të tilla me qetësues (hipnozës) efekt si Hydroxyzine, Fenystyl (Dymetynden) Klemastyn dhe të tjerët. Këto barna nuk zgjati zbatohen.
Drogës Telfast (frksofenadin ziterjonik) dhe llak Flyksonaze ​​(Flyksotyd, fluticasone) të përshkruara në të dy rastet.
Trajtimi i rinitit alergjike duhet gjithmonë të shoqërohet me respektimin e projektuar posaçërisht për dietë çdo pacient individualisht s. Në mënyrë tipike, një dietë e tillë është e bazuar në të hahet sasi të mëdha të produkteve të qumështit (të ulët-yndyrë krem ​​kosi, kefir, kos, djathë), e cila përfshin të përmbajnë një shumë e kalciumit, e cila ndihmon prodhimin e gama interferon, rrit rezistencën ndaj reaksioneve alergjike. Përveç periudhës së trajtimit duhet të reduktohet në minimum ndonjë kontakt me pastrimin e produkteve shtëpiake, kozmetike dhe parfume.

Në përfundim theksohet se rinitit alergjik është një sëmundje shumë e rrezikshme, sepse ajo shpesh është një lloj i sëmundjeve të provokator të tjera shumë të rënda, së pari ndër të cilat është astma bronkiale (pothuajse në 90% të pacientëve me astmë ajo filloi me një dukje të padëmshme alergjik Undead). Prandaj besohet gjerësisht se "hundë konvencionale" nuk e meritojnë qëndrim serioz ndaj tyre në rast të një natyre të ftohtë alergjik është prishur.
Më shumë artikuj mbi këtë temë:

• kollë alergjike • skuqje të lëkurës alergjik