Alergjik kollë - simptomat, trajtimin, parandalimin


Kollitjes nuk është gjithmonë një simptomë e një infeksionet akute të ftohtë ose të tjera respiratore virale. Ndonjëherë shkaku i bezdisshëm kollë e thatë e rëndë mund të jetë çdo fokus alergjik sëmundje. Ajo është në këtë rast zhvillon ashtuquajturin kollë alergjike, të cilat dallojnë nga një të ftohtë është shpesh e vështirë, sidomos në qoftë se ky person nuk është vërejtur në asnjë prej sëmundjeve alergjike. Kollitjes normale është shoqëruar shpesh me një ethe të lehta, rrufë dhe dhimbje të fytit. Por nëse kollë alergjike, është disi më e komplikuar.


Kollë alergjik është shpesh konvulsiv në natyrë dhe mund të fillojnë plotësisht në çdo kohë, edhe pse disi më të zakonshme gjatë natës. Zakonisht në qoftë se ju jeni sekrecione alergjike kollë (pështymë) nuk është shoqëruar, dhe në qoftë se ata qëndrojnë, pa përzierje e qelb dhe plotësisht transparente. Kjo gjendje shpesh mund të ndodhë brenda disa javësh nëse nuk është i shoqëruar me ethe, duhet të mendojnë se si të kontaktojnë një mjek.
Thelbi alergjik kollë nuk është një sëmundje e veçantë, por siç është quajtur shpesh alergjik astmë kollë variant. Me fjalë të tjera - është një nga simptomat e shumta të ndarjen e sëmundjeve alergjike. Ky lloj i kollë është shkaktuar nga ekspozimi ndaj sipërme të traktit të frymëmarrjes alergjen provokuar. Zakonisht ajo është e lidhur drejtpërdrejt me inflamacion të mukozën e fytit, trake dhe bronke.

Shkaqet e kollë alergjik gjithmonë në Mjedisin Njerëzor. Këto janë quajtur alergeneve (kjo përfshin tym cigare, pluhur shtëpi, grimcat e flokëve të kafshëve, polen e bimëve të ndryshme, etj) që vijnë nga ajri thithur në trup dhe të shkaktojë këtë reagim negativ, i cili duket sulm gjatë të kollë e thatë. Problemi kryesor është përcaktimi i saktë alergjen provokimin këtë shtet dhe përjashtimin e kontaktit të drejtpërdrejtë me të. Kollë alergjike tek fëmijët provokuar të njëjtat alergeneve që shkaktojnë atë në të rriturit

Alergjik kollë - simptomat


Kollë alergjik zakonisht shfaqet papritmas, dhe rrjedh konvulsiv, nuk shoqërohet me ethe, por shpesh e kombinuar me të ftohtë, të paktën dy deri tre javë. Shumica e sulmeve kashlevыe zakonisht zgjat jo më shumë se dy deri katër minuta dhe të kalojë si papritur si fillim.
Nëse kolla nuk është i shoqëruar me temperaturë të lartë, thatë atë dhe pothuajse marramendës në fyt, ka shumë të ngjarë që ai alergjik në natyrë.
Kollë alergjik në fëmijët është e shoqëruar zakonisht me teshtitjes, hundë itchy, rrufë dhe vështirësi (deri në asfiksi) frymëmarrje. Mungesa e temperaturës është një nga tiparet dalluese të kollë alergjike.

Në qoftë se në një pikë të pikave të interkoneksionit shënuar nga kollitjes dhe kontakt me një substancë - më i mundshëm simptomë e një natyre alergjike, dhe duhet menjëherë të kërkoni ndihmë nga një allergist, i cili pas diagnostifikimit të thjeshta të zbuluar alergjen dëshirore dhe të përshkruajnë trajtim të duhur

Alergjik kollë - Trajtimi


Filloni kollë alergjik trajtojnë mundësisht menjëherë pas paraqitjes së tij, si në qoftë se trajtimi i alergji vonesë, sëmundja zakonisht bëhet fazë kronike. Shpesh kollë alergjik patrajtuar shndërruar në sëmundje të rënda të tilla si bronkit kronik dhe / ose astma. Trajtimi i kollë alergjik mjaft e një kohë të gjatë dhe përfshin respektimin e pakushtëzuar dhe të rreptë të të gjitha emërimet mjeku.

Pas identifikimit fajtor e kësaj gjendje, prioritet është kontakti mynymyzyrovanye me alergjen dëshirore, dhe edhe më të mirë (nëse është e mundur), përjashtimi i saj i plotë nga jeta e përditshme. Nëse arsyeja është alergjik ndaj përkëdhelur flokët, të cilat, për fat të keq, duhet të largohet. Nëse diagnostikuar alergjik ndaj polenit, mjeku juaj do të rekomandojë sa më pak të jetë e mundur për të qëndruar jashtë dhomës. Nëse alergjik në shtëpinë kollë pluhurit duhet të kalojnë pastrimi dy herë të përditshme lagësht e objekteve dhe për të blerë pastrues ajri me funksionin ionization.


Për eliminimin shpejtë të kollë alergjike rekomandohet marrja e antihistamines që nuk mund të shërohet plotësisht, por simptomë të pakëndshme pesëmbëdhjetë te njëzet minuta eliminuar. Diçka e keqe shurup ndihmë dhe karamele nga kollë të zakonshëm. Mbështetësit e trajtimit kombëtar të kollë alergjike mund të këshillohen për të përgatitur një zierje e 1 h. Lugë sode buke, 1 lugë gjelle. lugë mjaltë lule dhe disa gjethe (5-7) gji. Zierje ftohur duhet të jetë i dehur menjëherë pas çdo sulmi kollë. Unë do të doja të vini re se në qoftë se diagnostikuar alergji ndaj polenit, atëherë kjo metodë nuk është i përshtatshëm!

Në rast të trajtimit në kohë të hershme të kollë alergjike dhe jo parashikim optimist. Të gjitha metodat e mësipërme mund të përdoret për të lehtësuar shërim alergjik kollë, por ato mund të jenë shumë alergji


Parandalimi i kollë alergjike


Në disa raste, kollë alergjike dhe simptomat që shoqërojnë në mënyrë të qartë tregojnë një stimul të veçantë të jashtëm provokimin simptomat e dhënë, por zakonisht të përcaktuar shkaku specifik i alergjisë është e vështirë. Nëse keni qenë të diagnostikuar me një dietë alergji ushqimore ditore duhet të hiqni të gjitha produktet e lidhura në njëfarë mënyre të shkaktojnë reaksione alergjike.

Megjithatë, kollë më alergjik shkaktohet nga të ashtuquajturat "alergeneve shtëpiake", të cilat përfshijnë pluhur shtëpiake, pluhuri bibliotekës, pezmatim të kafshëve, marimangat pluhur dhe të tjerët. Që kollë zakonisht zhvillohet në mbrëmje para gjumit domosdoshmërisht gjithmonë hedh në dhomë gjallë, dhe edhe më mirë nëse ventilim do të kryhet gjatë gjithë kohës së gjumit. Pluhuri duhet të jetë i pastër çdo ditë. Në rastin e alergjive të flokëve më të vështirë, pasi do të duhet të bëjnë zgjedhje të vështira, ajo që është më e rëndësishme - kafshë apo shëndet të mirë.

Nëse mjeku alergjik kollë duhet të këshillojë disa herë në ditë për pije pasazhe tuaj hundës dhe gojën me ujë të ngrohtë. Kjo procedurë duhet të kryhet pas çdo kthimit nga rruga. Gjithashtu është e mundur, pacientët duhet të përpiqen të përdorin kozmetike dhe tualetin në një bazë natyrore.
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
• Alergjia • dermatit alergjik