Rinitit alergjik ose ethe hay


Për të filluar, le të përcaktojë konceptet themelore. Rhinitis alergjik ose ethe bari është një sëmundje inflamatore e membranën mukoze e kavitetit nazal, bazuar, ju mendoi atë, janë reaksionet alergjike. Sëmundja nuk ndodh shumë e vështirë, por ende cilësia e jetës ulur ndjeshëm. Rinitit mund të jetë i përjetshëm, që shkakton të gjitha llojet e alergeneve shtëpiake (marimangat pluhur shtëpi, pezmatim të kafshëve, moulds, etj) ose sezonale - ajo zhvillon gjatë bimëve lulëzuar, dhe në këtë rast simptomat klinike janë përsëritur në të njëjtën kohë nga viti në vit. Peaks përkeqësim në pranverë (këtë herë "pylyat" thupër, verr, kalter, lisi), në fillim të verës (këtu "me bollëk" drithëra - Timoteut, thekër, Hedgehog) dhe në fund të saj, kur humbje e ngjyrës barërat e këqija - kukutë, ragweed, gjethe delli, etj


Simptomat e para të rinitit alergjike mund të ndodhë brenda disa minutave pas ekspozimit ndaj një alergjen, dhe të ndjekin-up takime me atë do të shkaktojë manifestime edhe më e theksuar e sëmundjes. Këtu është një foto klasike e rinitit alergjik. I pari "zile" - e ashtuquajtura puthje alergjik: Fëmija Chukhai hundë palme lart. Brenda minuta në zhvillim teshtimë të vazhdueshme, ajo mund të vazhdojë sulmet, zakonisht në mëngjes. Pastaj ka shkarkesë i holluar me ujë hundës, frymëmarrja e fëmijës bëhet e vështirë apo e pamundur. Fëmija shpesh snorting, ndryshimet e tij zë (për shembull, bëhet ngjirur), reduktuar ndjeshëm shqisën e të nuhaturit. Ata gjithashtu mund të zhvillojnë simptoma të tjera të ethe hay - skuqje dhe ënjtje të lëkurës mësipërme sipërme cik dhe hundë krahë; nosebleeds shkak të krehje të shpeshta dhe smorkanyy; dhimbje të fytit dhe kollitjes; dhimbje dhe kërcëllimë në veshët, rënduara kur gëlltitjes. Përveç kësaj, fëmija bëhet i dobët dhe i nevrikosur, shpejt lodhur, fle keq, ajo mund të vuajtje dhimbje koke të ndodhë, si temperatura rritet.


Watching fëmijën në ethe hay, ju lehtë mund të mendoj që nga alergeneve shumë janë përgjegjës për të gjitha sëmundjet. Këtu janë karakteristikat kryesore që do të ndihmojë të përcaktuar shkakun e rinitit alergjik. Simptomat e rinitit kombinuar me simptoma konjuktivit. Acarimin janë sezonale në natyrë; përkeqësohet shëndetit të fëmijëve në një mot të thatë me erë, që në bazë të kushteve optimale për përhapjen e polenit; fëmija nuk mund të tolerojë disa bimeve dhe produkteve.

- Alergji në shtëpi. Simptomat zhvilluar gjatë pastrimit të banesës. Jashtë shtëpisë, vilë apo detare manifestimet e sëmundjes janë ulur / zhduken. Numri më i madh i rasteve të bie në sezonin e parë - vjeshtë, dimër, pranverë e hershme.

- Alergjia ndaj pezmatim të kafshëve. Simptomat zhvillohet në kontakt me kafshët ose i veshur me rroba të bërë nga lesh dhe leshi. Fëmija vërejtur jotolerancën për medikamente dhe ushqime që përmbajnë proteina të kafshëve.
- Alergji fungale. Sëmundja mund të jetë sezonale ose gjatë gjithë vitit. Fëmijë nuk toleron ushqime që përmbajnë maja (maja, kos, djathë, etj); shëndeti i tij është duke u përkeqësuar në një mot të lagësht dhe në zona shumë të lagësht apo të ajrosura dobët.

Hapi i parë është që të përpiqen për të eliminuar ose të paktën të minimizuar kontaktin e fëmijës me shkak-domethënës alergeneve - mundësisht para përshkrimin e recetave drogë. Drejtuar në farmaci dhe për të blerë tableta që nëna ime këshilluar Petit në mëngjes ose në mbrëmje shfaqje në TV, nuk kanë nevojë - të gjitha barnat duhet të emërojë një mjek, kështu që pa u konsultuar allergist Laura dhe nuk mund të bëjë. Sot Farmaceutikë ka një arsenal madhe e barnave të sigurta për trajtimin e rinitit alergjik. Më shpesh përshkruajnë antihistamines për fëmijët. Mjekësia moderne nuk shkaktojë marramendje, por ata kanë një pengesë: nëse fëmija pushon për të marrë medikamente të këtij grupi dhe përsëri vjen në kontakt me një alergjen, simptomat u kthyen. Sepse antihistamines janë përdorur si kujdesit emergjent, por jo për të trajtuar ose për të parandaluar sulme të mëtejshme të sëmundjes. Një grup i drogës efektive për trajtimin dhe parandalimin e rinitit alergjik - ajo sprays dhe kortikosteroidet. Ata janë zbatuar direkt në mukozën e hundës për të eliminuar të ngjeshur, të zvogëlojë mukusit dhe redukuar inflamimin.


Nuk është një tjetër metodë e trajtimit - immunotherapy (me fjalë të tjera, vaksinimi kundër alergjive). Megjithatë, ky opsion është e mundur dhe më efektive në qoftë se fëmija gjetur ndjeshmëri ndaj një alergjen të vetme. Për të paktën 6 muaj fëmija rregullisht injektuar një sasi të vogël të substancave të dëmshme nga rritja graduale në doza - ajo stimulon sistemin imunitar dhe përfundimisht çon në zhvillimin e tolerancës alergjen. Mundësia e immunotherapy përcakton allergist. Nëna shtatzënë duhet të ndjekin një dietë racional të jetë e mundur për të eliminuar të gjithë tregtisë "dëm" për të minimizuar përdorimin e drogës (vetëm nën indikacione strikte) vidyazykatysya e zakone të këqija (përfshirë nga pirja pasive e duhanit), për të parandaluar përkeqësimin e sëmundjeve kronike dhe infektive etj Të mesëm, që është "në fakt" parandalimi i rinitit alergjik është parandaluar acarimin e mundshme dhe ndërlikimet e sëmundjes. Nëse ju e dini (ose kanë arsye të mira për të dyshuar) se ai e bën britmën e fëmijëve dhe të teshtij, të bëjë çdo gjë të mundshme për të kufizuar kontakt me alergjen fëmijën. Fëmija është alergjik në barërat e këqija polen bari nuk mund të japë një pjepër, shalqi, kungull i njomë, patëllxhan, halva dhe vaj luledielli.