Alergjik dermatit - trajtim, simptomat, shkaqet


Dermatit alergjik - një sëmundje e zakonshme dermatologjike të natyrës alergjike, evoluon në përgjigje të ndikimit të irrituese faktor në këtë rast alergjen. Dermatitis alergjik është kryesisht për shkak të predispozicion e pacientit e reaksioneve alergjike. Shpejtësia e dermatit ndryshon nga disa orë në disa javë


Shkaqet e dermatit alergjik


Dermatit alergjik - një reaksion alergjik i vonuar veprimin, me fjalë të tjera, një alergji zhvillon për një periudhë të gjatë kohe, në qoftë se kontakti mjaftueshëm zgjatur me trup provokuar stimul. Në raste të tilla, reaksione alergjike përfshirë qelizat specifike imunitar (limfociteve shpesh), dhe nuk ka antitrupa. Kjo është mbështetur nga hulumtimet e realizuara nga materiale patologjike fokus në të cilën është gjithmonë tipar mjaft karakteristik - një fokus patologjike lënë gjak paraqesin përqëndrime të mëdha të qelizave të imunitetit.


Rënduese zhvillimin e sëmundjes shpesh alergeneve janë stimuj të ndryshme kimike. Më shpesh këto janë detergjenteve të ndryshme, nikel, krom, insekticide dhe komponimet e tyre. Shumë alergeneve përfshirë kozmetike dhe farmaceutike: ngjyra e flokëve të ndryshme, vaj antibacterial, emulsioni syntomytsynovaya dhe të tjerët. Direkt në alergjen shpesh shkaktojnë një reaksion alergjik nuk mund të për shkak të madhësisë së tyre të vogël, por duke marrë në gjak që vjen në kontakt me një proteinat mjaft të mëdha të gjakut. Por lidhja rezulton dhe të marrë të njëjtën përgjigje provokojnë alergeneve të zhvillimit.

Kohët e fundit, një rëndësi të veçantë në zhvillimin e alergji kontakti (alergji kontakti zhvillohet si pasojë e stimulit të lëkurës) janë dhënë direkt në shtresat e qelizave të lëkurës, fagocitet, të cilat janë në gjendje për të absorbuar, dhe tretet alergeneve janë gjetur në komplekset imune të lëkurës (të shoqëruara me mjete kimike imunitetit alergjen proteinave). Pas vetëm disa orë pas kontaktit me lëkurën provokuar alergjen ndjeshme për personin e tij, numri i këtyre qelizave mund të rritet nga disa urdhra të madhësisëFitodermatit alergjik


Ky lloj i dermatit zhvillon për shkak të efekteve në lëkurë të përfshira në llogore qumështit të bimëve të caktuara dhe polen, substancave sensitizers. Pronat më të theksuara alergjike vërejtur në familjen e bimëve Liliaceae, Euphorbiaceae, zhovtetsevyh dhe lloj e agrume. Shpesh shkaku i inflamacionit alergjik të lëkurës shërben një pervotsvetnyh familjes houseplant si Primula (një substancë të reagimit provokuar përfshira në një fabrikë - prymynayuchy).
Simptomet e fytodermatyta alergjik: Bubble nxituar; skuqje e lëkurës (eritemë); djegie dhe kruarje të lëkurës (zakonisht duart).

Trajtimi fillon me heqjen e detyrueshme të ngacmues mbetur të lëkurës, të cilat prekur zonën tërësisht fshij zhytur në top pambuku etanol. Pastaj u nxito në vend për lehtësimin inflamacion shkaktuar vaj kortikosteroid (Deperzolon, prednisolon) dhe ointments zbutës, të cilat janë të bazuara në acid borik. Sipas dëshmisë mund të përdoren antihistamines


Pezmatim toksike-alergjik (toksydermiya)


Ky lloj i dermatit zhvillohet si rezultat i alergjen duke marrë me anë të sistemit të frymëmarrjes, traktin gastrointestinal, intravenoz ose injeksion intramuskular. Se pranimi i barnave është shkaku më i zakonshëm i dermatit toksike dhe alergjike. Pronat alergjike më të theksuara vërejtur në disa anesthetics, antibiotikët dhe sulfonamides. Shkaktuar nga një droge toksydermiya njerëz të ndryshëm mund të tregojnë simptoma të ndryshme. Kështu, në qoftë se dermatit shkaktuar nga antibiotikët, zhvishem shpesh vërehet skuqje eritematoze (rrallë blisters). Nëse pezmatim i zhvilluar si rezultat i marrjes së sulfanilamides zakonisht fikse eritemës vërejtur në mukozën e gojës, duarve dhe ijë, të cilat u lejohen pigmentim mbetur pas disa ditësh pas përfundimit të provokuar drogës.

Pezmatim toksike-alergjik më i rëndë është sindroma Lyell-së, e cila manifestohet në disa orë / ditë pas gëlltitje përkeqësim të mprehtë të gjendjes së përgjithshme, e cila manifestohet me simptoma të tilla si dehidratim, dobësi, dhimbje koke ethe të konsiderueshme, të përzier, të vjella. Kundruall sfondit të eritemë në gluteal, folds axillary dhe flluska lindin në ijë, zbulimi i të cilave prodhohet lokalisht zonë erozive. Varësisht nga ashpërsia, shkëputja epiteliale mund të kapni 10-90% të lëkurës, në mungesë të trajtimit të duhur adekuat shpesh çon në vdekje.

Trajtimi i dermatit toksike dhe alergjike është trupi hyposensitization, neutralizimin e efekteve toksike të drogës dhe duke hequr atë nga trupi, i cili emëruar anti-inflamator dhe antihistamine. Sindromi terapi Lyell-së kryhet zakonisht në njësinë e kujdesit intensiv dhe përfshin aplikimin e dozave të larta të antihistamines dhe drogës glucocorticoid, si dhe vena detoxification. Në rast të konjuktivit shoqërues, i emëruar pomadë hydrokortyzonovaya sy dhe bie me dexamethasone. Lëkura ndikohet ujitur sprays corticosteroid, dezinfektanteve anti-inflamator dhe të përpunuara.

Kortikosteroidet duhet të përdoret me kujdes, pasi ato mund të shkaktojnë zhvillimin e atrofi të lëkurës (zakonisht në fytyrë). Gjithashtu vini re se aplikimi i ditës i antibiotikëve mund të çojë në rezistencën bakteriale dhe zhvillimin e mëtejshëm të alergjive. Për shkak të zhvillimit të mundshëm të Kundërindikimet Dermatologists serioze zakonisht rekomandojnë të përdorni krem ​​jo-hormonal Skin-Cap, e cila është e bazuar zink aktivizuar pyrithione. Trajtimi i jashtëm i dermatit alergjik ky krem ​​mund të fillojë nga vitit të parë të jetës, siç është plotësisht antibiotikët karakteristike aktuale dhe hormonet efekte anësore mungon. Për anti-inflamator efekt Skin-Cap krem ​​ka absolutisht asnjë mënyrë inferiore të hormoneve, por për shkak të antifungal saj dhe veprimit antibacterial redukton ndjeshëm rrezikun e anëtarësimit infeksionit dhe normalizes microflora e lëkurësKontakt dermatit alergjik


Ky lloj i dermale lezione të lëkurës në zhvillim në rast të kontaktit të përsëritur me një alergjen specifike, që nga kontakti i parë vjen faza sensibilizimi, me fjalë të tjera, ajo merr rreth dy javë kundër formimit të imunitetit specifik alergjen. Pastaj me kontakt të përsëritura me ngacmues, trupi nis një përgjigje imune që manifeston një reaksion alergjik. Pas ndërprerjes së kontaktit me substancë provokuar simptoma të sëmundjes plotësisht zhduken.

Shkaku më i zakonshëm i dermatit kontakti detergjenteve zhvillimit, ngjyra të ndryshme, kozmetike, detergjenteve, kripëra të disa metaleve (krom, kobalt, nikel) dhe komponente kimike që gjenden në bujqësi, ndërtim dhe prodhim.
Simptomet e kontakt dermatit alergjik:
• Duke dalë në vend të shpërthyer flluska erozionit zgjidhur pigmentim
• skuqje vezikular që shfaqet flluska mbushur me përmbajtje të qartë
• Enjtje shkatërrimin e tokës

• skuqje qartë të ndara zonë në vendin e kontaktit të drejtpërdrejtë me alergjen

Para së gjithash, trajtimin e kontakt dermatit alergjik duhet të synojnë në eliminimin e ekspozimit ndaj provokimit alergjen. Nëse natyra profesionale të sëmundjes, kur kontakt me ngacmues për shkak të veçantive të aktiviteteve të veçanta profesionale, të jetë i sigurt për të përdorur pajisje personale mbrojtëse (maska, doreza, spets.obuv etj) dhe në fund të një zhvendosje domosdoshmërisht të marrë një dush. Nëse kjo nuk ka sjellë rezultatet e dëshiruara pozitive, ju duhet të mendoni në lidhje me ndryshimin e profesionit. Për simptomat lehtësinë e dermatit kontakti tregon përdorimin e antihistamines (Hystalonh, Sympreks, Fenystyl) dhe ointments kortikosteroide (Deperzolon, prednisone)Simptomet e dermatit alergjik


Manifestime klinike të sëmundjes ngjajnë simptomat e fazës akute të ekzemë. Së pari në lëkurë janë arna mjaft të mëdha skuqje në të ardhmen kundër së cilës formohen flluska të shumta të vogla, të cilat pastaj ia plas, duke lënë në vend vazhdimisht oozing defekte sipërfaqe të lëkurës. Gjithashtu në vend të tyre mund të zhvillohet një numër i madh i kafe të vogël dhe thekon. Fokusi kryesor është gjithmonë në mënyrë të përkryer në vend kontakt të drejtpërdrejtë me alergjen lëkurës njerëzore.

Dermatit alergjik, si çdo reaksion alergjik, një sëmundje jo vetëm organ prekur direkt ose zonë të trupit, por edhe të gjithë organizmit, kështu pamjen e lezioneve të mesme mund të ndodhë në çdo pjesë të trupit. Shpesh kjo skuqje vend, ënjtje dhe komplote të vogla flluska që mund të ndodhen në vendin e efekteve të drejtpërdrejta të alergjen shumë larg.
Për shembull, kur një reaksion alergjik të lëkurës për të bojë për vetulla mund të zhvillojë njolla të kuqe aq i madh se lëkura do të mbuluan faqen e tërë, supet dhe qafën. Pothuajse të gjithë pacientët me skuqjen në lëkurë ankohen kruarje shumë dhe intensive që shpesh prish gjumin e natës normal dhe jetën e përditshmePezmatim alergjik në fëmijët


Fëmijët mund të zhvillohet dermatit alergjik absolutisht çdo moshë, dhe në më të vogël që është e lidhur shpesh me alergji ushqimore. Në fëmijët shumë të vegjël, kjo gjendje quhet zakonisht mëllenjë. Pezmatim në fëmijët mund të jetë edhe kronike dhe trashëguar.
Zhvillimi i reaksioneve alergjike të lëkurës te fëmijët shkaktohen zakonisht nga një sistem sboym imunitar dhe shtytje për zhvillimin e sëmundjes faktorët në vend vetëm vogla nxitje, në rast alergjen tonë. Nën ndikimin e saj, në rrjedhën e hershme të dermatit alergjik ndodh skuqje mezi të dukshme të lehtë në mollaqe dhe cheeks, Brown kuqe në anën e pasme dhe vendin e vogël e rënuar. Shumica skuqjen shfaqen në këmbë, armë, mbrapa, kokës dhe faqet. Places skuqje shoqëruar me kruarje, flaking dhe coarsening mëvonshme e lëkurës. Zakonisht simptomat e dermatit alergjik në fëmijët janë në vitin e parë të jetës, nga dy deri në gjashtë muaj e vjetër. Fëmija i vogël i fortë kruarje dermatit alergjik ka dhimbje shumë të fortë.

Në pezmatim akut alergjike tek fëmijët simptomat bëhen më të theksuara, eritemë (skuqje) edhe më të dukshme, lëkurë prekur ënjtje, skuqje shndërrohet në fshikëza (blisters mbushur me përmbajtje të qartë), pruritus rritur në mënyrë të konsiderueshme. Pastaj vjen e ashtuquajtura fazë Subacute, karakterizohet nga faljen e simptomave, në të cilën pjesërisht zhduket skuqje të lëkurës, por janë ende kore e thatë e kuqe. Pastaj vjen zhdukjen e plotë të manifestimeve lëkurore të sëmundjes. Por për fat të keq zhdukjen e simptomave të lëkurës nuk do të thotë se fëmija është plotësisht i shëndetshëm, si pezmatim i lëkurës alergjik është një sëmundje kronike.

Pezmatim alergjik në fëmijët në varësi të ardhurat e tyre të moshës ndryshe, në përputhje me mënyrën se si ajo ishte e ndarë në këto faza të kushtëzuara:
• Faza e fëmijëve. Më shpesh fillon me tetë javë të jetës dhe manifestohet me lezione të lëkurës (zakonisht mbi ballin dhe faqet) karakterit akut eczematous. Pastaj të fillojnë gradualisht të shfaqen ndryshime në armëve, supet dhe hips (rrallë në mollaqe dhe bust). Faza e fëmijëve dermatiti alergjik nganjëherë mund të shërohet spontanisht, por është tranzicioni më shumë i zakonshëm në fazën e ardhshme

• Faza e fëmijëve. Kjo fazë fillon pas gjashtë viteve dhe zgjat deri në adoleshencë. Gjatë fazës së rrjedhës skuqje Fëmijëve shpesh përhapet në të gjithë trupin, duke formuar një lezione të ngurta që rezultojnë nga kruarje crusts vazhdueshme të mbuluara. Zakonisht skuqje vërejtur në popliteal dhe bërryl, duart, në krye të gjoksit dhe në anët e qafës. Shumica e fëmijëve përfundimisht i nxituar është vetëm mbi gju dhe bërryl
• Faza e rritur. Kjo fazë ndodh gjatë adoleshencës dhe në simptomet e tyre klinike nuk është e ndryshme nga simptomat e dermatit alergjik në të rriturit

Diagnoza e dermatit alergjik. Shpesh diagnoza e dermatit alergjik nuk shkakton ndonjë vështirësi të veçantë dhe është i bazuar në anketat e marra në të dhënat e pacientit në një inspektim të plotë vizuale e lëkurës së tij. Në të gjitha rastet, ka shenja të një reaksion alergjik dhe karakteristikë specifike e dermatit alergjik, por për konfirmimin përfundimtar të aplikimit tregon diagnostikuar testeve alergjike të lëkurës


Trajtimi i dermatit alergjikTaktika e trajtimit të dermatit alergjik bazuar në rezultatet e anketës të mëparshme dhe ka për qëllim thjesht individuale. Për fat të keq, siç tregohet, arsyeja shkaktuar këtë sëmundje të tmerrshme të pakëndshme të lëkurës alergjik vazhdon natyra nuk është gjithmonë dhe jo për të gjithë. Por simptomat dhe pasojat mund të hiqet duke përdorur një terapi të veçantë desensitizing dhe dietë hypoallergenic.
Zakonisht pasi që të çon në inflamacion i histamine lëkurës ne trajtimin e dermatitis kontakt alergjike duhet përdorim antihistamines brez, më mirë të tretë (Telfast, Zirtek, Aerius etj) që kanë praktikisht efekte anësore në krahasim me drogat e para dhe të dyta brezave. Për trajtimin aktuale e inflamacion të lëkurës me blisters dhe gërryerjet pranishëm rekomanduar ointments corticosteroid Эlydel, Advantan, Lokoyid. Nëse kontakti alergjik zhvillohet dermatit në fytyrë, të aplikojnë emulsioni Advantan, e cila aplikohet një shtresë e hollë në lëkurë fytyrë (vetëm fërkim) jo më shumë se një herë në ditë.

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
• rinitit alergjike konjuktivit • alergjike