Trajtimi alergjik konyunktyvit, simptomat, pika e konyuktivita


Në ditët e sotme ka një rritje të konsiderueshme në numrin e sëmundjeve të ndryshme alergjike në të cilën ka një rrjedhë të dëmtimit të syrit. Këto përfshijnë sëmundje të syve në pacientët me ethe hay, keratoconjunctivitis alergjike dhe konjuktivit alergjik. Vendi i parë në këtë listë (me shpeshtësinë e shfaqjes) me vlerë conjunctivitis alergjik. Në këtë artikull ne do të përpiqemi për të mbuluar shumicën e çështjeve që lidhen sëmundje alergjike.
Alergjik konjuktivit - inflamacion i membranës conjunctival e syrit alergjike, manifestuar ënjtje, kruarje dhe i holluar me ujë. Referenca: conjunctiva - ind se linjat Sipërfaqja e brendshme e qepallë dhe sipërfaqja e përparme e syrit.


Conjunctivitis alergjik është më e zakonshme në moshë të re, me të njëjtin raport seksual. Prevalenca e saktë e statistikave të sëmundjeve nuk ekzistojnë sepse conjunctivitis alergjik është e lidhur shpesh me manifestime të tjera alergjike, pezmatim i lëkurës zakonisht alergjik dhe rinitit alergjike. Sipas vëzhgimeve dhe studimeve të shumta kanë zbuluar se simptomat e konjuktivit alergjik vërejtur në 30% të pacientëve me sëmundje të tjera alergjike


Shkaqet e konjuktivit alergjikPër shkak të karakteristikave të strukturës anatomike të syrit, qasje ndaj alergeneve të ndryshëm nga ambienti është i lirë. Zhvillimi më i zakonshëm shkaku i alergjike alergeneve konjuktivit polen (polen vetroopylyayemyh shumë bimëve), alergeneve epidermik (poshtë dhe pupla, flokëve të kafshëve dhe inat, etj) dhe alergeneve shtëpiake (pluhur bibliotekë, pluhur shtëpi, marimangat pluhur, etj). Femrat shpesh vërejtur reaksione alergjike ndaj kimikateve shtëpiake dhe kozmetikë. Ushqim alergji shkaku i konjuktivit alergjik rrallë flet.

Simptomet e konjuktivit alergjik zhvillohet pothuajse menjëherë pas kontaktit me substancë alergji


Simptomet e konjuktivit alergjik


Pas kontaktit me një alergjen, simptomat e konjuktivit alergjik zhvillohet nga minuta në ditë. Për inflamacion conjunctivitis alergjik konъyunktyvalnыh mbulon një sy në vend të pazakontë, sepse zakonisht prek të dy sytë (një sy është prekur zakonisht vetëm nëse alergjen është regjistruar drejtpërdrejt me të, për shembull, duart).

Simptomet kryesore tipike të konjuktivit alergjik, skuqje conjunctival, ënjtje, marramendës, e fortë prapa në sy. Në rrjedhën e rëndë të sëmundjes mund të zhvillohet fotofobi. Kruhet është zakonisht simptomë më dosazhdayuschym e konjuktivit alergjik, duke detyruar pacientin vazhdimisht fshij sytë e tij, duke përforcuar kështu manifestimet e tjera klinike.
Conjunctivitis mëshirë të fatit alergjik ndahen në akute (fillimin e papritur dhe shërim shumë i shpejtë) dhe kronike (procesi inflamator është kurs i ngadalshëm gjatë). Inflamacion varet provokimit dëshirore alergjen dhe shpeshtësisë së kontaktit me të.

Nëse ju kap trajtim të gabuar ose aspak për reaksionet alergjike shpesh lidhen infeksion sekondar, i cili manifestohet në cep të syrit shfaqjes së shkarkimit purulent.
Shpesh në procesin e pacientëve diagnostikimin vetë tregojnë një shkakor alergeneve që shkaktojnë përkeqësimin e tyre. Një test i vogël fillestare shpesh sjell antihistamines pritjes lehtësim.
Diagnoza e konjuktivit alergjik është një sferë e interesit të dy mjekëve - allergist dhe okulist, sepse menjëherë pas zbulimit të simptomat e mësipërme, pacienti për shqyrtim të mëtejshëm duhet të fillojnë të aplikojnë për një prej tyre, mundësisht me të njëjtin okulist fillim, pasi të tilla tregon shpesh vërejtur me sëmundje të tjera të syritTrajtimi i konjuktivit alergjike


Trajtimi i konjuktivit alergjik është i bazuar në eliminimin e provokuar alergjen, terapi simptomatike drogës dhe immunotherapy. Nëse është e mundur, metoda më efektive të efekteve terapeutike dhe për të parandaluar zhvillimin e mëtejshëm të reaksioneve alergjike, heqjen e alergjen dëshirore.
Kur polyallerhyy, dhe në qoftë se reagimet pashprehur treguar mban immunotherapy jospecifik hyposensitization, e cila në oftalmologjinë është hystohlobulyna injeksione (gjashtë deri në dhjetë injeksione per natyrisht). Hyposensybylyzyruyuschee Trajtim specifik është kryer vetëm në rast të pamundësisë për të arritur eliminimin e përcaktuara dhe alergeneve shkakor dhe paaftësinë e terapisë simptomatike të drogës.

Në rast të rëndë natyrisht alergjike konjuktivit tregon përdorimin sistematik të antihistamines, dhe medikamente të dhënat për tre deri në pesë ditë janë të përfshira drejtpërdrejt në terapi komplekse.
Për shkak të faktit se të gjitha antihistamines të gjeneratës së parë (pipolfen, tavegil, diazolin, Suprastin, diphenhydramine dhe të tjerët) kanë shqiptuar efekt qetësues, e tyre të përshkruara vetëm në baza të jashtëzakonshme, të jetë i sigurt në njoftim ndërsa pacienti për anën efekte të tilla si konstante qenët i përgjumur . Ne trajtimin e konjuktivit alergjik preferohet siç dytë brez droge Claritin.

Për të hequr vazhdimisht për simptomat e pacientit (hyperemia conjunctival, ënjtje, marramendës, fotofobi, kruarje qepallë) në të gjitha shfaqje alergjike konjuktivit e terapisë lokale antiallergic drogës. Për një kohë të gjatë vendi kryesor në konjuktivit antiallergic terapi zënë këto dy grupe e pika sy si stabilizant mastocite conjunctival dhe pika antihistamine sy. Dhe ata mund të përdoret qoftë vetëm ose në kombinim me medikamente secilin terapi tjeter ose tjetër anti-inflamator.


Në Subacute dhe sy kronike konjuktivit pika përdorur kromohlykatov (Kromoheksal, Alomyd etj). Droga e zgjedhjes në rastin e natyrisht akute conjunctivitis alergjik po jep efekt të shpejtë antiallergic dhe të reduktuar reagimin e trupit ndaj antihistamine histamine pika të tilla si Allerhodyl dhe spersallerg.
Trajtimi i metodave alergjike konjuktivit e mjekësisë tradicionale nuk duhet të mbajë, si eksperimentet larje me sy të ndryshme "gjyshja" potions mund të provokojë vetëm energji dhe për të lehtësuar aderimin në infeksion sekondar konjuktivitet alergjikeConjunctivitis alergjike tek fëmijët


Zakonisht konjuktivitet alergjike tek fëmijët pas tre vjetësh, edhe pse përjashtime janë gjithmonë të mundshme dhe shumë rrallë kjo ndodh edhe në moshë shumë të hershme. Ka konjuktivit mjaft tradicionale, alergjik kur fëmija është i shoqëruar nga rinitit alergjike. Shpesh, në qoftë se një conjunctivitis alergjik fëmijë zhvilluar për herë të parë në të kaluarën ai ka vërejtur disa simptoma alergjike (zakonisht llojin e diatez, dermatit alergjik, etj).
Prevalenca më e lartë e fëmijëve të marrë alergji ushqimore, trajtimi i cili është mbajtur nga parimet konvencionale. Nëse diagnoza e alergji ushqimore është konfirmuar, duhet të fillojë sa më shpejt që të jetë e mundur e terapisë alergjen specifike, që nga fëmijëria, ajo tregon rezultatet optimale.

Përveç kësaj, fëmijët shpesh vërejtur reagime psevdoalerhichni që duket shumë i ngjajnë alergji, por në fakt në zhvillim tërësisht për shkak të shkaqeve të tjera (sëmundjet gastrointestinale, parazitët, etj)


Conjunctivitis alergjik gjatë shtatzënisë


Kjo është e rrallë, por ndodh kur conjunctivitis alergjik manifestohet gjatë shtatzënisë apo përkeqësuar sëmundjen tashmë ekzistues. Trajtimi i ndonji sëmundjeve alergjike (dhe të tjera), gjatë shtatzënisë është i lidhur me shumë vështirësi lidhur me faktin se gjatë kësaj periudhe shumica e drogës dhe disa sondazh rreptësisht e ndaluar për shkak të dëmit të mundshëm të fetusit.

Kur simptomat shtatzënisë e konjuktivit alergjik absolutisht i padallueshëm nga klasike. Kjo është sëmundja e fetusit nuk ndikohen negativisht. Efektet toksike për fëmijën mund të ndodhë vetëm nëse përdorimi i nënës në të ardhmen gjatë shtatzënisë ndaluar të përdorin drogë.
Diagnoza e alergji gjatë shtatzënisë kufizuar në imunoglobulina specifike të gjakut. Trajtim lokal është e mundur vetëm derivatet Kromoglikate sode. Për shkak të efekteve të mundshme negative në të fetusit në trajtimin e konjuktivit alergjike gjatë shtatzënisë duhet të jetë për të kufizuar përdorimin e antihistamines. Nëse ata marrin pashmangshme, përparësi duhet t'i jepet droga e tretë të gjeneratës (Telfast etj).

Si çdo reaksion tjetër alergjik, konjuktivitet alergjike është një sëmundje kronike. Metodat ekzistuese të trajtimit mund të shkaktojë një heqje mjaft të gjatë të qëndrueshme, por trupi alergjik nastroyenist ende mbeten.
Moti në konjuktivit alergjik është mjaft i favorshëm, por në mungesë të trajtimit shpesh është një infeksion bashkimin e mesme apo rëndim i patologjisë ekzistuese të syrit (keratitit, glaukoma, etj).
Parandalimi i konjuktivit alergjik deri më sot nuk është zhvilluar. Metodat e mesme parandaluese që synojnë eliminimin e Mjedisit provokimin alergjen dhe për të parandaluar përkeqësimin e sëmundjeve të syrit ekzistuese.

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
• alergjike rinitit • Si për të kuruar alergji