Rinitit alergjik në trajtimin e fëmijëve


Rinitit alergjike tek fëmijët shpesh ndodh për shkak të infeksionit viral apo bakterial. Megjithatë, dukuri e ftohtë të ndihmuar fëmijën të higjienës gabuar hundës dhe të ngrohtë, ajri shumë i thatë në dhomën e tij.
Nëse fëmija juaj nuk është e lehtë për të marrë frymë me hundë e tij, snorting atë, por përveç kësaj asgjë e saj më shumë se të shqetësuar, prindërit mund të jepte një ndihmë të shpejtë të parë më vete, pa pritur për rekomandimet e ekspertit.
Së pari, lani hundën e foshnjës rregullisht. Para se të shkojnë në shtrat natën dhe në mëngjes, pas zgjimit varrosur atij dy pika të kripur direkt në çdo foshnje hundës kalimit në një kohë. Pastaj butësisht shtyjnë butësisht mbi krahët e hundës për substanca në mënyrë të barabartë rozpodilylosya në zgavrën e hundës.


Doli nga përzgjedhjes hundë çik një pecetë ose fshirë përdorur thithje. Është shumë e lehtë për t'u përdorur për fëmijët të cilët nuk mund të goditje hundën e tij. Kur pastrimi hundë e fëmijës është e rëndësishme për të mbajtur në këmbë, nuk tilting kokën e tij, përndryshe të lëngshme mund të depërtojnë drejtë përmes tub auditory në vesh, që provokojnë otitis.
Kripur veçantë llak ose pika ju mund të bleni në çdo farmaci.
Lehtësimin e frymëmarrjes fëmijë të ndihmojë gjithashtu acupressure. Kjo është bërë me lehtësi, rritur gradualisht fërkime. Duart para kryerjes shpifjeve krem ​​fëmija masazh, masazh pastaj dy huajt Pika e vendosur mbi fëmijën ballore kurrizin, edhe në harkun zygomatic drejtë nën sytë, në folds rreth krahë hundë.

Çdo fëmijë ditë dhe të hedh në dhomë rregullisht në pastrimin e saj të lagësht. Niveli i lagështisë në shtëpinë tuaj duhet të jetë të paktën 50-60 për qind. Në këtë nivel të mbështetjes është lagështia përshtatshëm duke përdorur humidifiers.
Nëse rinitit në fëmijët zgjat më shumë se katër ditë, të jetë i sigurt për të të treguar punonjësit e saj. Mjeku do të përshkruajnë antibiotikët me veprim lokal, antiseptik dhe vasoconstrictor.
Me vasoconstrictor pika mund të lehtësojë ënjtje e mukozës dhe për të lehtësuar frymëmarrjen e fëmijës. Ata kishin nevojë për të qetësuar fëmijën mund të fle dhe të hani.

Vetëm mos harroni se përdorimi i pakontrolluar mund të dëmtojë në mënyrë të konsiderueshme mukozën e hundës, e cila vetëm do të përkeqësohet në shëndetin e fëmijës.