Trajtimi alergjike rinitit, simptomat, medikamentet


Rinitit alergjik (rinitit alergjike) - ndoshta sëmundjet më të shpeshta, të cilat njerëzit drejtohen për ndihmë në allergist. Ky artikull përmban informacionin më të plotë në lidhje me simptomat, diagnozën dhe trajtimin e rinitit alergjik.
Rhinitis alergjik - një lezione inflamatore të mukozave të hundës, e cila është shkaktuar nga një reaksion alergjik.
Në mënyrë tipike, rinitit alergjik ose rrufë duket rinoreyeyu (hundë sekretuar në mënyrë aktive i holluar me ujë të fshehtë), teshtitjes, vështirësi në frymëmarrje dhe hundës ndjesi kruarje në zgavrën e hundës.


Sipas statistikave mbi sëmundjen, rinitit alergjik vuajnë çdo banor e pestë të


Shkaqet e rinitit alergjike


Baza e sëmundjes është Lloji I hypersensitivity, dhe nëse thjeshtë, reagimi alergjik.
Gjatë një reaksion alergjik menduar proceset lloji më i menjëhershëm alergjike, simptomat e cila zhvillohet nga disa sekonda për njëzet minuta pas kontaktit të parë me alergjen.
Rhinitis alergjik, së bashku me astma alergjike dhe dermatitit atopik eshte nje "i madh tre" Sëmundjet kryesore alergjike.

Alergeneve potencial mund të shkaktojë zhvillimin e rinitit alergjik, pluhuri shtëpi ose bibliotekë; jetojnë në marimangat pluhur shtëpi; polen; alergeneve insekteve; droga; ushqime të caktuara; alergeneve maja dhe kërpudhave.
Një faktor i madh rreziku për këtë sëmundje është një predispozitë gjenetike


Simptomat e rinitit alergjike


Shenjat më tipike dhe simptomat e rinitit alergjike:
• Shkarkimi transparente hundës i holluar me ujë, e cila në rastin e bashkimit infeksion sekondar shndërruar në paroksizmal teshtitjes shpeshta të zgjatur

• hundës Vështirësia frymëmarrje (zakonisht me rinitit alergjik të rëndë) dhe kongjestion i hundës zakonisht rritet gjatë natës
• kruarje të rënda në hundë
Në daljen akut rinitit alergjik të pacientit dhe jo tipike. Për shkak të vështirësisë në pacientit hundës frymë merr frymë e banuar kryesisht me gojë, ekziston një ënjtje të vogël të fytyrës, sytë janë shpesh të kuqe, sytë e përlotur atje, nën sytë mund të shfaqen qarqe të errëta. Shumë shpesh padashur alergjik pacientët rinitit dorë fërkon hundën (kjo simptomë quhet "përshëndet alergjik").

Rinitit alergjik më shfaqet për herë të parë në fëmijëri ose adoleshencë e hershme, dhe në mesin e të afërmve të gjakut të rinitit alergjike pacientit vërejtur shpesh njerëz me alergji të ndryshme.
Rinitit alergjik në varësi të ashpërsia e simptomave, të ndarë në të lehtë, të mesme dhe të vështirë.
Easy ashpërsia - simptomat e rinitit alergjike nuk do të ndërhyjë me gjumë dhe nuk ulin efikasitetin. Ashpërsia mesatare - gjumë dhe aktivitetet ditore reduktuar moderuar. Shkalla e rëndë e rinitit alergjike - një i fuqishëm çrregullime të gjumit dhe aftësinë e kufizuar për shkak të ashpërsisë së simptomave.

Gjatësia e simptomave të izoluara gjatë gjithë vitit dhe rinitit alergjik sezonal.
Rinitit alergjik sezonale zakonisht ndodh si pasojë e alergjive polen dhe më rrallë si alergjik ndaj myk spore.
Shpesh, kur ju vizitoni një mjek, vetë pacientët tregojnë faktorët provokimin rinitit alergjike (pastrimin e banesës, kontaktit me kafshët, duke lënë natyrën e një dhomë pluhurosur, etj).
Në gjykim duke marrë antihistamines shpesh një lehtësim të përkohshëm. Shpesh manifestimet e rinitit alergjik kombinuar me simptomat e konjuktivit alergjike, ose paraprinte astmë.

Rinitit Pothuajse të njohur të gjithë (rinitit profesional, rinitit atrofik, rinitit psikogjenike, ilaçe rinitit, rinitit hormonal, rinitit infektive), me përjashtim të dallimeve të vogla kanë simptoma të ngjashme, por pavarësisht nga kjo, ata secili kërkojnë trajtim individual. Kjo është arsyeja pse duhet të diagnostikojnë sëmundjen mund vetëm specialist në këtë fushë, dmth allergist.
Shumica e pacientëve kohë të mjaftueshme për të përdorur hundës drogë vasoconstrictor, por në fund abuzimi i barnave sipas sëmundja vetëm merr më keq.

Shumica e njerëzve me rinitit alergjike nuk është rritur ndjeshmërinë ndaj odors të tilla si erë të mprehtë e duhanit dhe kimikateve kimikatet shtëpiake


Testet për rinitit alergjike të dyshuar


Në rast të dyshimit të vogël të rinitit alergjike, nuk duhet të vonojë mjekun Vizita Ent dhe allergist. Otolaringolog në gjendje për të zbuluar praninë e mundshme të comorbidity të Ent dhe allergist përjashtojë apo të konfirmojë një natyre alergjike në kundërshtim të japë simptoma të forta siklet pacientit. Çështja më e rëndësishme në vendosjen e diagnozës saktë të rinitit alergjik është të identifikojë dëshirore alergjen - substancat kontaktin e cila çon në simptomat e mësipërme. Për ta bërë këtë, zakonisht përdorin këto lloje të diagnostifikim:

• Mostrat Skin. Kjo është ndoshta mënyra më ekonomike dhe informative për diagnozën e alergjisë, e cila duhet gjithmonë të kryhet vetëm në enkas të pajisur për këtë mjaltë. zyra. Në kryerjen studim pacienti shpesh në sipërfaqen e brendshme të parakrah bërë një scratches pak, të cilat vënë një rënie të alergjen studiuar dhe pastaj pas disa përgjigje kohë është matur. Kjo metodë është më e sakta dhe informative, por ka disa kufizime (teste të lëkurës nuk kryejnë gjatë sëmundjes akute, dhe pleqsh dhe gratë shtatzëna).

Jo më pak se pesë ditë para procedurës të anulojë të gjitha veprimet e antihistamines.
• Testet e gjakut për imunoglobulinave specifike. Kjo metodë do të zbulojë alergeneve në gjak, dhe janë më të përshtatshëm se testeve të lëkurës që ju mund të marrë gjatë acarimin, shtatzënia, gji, dhe duke marrë antihistamines. Gjithashtu, nuk ka kufizime moshe, ndërsa testi lëkurës një vit nuk paraqet. Pavarësisht nga të gjitha këto avantazhe, në këtë test të gjakut, ka dy shumë serioze dhe ndonjëherë vendimtare jo në mangësitë e tij favor - frekuencë të lartë të rezultateve të rrejshme pozitive (rreth 20%) dhe kosto shumë të lartë (10 $ për çdo alergjen, dhe nganjëherë e tyre për të provuar 50). Shpesh foshnjat deri në një test të gjakut vit tregoi alergji për fruta ekzotike dhe prodhimet e detit (midhje, karkaleca, gaforre), ndërsa prindërit u betua se fëmija i tyre kurrë nuk kishte parë edhe. Prandaj, në qoftë se gjendja e përgjithshme e lejon, shqyrtohet akoma më mirë me vendosjen e testeve të lëkurës.

Ndonjëherë në rast të ndonjë dyshimi, mjeku mund të urdhërojë teste shtesë (hundë shpifjeve për kërpudhave dhe microflora, X sinuseve).

Kjo është e rrallë për të konstatuar shkallën e udhë ajrore kryer rinomanometriya përpara


Trajtimi i rinitit alergjike


Duke filluar trajtimin e rinitit alergjik vetëm pas vendosjes përfundimtare të natyrës së tij alergjike dhe konfirmimit të natyrës së sëmundjes. Ashtu si shumica e sëmundjeve të tjera alergjike, trajtimi alergjik rinitit është për ta redukuar inflamimin alergjik të terapisë mukozës dhe alergjen-spetsfycheskoy (immunotherapy)Immunotherapy në rinitit alergjike


Immunotherapy është trajtimi më radikale dhe efektive për rinitit alergjike. Ju lutemi të jenë të vetëdijshëm se ky trajtim mund të kryhet vetëm sipas kushteve të alergji zyrës allergist ose spital. Taktika e trajtimit përbëjnë administrimin sasi të vogla të alergjen provokuar një reagim me një rritje graduale të përqendrimit të saj. Qëllimi i këtyre manipulimeve - për të zhvilluar një rezistencë të trupit (tolerancës) ndaj alergeneve. Në rastin e trajtimit korrekt të rinitit alergjike mund të zhduket përgjithmonë. Si fillim të mundshëm të hershme të immunotherapy rrit ndjeshëm mundësinë e rezistencës absolute të alergeneve dhe si rezultat, një kurë të plotë të sëmundjes. Në numrin e madh të pacientëve, kjo metodë është shëruar plotësisht rinitit alergjikeTrajtim anti-inflamator i rinitit alergjik


Kjo metodë e trajtimit e rinitit alergjik siguron aplikimin e plotë të një numër drogë. Trajtimi më i zakonshëm i emërimit alergjike rinitit fillon antihistamines në formën e pika ose tableta. Në vitet e fundit, e dyta droga preferuar (Kestyn, Zodak, Claritin, Tsetryn) dhe gjeneratës së tretë (Zirtek, Telfast, Aerius) për të emëruar një herë në ditë brenda moshës dozen e duhur të pacientit. Kohëzgjatja e trajtimit thjesht personale, por kjo zakonisht nuk zgjat më shumë se dy javë. Pavarësisht këtyre barnave OTC në barnatore, afat-gjatë të vetë-caktojë ata për veten e tij nuk mund të, si disa nga këto barna të ndikojë negativisht në muskujve të zemrës, dhe dukshëm pengojnë aftësitë e tjera mendore. Më të sigurt droga tretë brez, por kostoja e tyre relativisht e lartë shpesh faktori kryesor kufizues për shumë pacientë, veçanërisht në qoftë se e nevojshme një trajtim të zgjatur.

Nëse masat e mësipërme të provojë trajtimin joefektive e caktuar shtesë ndikojnë drejtpërdrejt fonde lokale mukozën e hundës. Në të butë alergjike derivatet rhinitis ngarkuar i Kromoglikate sode (Kromosol, Kromohlin, Kromoheksal) lëshohet në formën e sprays hundës. Përgatitjet duhet të përdoren gjatë gjithë periudhës së përkeqësimit 3 f. 1 ditë injeksion. Efekti terapeutik i përdorimit të këtyre sprays nuk duket më herët se pesë ditë (ndoshta më vonë), kështu që veprimi i tyre është më shumë se parandaluese kurative.

Në mënyrë tipike, ky grup i drogës tregohet për trajtimin e rinitit alergjik tek fëmijët, ose në rinitit të butë, në të rritur. Në mënyrë tipike, trajtimin e rinitit alergjik për të paktën dy deri katër muaj, edhe pse është e mundur gjatë gjithë vitit përdorin droga.
Unë dua të tërheq vëmendje të veçantë për prodhimin relativisht e re e drogës Nazaval bazë e cila është celulozë perime. Ky medikament është në dispozicion si një spray nazale në mukozën e hundës dhe krijon mikrofilm, i cili nuk lejon kontaktyrovanyyu mucous me alergjen.

Në rëndim të rinitit alergjike, kjo llak praktikisht i paefektshëm, kështu që është e rekomanduar për përdorim vetëm si parandalimin e sëmundjeve.
Në të rënda rinitit alergjike droga kryesore të zgjedhjes lëshohen në formën e sprays hundës kortikosteroidet (Benoryn, Nazarel, Flyksonaze, Nazoneks, Bekonaze, Nasobek, Aldetsyn). Përgatitjet caktuar në dozë aktual përkatës të moshës 1-2 g. Per dite, dhe kohëzgjatja e trajtimit përcakton vetëm mjeku.
Shpesh gabim lejuar trajtimin e rinitit alergjik - zgjatur përdorim për të lehtësuar vasoconstrictor frymëmarrjes pika (Vybrotsyl, Naftizin etj). Përdorimi i zgjatur i këtyre barnave gjithmonë të çojë në zhvillimin e rinitit mjekësore çdo ashpërsia, trajtimi i të cilave mund të kenë nevojë kirurgji mbi pasazhet e hundës. Vasoconstrictor përshtatshme për të aplikuar për përdorimin e kortikosteroidet intranazale, dhe vetëm në rast të ngjeshur rëndë.

Në përgjithësi, një hundë vasoconstrictor në rinitit alergjik është më mirë të mos abuzojnë


Trajtim Folk e rinitit alergjik


Rinitit alergjik është një nga disa sëmundje të cilat në mjekësi tradicionale është në gjendje të ndihmojë. Deri më sot, ka zhvilluar teknikën operative që mund të rekomanduar në pacientët rinitit alergjike. Prandaj, trajtimi i metodave alergjike rinitit e mjekësisë tradicionale mund të çojë për të bashkuar një infeksion sekondar, përkeqësim të sëmundjes dhe të vonojë emërimin e trajtimit adekuat mjekësor.

E vetmja gjë që mund të rekomandohet për pacientët rinitit, ky dy herë në ditë për të larë hundën qarkut rum kripë (200 ml ujë 1.5 h. Lugë kripë). Megjithatë, edhe kjo metodë duhet domosdoshmërisht të jetë e kombinuar me ilaçe, pasi nuk ka aplikim të pavarur që do të japë rezultate të dukshme


Jetesës dhe të ushqyerit në rinitit alergjike


Aspekti kryesor është trajtimi i rinitit alergjike duke përjashtuar apo reduktuar ekspozimin ndaj alergjen provokuar sëmundje. Rekomandimet individuale të përgatitur për çdo pacient pas zbulimit të alergjen dëshirore. Natyra e masave parandaluese varet nga lloji specifik i alergjen.

Kështu, në polen akut pacientët alergji janë të rekomanduara për të zhvendosur në zonën ku bimët shkakor nuk do të rritet, dhe në qoftë se e pamundur - në përpjekje për të largohen nga dhoma vetëm në pasdite, kur përqendrimi polen në ajër është në rënie. Alergji ndaj ushqimit përfshin përjashtimin e plotë të produkteve për të cilat pacienti kishte teste pozitive (test për alergji). Alergji ndaj pluhurit përfshin mbajtur vazhdimisht pastrimi lokalet lagësht, gjatë së cilës për të parandaluar hyrjen e alergeneve pluhurit mukozës duhet të veshin një maskë të veçantëRinitit alergjik gjatë shtatzënisë


Çdo shtatzënisë grua tretë kontribuon në pamjen e parë të ose përkeqësim të alergjive ekzistuese. Si për pacientët dhe për mjekët është vështirësi të caktuara, si në shtatzëni, metoda më e sondazhit dhe droga të përdorur është rreptësisht e ndaluar.
Simptomat e rinitit alergjik në gratë shtatzëna është absolutisht nuk është e ndryshme nga simptomat klasike. Disa efekte në sëmundje fetusit mund të sigurojë vetëm në rast të sëmundjes së rëndë dhe me trajtimin joadekuat.

Shkaqet e alergjive gjatë tregojnë shtatzënisë bazuar vetëm në një analizë të gjakut, si e testeve të lëkurës në këtë shtet është i kundërindikuar.
Trajtimi i rinitit alergjike e shtatzënësisë bëhet me kufizim më të madh të mundshëm të përdorimit të antihistamines, për shkak të efekteve të tyre potencialisht negative mbi fetusit. Në rast të drogës emergjente në doza minimale përdorur Gjeneruar në 3 (Telfast etj). Në kortikosteroidet para hundës tremujore është e këshillueshme të mos përshkruajnë. Për trajtimin topkal te rinitit alergjik përdorur derivatet Kromoglikate sode (Kromoheksal etj) dhe Nazaval (agjent bazuar në celuloze)Rinitit alergjik në fëmijët


Në fëmijët, rinitit alergjik zakonisht shfaqet pas tre vjetësh, më shpesh rinitit alergjik në fëmijën zhvillohet në rastin në të kaluarën ai ka vërejtur disa reaksione alergjike (shpesh në formë të alergjike ose dermatit atopic).
Ky ndryshim manifestimet klinike alergjike: -gt dermatitis atopik; -gt alergjike rinitit; astma, e quajtur "atopic mars".
Simptomat e rinitit alergjik në simptome të fëmijës praktikisht identike me ato të vëzhguara në të rriturit, vetëm me një ndryshim - fëmijët kanë sensibilizim pak më të larta të alergeneve ushqimore.

Trajtimi i rinitit alergjike tek fëmijët fillon me përzgjedhjen e barnave optimale që mund të ketë një profil të madh të sigurisë. Megjithatë, në një moshë të hershme efekti më i madh pozitiv është immunotherapy.
Moti rinitit alergjik është mjaft i favorshëm, por në mungesë të trajtimit adekuat, sëmundja mund të fillojnë të përparojë, e cila do të tregonte një simptoma të mëdha (dhimbje koke, nosebleeds, identifikimit të dëmtuar e aromave, kollë, fyt gërvisht, acarim të lëkurës në krahët e hundës dhe / ose mbi buzën e sipërme), dhe zgjerimin e alergeneve dëshirore.

Sot të tilla si parandalimi i rinitit alergjike nuk është zhvilluar ende. Në rastin e alergjive tashmë të zhvilluara, të gjitha masat parandaluese është për të eliminuar kontaktin me provokimit alergjen dhe të kryejë në kohë trajtim adekuat.
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
• dermatit atopic • astma