Kruarje alergjike sesa të hequr dhe të shpëtoj


Alergjik kruar - një nga simptomat kryesore të zhvilluar një reaksion alergjik. Në një tjetër simptomat kryesore alergji përfshijnë teshtimë shpeshta, rrufë, sytë e përlotur, ënjtje dhe skuqje të lëkurës. Shpesh alergji të rënda transformuar në dermatit alergjik të cilat në fazën fillestare të zhvillimit të manifestohet me skuqje dhe kruarje të lëkurës. Edhe skuqjen e ndryshme të lëkurës dhe ekzemë alergjik shoqërohet me kruarje, e cila është ndoshta më e pakëndshme e të gjitha këto sëmundje, për shkak të faktit se inflamacion të lëkurës, të shoqëruar me kruarje të fortë zakonisht mbulojnë pothuajse të gjithë trupin.


Siç u përmend më herët, kjo është një alergji është shkaku më i zakonshëm i lëkurës alergjik kruarje. Një reaksion alergjik mund të jetë një përgjigje mbrojtëse të trupit që të përdorin kimikate të ndryshme për ushqim dhe përdorimin e drogës, pickimin e insekteve, etj Lista e të gjitha alergeneve e mundshme nuk është e mundur, si në natyrë ekzistojnë më shumë se njëqind. Megjithatë, alergeneve më të zakonshme që shkaktojnë alergji dhe kruarje alergjike, respektivisht, përfshijnë farmaceutike, ushqimore, kozmetike, pluhur shtëpiake dhe polen e bimëve që janë pollinated nga era.

Çfarë lehtësimin e alergji të lëkurës itchy?


Para së gjithash para se të drogës antiallergic apo terapi tjetër duhet të identifikojë provokuar zhvillimin e përgjigjes alergjik alergjen trupit që në dritën e ndryshme të tyre dhe jo të madhe është shumë e vështirë. Dhe në procesin e diagnozës duhet të marrë parasysh faktin se lëkura tashmë inatosur mund të bëhet i përflakur në më shumë ndikim në çështje të tjera të cilat bien në zonën e prekur pas alergjen dëshirore. Nga sa më sipër rezulton se duhet të diagnostikuar alergji dhe alergjen përshtatshme zbuluar provotsyruyuschemu trajtimin adekuat të kruarje alergjike, një shtet i vetëm allergist përvojë. Prandaj, për të lehtësuar në mënyrë efektive kruarje alergjike, kanë nevojë për ndihmë të kualifikuar. Por këtë herë si një vetë-ndihmë për lehtësimin e kruarje, mund të merret para se agjenti tashmë të njohur antiallergic, dhe shumë itchy vend për të ftohur locion bazuar në ujë dhe sode buke.

Itchiness alergjik të lëkurës shkaktuar nga ndonjë produkt kozmetik siguron pastrimin e menjëhershëm të të gjithë lëkurën e kësaj dhe kozmetikës të tjera, të cilat duhet të jenë shumë të tërësisht shpëlarje me ujë të rrjedhshëm. Ju mund të përdorni krem ​​ose ointments alergji se mjaft efektive lehtësojë kruarje alergjike.
Më shumë -gt; Alergji Ilaçet
Në qoftë se lëkura alergjik itchy u shfaq pas kafshimit të insekteve, ju mund të përdorni një nga tashmë të provuar recetat popullore, më e lehtë dhe më e arritshme e cila është fërkim kafshimin e patate ose mollë të freskëta lëng. Kur shtypet në dorë nuk ka ndryshime të nevojshme mund të jetë edhe më e lehtë për të bërë - zonë domethënë, patate ose prerë mollë në gjysmë dhe vendin prerë fshij prekur.


Në qoftë se lëkura alergjik itchy shkaktuar nga flokët e vendosur në një kafshë, ai duhet të largohet menjëherë, dhe në qoftë se ajo është një kafshë, që banojnë në një apartament me një pacient - duhet të mendojnë për vendin e tij të ri të banimit.
Kruarje alergjike është dosazhdayuschymy shumë e pakëndshme simptomë nuk angazhohen në punët e qetë shtëpiake, ha, fle, kështu që menjëherë në pamje të parë, është e nevojshme që urgjentisht të hequr qafe. Ju gjithashtu duhet të dini se krehër itchy vend nuk mund në asnjë rast për shkak se përveç asaj kruarje intensifikojë edhe më shumë, ndoshta duke shtuar një krehje formuar nga infeksioni sekondar plagë.

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
• alergjike skuqje • skuqje alergjike