Skuqje alergjik të lëkurës në fytyrë, trajtim skuqje


Skuqjen e tjera në lëkurë janë simptomat e zakonshme të njerëzve të zhvilluar një reaksion alergjik. Alergjik skuqje të lëkurës Përgjigja më e zakonshme aktin e mbrojtjes imunitar të ushqimit, ilaçeve dhe alergeneve të kontaktit, më rrallë në aэroallerhenы (polen, aromat, pluhur, etj).
Sipas shumë studimeve epidemiologjike çdo ditë rreth botës miliona njerëz përballen me manifestime të ndryshme të alergjive të lëkurës, dhe çdo vit numri i tyre ka qenë në rritje të vazhdueshme


Lëkurës alergjik skuqjen në fëmijët


Për parandalimin në kohë dhe shmangien e mundshme, pasojat nganjëherë mjaft të rënda, të gjithë prindërit duhet të dini se lëkura e fëmijëve të tyre mund të zhvillojë një skuqje të lëkurës alergjik dhe si për të shmangur atë.
Pjesë e skuqjen alergjike për shkak të predispozicion trashëguar kur të dy prindërit ose njëri nga të prekur nga një formë e reagimit alergjik. Në këtë rast, rreziku i alergjive dhe lëkurës skuqjen nën fëmijë rritet me 50%.
Shumë ushqime moderne, të cilat janë kryesisht të përbërë nga komponentët e modifikuara gjenetikisht janë të pranishëm, zëvendësuesit thatë qumësht natyrore dhe komponentëve të tjera të ngjashme, në mënyrë të konsiderueshme rrit rrezikun e një fëmije skuqjen alergjike në trup. Nëse këto produkte mundësuar nëna gji, ajo do të kalojë me provokative kormyaschemusya tij qumësht alergjen ushqyer një fëmijë. Në këtë aspekt jashtëzakonisht vazhnostroho ndiqni dietë rekomanduar gjatë të ushqyerit dhe, nëse është e nevojshme, të jetë në gjendje për të zgjedhur si duhet komponentët bazuar në ushqime natyrale.

Në mënyrë të barabartë të zhvillimit serioze provokuar reaksione alergjike të lëkurës në fëmijët faktor është mjedis modern agresive. Ajri thithet nga fëmijët nga lindja, ajo është e plotë të komponimeve të ndryshme kimike që duke marrë në helm frymëmarrjes trupin dhe shkaktojnë skuqjen alergjike në fytyrë, duar dhe pjesët e tjera të trupit të fëmijës


Simptomat dhe shenjat e një skuqje të lëkurës alergjik


Skuqje alergjik të lëkurës absolutisht gjithmonë të shfaqet pas kontaktit me alergjen dëshirore trupi, i cili në natyrë, nuk është me të vërtetë një sasi të madhe. Llojet më të zakonshme të skuqjen alergjike përfshijnë dermatit atopic, dermatit atopic, ekzemë dhe urtikaria.

Dermatit atopic është shoqëruar gjithmonë me djegie, kruarje, ënjtje të lëkurës. Në raste të rënda paraqitja e blisters mbushur me përmbajtje të qartë. Dhe në rastin e bashkimit me një infeksion sekondar mund të zhvillohet pyoderma.
Më shumë -gt; Dermatit atopic
Urtikaria manifestohet me një pamje të papritur në mukozës dhe lëkurës e shumë flluska të ndryshme të mesme rozë në pamje shumë të ngjashme me blisters që shfaqen djegie hithër. Këto arsimit padurueshme itchy dhe kanë tendencë të shkrihen, duke formuar pllaka të mëdha. Në rast të dëmtimeve të rënda, sidomos rajoni hundës mund të zhvillojnë Angioedema, dhe si rezultat, të rrezikshme për jetën astmë.

Më shumë -gt; Urtikaria dhe -gt; Ënjtje e Angioedema
Ekzemë manifeston pamjen në lëkurë oozing shpesh përafërt, spote shumë itchy kuqe. Në mënyrë tipike, ekzemë ndodh në anën e pasme të duarve dhe fytyrës, por në disa raste mund të prekë çdo sipërfaqe prej lëkurën e njeriut.

Skuqje alergjik nga puçrra tjetër karakterizohet nga fakti se pothuajse të shoqëruar gjithmonë nga një përkeqësim të përgjithshëm të shëndetit të jetë e fortë. Së bashku me skuqje të lëkurës mund të ndodhë përmirësuar temperaturën e përgjithshme të trupit, humbje e oreksit, ënjtje të qepallave të zhvillimit etj

Foshnja skuqje alergjik i shqetësuar veçanërisht i fortë. Ai është i shqetësuar, vazhdimisht Chukhai prekur fusha, duke shkaktuar më shumë lëkura është e kuqe dhe i përflakur. Shpesh fëmijët paralele ankohen për kongjestion i hundës, ata kanë një humbje të frymëmarrje dhe kollë e thatë duket. Në foshnjat mund të dëmtojë stomak, diarre dhe të vjella duket. Në rastin e simptomave të kësaj fëmije duhet menjëherë të shihni një pediatër ose allergist, pasi kjo mund të jetë një shenjë paralajmëruese e kësaj gjendje të rrezikshme si shok anafilaktik

Më shumë -gt; Anaphylaxis


Alergjik skuqje - trajtim


Para terapi antiallergic duhet të duhet të identifikojnë alergjen dëshirore, të cilat kontribuan në zhvillimin e nxituar alergjike. Për këtë allergist veçantë përshkruajnë analizat e gjakut dhe testet e lëkurës imunoglobulinat. Pas identifikimit të shkaktojnë alergji alergjen prioritet është përjashtimi i plotë i kontaktit me të. Hapi tjetër është për të përjashtuar nga dietë ushqime tërësisht të gjithë potencialisht alergjike: peshk, arra, çokollatë, agrume, ëmbëlsirat me ngjyra të ndezura, pijet e gazuara etj

Në trajtimin e puçrra alergjike të lëkurës krem ​​ka punuar mirë veçantë "Drapolen". Përveç kësaj, në varësi të moshës (tek fëmijët është dozë shumë më e vogël) duhet të marrë një pilulë ose drogës anti-alergjik tavegil Suprastin. Nëse fëmija është vazhdimisht ankohet për kruarje të rënda në zonat e prekura mund të bëjë fasha të ftohta.
Lëkurës alergjik duart skuqje dhe të përballet me mjaft të mirë pastron bazuar në përbërësit bimor (bazuar ëmbël lakuriq) si Hlytsyram drogës që përdoret me sukses në trajtimin e fëmijëve.

Si parandalimit, natyra alergjik, përveç ekspozimit të detyrueshëm të eliminuar ndaj alergjen dëshirore, duhet të shqyrtojë dhe, nëse është e nevojshme, për të normalizuar ushqim, të forcojë mbrojtjen imunitar, të çojë një mënyrë jetese të shëndetshme.
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
• kollë alergjike • rinitit alergjike