Reaksione alergjike pranverë


Acarim të mukozës, skuqje të lëkurës, pafuqi - manifestimet e zakonshme të alergjive sezonale të shkaktuara nga fillimi i bimëve lulëzuar. Ne do të flasim për reaksione alergjike Shitje!
Reaksion alergjik - ky është një gabim i sistemit imunitar reagimit tepër të fortë të faktorëve të jashtëm që janë perceptuar si potencialisht të rrezikshme. Normalisht, trupi duhet të rezistojë vetëm "porta" - bakteret dhe viruset, por në fund të rrëzuar sistemin imunitar fillon të përgjigjet për të substancave urgjente plotësisht të padëmshme: polen, pezmatim të kafshëve, pluhur shtëpi.Medikamente alergji shpesh kanë efekte anësore - të qenët i përgjumur, acarim të mukozën e hundës. Ata eliminojnë simptomat alergji të tilla si teshtitjes dhe itchy, por kundër kongjestion (enët e gjakut del nga shtrati) pafuqishëm. Parandaluar shfaqjen e simptomave të sëmundjes mjeteve juridike natyrore për të ndihmuar.

Shpëlarje hundë me ujë kripë - një mjet i thjeshtë dhe efektiv që lehtëson manifestimet e rinitit alergjik. Nëse ju nuk keni një tenxhere të veçantë për të larë zgavrën e hundës, përdorni ndonjë enë me hundëz zgjatur. Ushqime të pasura me acide omega-3 yndyrore. Sipas studimeve europiane, njerëzit që hanë mjaft e peshk, vezë, arra dhe vaj flaxseed, më pak të prirur për alergji. Hithër frenon prodhimin e histamine në trup. Ekstrakt Hithër fletë në kapsula mund të blihet në farmaci. Ai redukton reaksione alergjike pa efekte anësore.


Pezmatim i lëkurës
Pranverë duke u ndjerë dhe pezmatim i lëkurës, natyra bakteriale janë, për shembull, seborrhea dhe rosacea. Ekspertët shpjegojnë këtë duke thënë se me ardhjen e ngrohjes aktivizohet dhe fillon të shumohen bakteret që jetojnë në sipërfaqe të lëkurës.

Nevrozë
Siç thonë ata psikoterapist, neurozë duke fituar forcë gjatë dimrit dhe pranverës blooms të. Besohet se përkeqësimi i çrregullimeve neurotike të shkaktuara nga mungesa e diellit, dhe për këtë arsye vitaminë D, lodhje nervor, sëmundje mangësi, dhe luhatjet hormonale. Ndryshimi i një humor pranverë dhe sfondin kulturor. Bora shkrihet dhe ekspozon terren errët, baltë, kalbur ushqim që ngjall mallin dhe pikëllimin. Nuk promovon humor të mirë dhe motit të paqëndrueshme. Veçanërisht i mprehtë është duke përjetuar njerëzit me celular, psikikë dobësuar.


Swimming - një mënyrë e madhe për të ton deri reset pranverë trupi rekrutuar gjatë kilogramë dimrit. Por kjo është një ushtrim i dobishëm nuk shkaktojnë dëm në trup, ka disa rregulla të thjeshta. Jo pereoholodzhuytesya! Shpëlaj nën dush chlorinated ujë, përdorni higjienës personale. Për fat të keq, edhe në përputhje të plotë me rregullat mbetet rreziku i infeksioneve urinare (akute). Kjo është për shkak të faktit se uji chlorinated dhe higjiena çojë zellshëm të aktivitetit reduktuar florës dobishme natyrore, dhe kjo ngrohtë " menjëherë të marrë patogjene, duke shkaktuar inflamacion. Kjo është arsyeja pse ju duhet të paktën 2 herë në vit nënshtrohen ekzaminimeve parandaluese nga një gjinekolog.


Cystitis
Pranvera - koha cystitis, si gjatë kësaj periudhe një nga arsyet për zhvillimin e saj - hipotermi - është veçanërisht e rëndësishme. Ndikon në sistemin imunitar është dobësuar nga dimër. Cystitis - një sëmundje infektive e murit të fshikëzës. Simptomat që fillojnë mprehje: dhimbje në rajon epigastrike, vjellje, shkelje të një karrige, fryma e keqe. Problemet e tretjes shkelin thithjen e substancave jetike, anemi, mangësi vitamina. Mungesa e ushqyesve përkeqësohet Mukoza stomakut.