Alergjia dhe alergeneve për të njeriut


Alergji - një ndjeshmëri rritur të substancave të ndryshme duket në kontakt me to (mbytje, në kontakt pritjen e ushqimit) reagimeve të pazakonta (kullojnë hundët, sytë e përlotur, skuqjen, etj), substanca që shkaktojnë alergji (alergeneve) mund të jetë plotësisht i pafajshëm për të shëndetshëm Të drejtat e faktorëve të shumta mjedisore: pluhur, pemë polen, pezmatim të kafshëve, kërpudhave, droga. Në disa raste alergeneve janë të ngrohjes apo të ftohtë, dhe substancat e përfshira në kozmetike, indet, pështyma dhe helm insekteve dhe kështu me radhë. D. Përveç kësaj, alergji mund të ketë trashëguar. Bisedoni për alergji dhe alergeneve për trupin e njeriut.


Alergeneve konvencionale ndarë në ushqim biologjike, kimike dhe farmaceutike. Reaksionet alergjike shumëllojshmëri të simptomeve dhe ashpërsia individuale për çdo person.
• astma në trupin e njeriut - alergji më rëndë respirator. Një tipar i detyrueshëm është sulmi i tij i frymarrje me vështirësi exhaling.
• alergji Ftohtë manifeston kruarje, skuqje, ënjtje dhe nganjëherë e pjesëve të caktuara të lëkurës, dhe mund të shoqërohet me gulçim.
• dermatit atopic - reagimi kronike (ydyvyruyuschaya patologji, kruarje e shprehur, skuqje të lëkurës).


Simptomat në njerëzit
Në disa raste, reaksione alergjike ndodhin në mënyrë të dobët që ju nuk mund të di edhe që vuajnë nga alergjitë. Hundë i lëngshëm, sytë e përlotur dhe simptoma të tjera ngjajnë ftohtë të përbashkët. Kjo mund të duket skuqje të vogël. Shenja të tjera dhe simptoma të alergjisë - urtikaria, rinitit, konjuktivit, astma, ekzema, ënjtje e mukozës - mund të zgjasë nga disa minuta deri në disa ditë ose edhe muaj. Një reaksion alergjik mund të shoqërohet me dhimbje në stomak, një shkelje e zorrë, bloating, diarre, ethe, herpes, dhimbje koke, etj


Diagnoza në njerëz
Për diagnostikimin dhe trajtimin e sëmundjeve alergjike është e rëndësishme për të sqaruar llojin e alergjen apo grup që shkakton alergji, dhe për të shmangur kontaktin me të.
• Mundohuni të së pari të identifikojnë veten e tyre substanca që shkaktojnë alergji ju keni, dhe gjithmonë të shmangur ato. Sigurohuni që shtëpia juaj nuk ishte pluhur, push dhe marimangat. Nëse jeni alergjik në kafshët shtëpiake nuk i mbajnë ato në shtëpi.

• Nëse ju nuk e dini se çfarë e shkakton alergji, kufizojnë konsumin tuaj kafe, alkool, pirja e duhanit, përdorni sapun neutral, shampo. Dhoma të hequr të gjitha qilima dhe të zëvendësojë mbulesë linoleum nga materiale natyrore apo dru. A nuk veshin bizhuteri metalike, sidomos nikel dhe bakër.

• Shkoni te një dietë të shëndetshme. Çdo ditë, hani sa më shumë perime dhe fruta të pasura në vitaminë C dhe kalcium.

• Nëse jeni alergjik ndaj ilaçeve, gjithmonë mbani një kartë të veçantë, e cila është shkruar në atë ilaçe jeni alergjik. Tregoni familjes, miqtë dhe kolegët dhe mos harroni të informoni mjekun tuaj për të gjitha reaksionet alergjike. Alergji Trajtimi duhet të jetë i plotë dhe të përfshijë эlymynatsyonnuyu terapi (hypoallergenic krijojnë kushte në shtëpi dhe në punë), immunotherapy specifike, barëra. Është gjithashtu e rëndësishme që të përmbahen në një dietë të veçantë hypoallergenic.