Reaksione alergjike gjatë shtatzënisë


Alergjia quhet reagim të veçantë për të marrë atij një substancë apo organizëm, i quajtur alergeneve. Mekanizmi i shfaqjes së saj është mjaft e thjeshtë. Sistemi imunitar i percepton "të huaj" si "të huajt" dhe të merren me ta fillon të prodhojë antitrupa të veçantë. Fundit fjalë për fjalë sulmuar alergene. Si rezultat i kësaj, gjaku është lëshuar substanca kimike të quajtur "histamine". Është alergji shkaqet e jashtme në formën e ftohtë, kollë, skuqje, ënjtje, frymëmarrje të përbashkët vështirësi, etj Flisni për reaksionet alergjike gjatë shtatzënisë.


Gjatë shtatzënisë, ngjarjet mund të zhvillohet në disa skenarë. Manifestimet e sëmundjes mund të mbetet e pandryshuar, të dobësojë, zhduken apo të rënduara për herë të parë. Parashikojnë se si trupi sillet paraprakisht është e pamundur. Për këtë arsye nëna shtatzënë me diagnozë apo me një tendencë për alergjitë gjithmonë duhet të respektohen në allergist. Aplikoni atë që të jetë në simptomat e para të sëmundjes.

Në çdo rast, mjeku duhet të rekomandojë mjetet për të hequr qafe alergji dhe të rregulluar qëllimin konsideruar shtatzënisë. Në të vërtetë, duke pasur një fëmijë të antihistamines duhet të trajtohet me kujdes të madh. Kufizimet më të rënda lidhur me I semestri, në II dhe III semestri janë më pak të rrepta, si placenta mbron fëmijën. Ata mund të rekomandojë një mjek në dozë të ulët efektive. Në shumicën e rasteve, antihistamines emërohen nga veprimi lokal - ointments, pika, sprays dhe gels.


Hormonet
Alergji më të gjatë shtatzënisë dobëson. Në gratë në mënyrë të konsiderueshme rrit përmbajtjen e hormoneve të veçanta - kortizolit dhe Gonadotropin. Ata janë të domosdoshme për zhvillimin normal të fëmijës së palindur, dhe në të njëjtën kohë neutralizuar histamine, ka efekt anti-alergjik. Për këtë arsye, shumica e grave shtatzëna sëmundja është një formë e butë, në qoftë se nuk zhduket. Ky përmirësim i rëndësishëm është vërejtur, zakonisht muajin e kaluar e shtatzënisë. Ilaçet në këtë rast janë anuluar tërësisht ose në mënyrë drastike reduktuar dozen e tyre. Por pas lindjes, kur nivelet e hormoneve të reduktuar simptomat u kthyen. Për herë të parë gjatë alergjisë shtatzënisë manifestuar zakonisht në gratë me një predispozicion për të.


Për shkak të ndryshimeve hormonale dhe ristrukturimin e sistemit imunitar të trupit është jashtëzakonisht e ndjeshme ndaj stimujve të jashtëm. Rezultati mund të jetë një reagim edhe për ato substanca ende nuk solli ndonjë shqetësim. Kjo ndodh rreth 12 javë të shtatzënisë, siç ishte atëherë fillon hormonal aktiv ndryshon trupin e nënës shtatzënë.

Shumica e grave manifestime të mbetet e njëjtë, vetëm në raste të rralla simptomat intensifikohet. Trajtim më efektive - vidyazykatysya larg nga kontakti me alergjen. Nëse simptomet manifestohet për herë të parë, të ndihmojë në identifikimin testin alergjik fajtor. Lëkurës gjatë shtatzënisë nuk është në dispozicion, kështu që t'ia dorëzojë gjakun mbi përmbajtjen e veçantë imunoglobulinë E (IgE). Në polen, pezmatim të kafshëve shpesh ndodh kullojnë hundët dhe sytë e të fillojnë për të copëtuar, produktet, ilaçe, kimikate shtëpiake dhe lëkurë kontakt me ndonjë alergjen shkaktuar skuqje, skuqje dhe blisters mbi të. Konsideroni çdo simptomë veç e veç.


Përafërsisht gjysma e grave shtatzëna reaksion alergjik bën vetë ndjehet më i zakonshëm i ftohtë, i shoqëruar me gulçim dhe një ndjesi djegie në fyt. Për të dalluar atë nga "ftohtë" lehtë. Nëse diçka si kjo dhe vuri në dukje shtatzënisë, të tilla si gjatë lulëzuar ose pas ekspozimit ndaj pluhurit apo të kafshëve flokëve, ka shumë të ngjarë, dhe këtë herë rinitit është shkaktuar nga i njëjti shkak. Vasoconstrictor pika, të cilat ndihmojnë të shpejt të eliminuar ënjtje e mukozës, nuk është e rekomanduar në çdo fazë të shtatzënisë. Mjeku zakonisht këshillon kripur apo mjetet juridike homeopatik. Ju gjithashtu mund të masazh gishtave tuaj në drejtim të arsyeve të hundës së jashtme - kjo do të reduktojë kongjestion i hundës. Për të marr frymë më lehtë gjatë natës, ajo është e rekomanduar për të hedhur një jastëk nën kokë lartë të tij.

Gjetur shpesh dhe conjunctivitis alergjik.

Simptomat e saj - marramendës tepruar, skuqje të syve, ënjtje të qepallave dhe ngushtimi sy hendekut të. Një tjetër simptomë - fotofobi. Në përgjigje të çdo dritë në siklet sy të ndodhë, për shembull, fillon vrull e qepallave, ka dhimbje në brendësi të syrit që e bën një person vëngër shumë. Mjeku do të rekomandojë sy bie lehtësojë simptomat e shqetësoni këtë grua. Ju gjithashtu mund të përdorni mjete popullore - të tilla si sytë lajë infuzion dobët e çajit. Si pluhuri shtëpi është një alergjen shumë i fortë, është e rekomandueshme edhe për të hedh dhoma më shpesh, për çdo ditë të bëjë pastrimin e lagësht të paktën një herë në javë pluhurave qilima dhe mobilje. Është gjithashtu e dëshirueshme kontakt pak me kafshët, si shkaku i rinitit alergjik ose konjuktivit mund të jetë leshi i tyre.


Alergjive ushqimore zakonisht urtikaria qartë. Megjithatë, ajo mund të shqetësojnë kontakt nëna dhe pas lëkurës me ndonjë alergjen tjetër. Më e theksuar simptomë - pamja e skuqje të lëkurës, skuqje flluskë, blisters, kujton jetë kafshimet e insekteve apo djegiet nga kontakti me hithrat, dhe skuqje rreth tyre. Nëse do të kishte një skuqje të lëkurës në duar, zakonisht ata mund të gjenden dhe këmbët. Për shkak të gruaja e fortë kruhet nuk është duke fjetur, është nervoz.