Alergji dhe ethe hay në një fëmijë të vogël


Alergji sezonale, ose ethe hay, mund të fillojnë të temperaturës, atëherë do të shtojë lëngshëm dhe i holluar me ujë. Ngatërrohet lehtësisht me ftohtë të përbashkët, nuk është ajo? Disa nëna pa kaluar nëpër temperaturën klinikë një ditë gabimisht jepni fëmijës ilaçe antivirale. Dhe mjeku gjatë inspektimit konstaton Mukoza fryrë pa shenja të dukshme të inflamacionit. Do të tregojë natyrën e vërtetë të analizës së ftohtë e shkarkimit nga hunda. Reaksionet alergjike shpesh përsëri. Ai u parapri nga sëmundje kronike. Në fëmijët më të vjetër - gastrit, dyskinesia tëmth. Çfarë është alergji dhe ethe hay në një fëmijë të vogël?


Në fëmijët - është rezistent ndaj trajtimit gungë. Alergji - një dështim i imunitetit: kryesore sëmundja lufton trupit, i lodhur dhe dështon. Ne nuk mund të përjashtohet faktori trashëgimore. Në muajt e ngrohtë, të gjithë keqësuar sëmundje. Ka spikes sezonale: ethe hay mund të jetë pranverë dhe verë. E gjitha varet nga ajo pemë dhe lule bari në këtë kohë në rajon. Birch, push plep, polen barërat e këqija alergeneve të përbashkëta.

Në momentin trajtimi i kushteve akute dhe kronike duhet të ndikojë Kauzës dhe pritjen antihistamine marra si ndihmë në lehtësimin e simptomave. Që nga trajtimi mjekësor është e nevojshme të jetë tepër i kujdesshëm. Kjo është individuale dhe përcaktohet nga mjeku. Hormonet e mëparshme për trajtimin e sëmundjeve alergjike të rrugëve të frymëmarrjes mund të jenë të vetëm pulmonologist. Tani vetëm dy episode me astmë të dyshuar, hormonet mjeku të përshkruara. Kur përkeqësimi i drogave të tilla janë të justifikuara për të stabilizuar situatën. Kursi jo më shumë se 1-2 javë është. Ndërsa drejtimin e drogës, sistemi imunitar është pushimi, por pas anulimin atë jashtëzakonisht e vështirë për të fillojë të punojë. Në këtë kohë dhe vend dështime. Mbështetja e mirë mund të jetë Phytotherapy, mjeku i zgjedhur për parandalimin primar të abuzimit. Efekti i kërkuar është dhënë projektuar në mënyrë individuale dhe ilaçe homeopatik.


Ne duhet t'i kushtojë vëmendje të ushqyerit dhe mjedisi në të cilin jeton një fëmijë të vogël. Ndoshta disa produkte do të përjashtohen nga dietë. Mos load atë njëherë vështirësitë e sistemit imunitar me tretje. Në ethe akute hay ajo është e rekomanduar për të ushqyer ushqim për fëmijë vetëm shtëpi, me përjashtim të skuqur ose me yndyrë. Produktet e qumështit magazinimit duhet të jetë e shkurtër - jo më shumë se 7 ditë. Është e nevojshme për të anulluar drithëra për shkak se është e vështirë që të tretet kokrra. Ju mund të gatuaj fëmijë llapa. Me produkte furre dhe kifle për të pritur - ata shumë pjekje pluhur dhe përbërës të tjerë që janë të dëmshme për shëndetin. Domate janë të përjashtuar nga dietë plotësisht. Fëmijët japin sezonin e tyre të vetme - kur të piqen të natyrshme, dhe jo rritur në serrë.

Maksimumi lehtësinë periudha akut i një fëmije të vogël, në mënyra të ndryshme. Mos e shfaq atë në rrugë herët në mëngjes. Gjatë këtyre orëve përqendrimi i alergeneve në ajër veçanërisht të lartë, kështu që ecin dhe të hedh në dhomë inkurajoi afër darkë.

Pas kthimit nga shëtitje duhet të larë me kujdes fëmijën dhe ndryshojnë rrobat, rrobat rrugë. Ne nuk mund të injorojë kimikatet shtëpiake dhe parfume, fresheners ajrit dhomë, zbutës, pastrues, ujë tualet dhe burime të tjera erë të athët në pranverë nuk do të jepni fëmijën tuaj gëzimet e jetës, por vetëm dëm. Por mungesa e lodra të buta dhe qilima, ndryshimi i shpeshtë i rrobave, pastrimi i lagësht, humidifier dhe Ajrore - gjëra të rëndësishme që do t'ju ndihmojë atë të marrë frymë më lirshëm.

Mos e merrni këto këshilla si një sakrifice dhe privimi që kanë për t'u shqetësuar një fëmijë të vogël. Është rregulla të thjeshta për t'ju ndihmuar të lëvizin më lehtë të përshkallëzohet. Shumë prindër të doja të shihja një mënyrë për të dalë nga ndryshimi i klimës gjatë lulëzuar. Nëse ky opsion është në dispozicion dhe fëmija gjetkë në fakt bëhet më e lehtë - të mirë dhe duhet të bëni. Por mos prisni se klima ndryshon vazhdimisht, ju mund të prisni derisa fëmija rritet më shpejt sëmundjen. Kushtet e mjedisit dhe e ushqimit nuk ka gjithmonë të lejon.


Ka yyazytsirnist drejtuar rinitit alergjike të astmës. Ajo duhet të bëjë jetën më të lehtë për fëmijët në momente kritike, por ende të përpiqet të identifikojë shkaktojë rrënjë dhe të shërojnë sëmundje. Ndoshta nuk do të mendojnë për klimën në strehim band dhe mbi klimën në familje? Shpesh ka fëmijë psyhosomatykoy: çrregullime të frymëmarrjes - një simptomë e stresit. Fëmija ndjen tension të mirë të familjes. Keqësimi kaluar, por të pushojnë në fillim. Kur alergji rënë, ndërsa parandalimi fillon - për të forcuar imunitetin. Të ndihmojë për të ushtruar të përditshme, fizioterapi dhe masazh përgjithshëm. Fëmija aktivitet duhet të inkurajohen që të mos kufizojnë lëvizjet e tij. Është e rëndësishme për të monitoruar shëndetin e shpinë - gjendja e saj prek organet e brendshme. Stimuluese efekt mbi sistemin imunitar dhe masazh trupit.