Simptomat alergji Alkooli, trajtim


Alergji nga alkooli - një sëmundje mjaft e zakonshme të shkaktuara nga komponentët e ndryshme të pijeve alkoolike. Ashtu si çdo prekje një substancë tjetër përveç alkoolit efekt të vërtetë shkatërrues në të gjitha sistemet dhe organet e trupit, mund të shkaktojnë zhvillimin e reagimit alergjik të mbrojtjes imunitar. Fakti që shumë njerëz, madje herë pas here pi njerëz besojnë kruarje dhe skuqje pas pirjes së ndonjë normë pije alkoolike, në fakt, shpesh shenja e parë e manifestimit të alergjisë

Alergji të alkoolit - ShkaqetPërveç etanolit, e cila është një komponent i rëndësishëm i më të alkoolit, alergji të alkoolit mund të shkaktohet nga shtesa të shumta të tilla si flavorings dhe komponente, komponimet polyphenolic, ngjyra sintetike dhe të tjerët. Në shpirtrat alergeneve të mëdha janë polysaccharides (trashës, celulozë, niseshte, pektin) dhe proteina. Alergji Alkooli është edhe e fituar dhe të trashëguar.
Fituar alergjik ndaj alkoolit zhvillon në njerëz për shkak të përdorimit sistematik të pijeve me cilësi të dobët alkoolike me shumë aditivëve të ndryshme kimike dhe ngjyra. Nëse personi e përdor alkool në sasi të vogla dhe vetëm në festat e mëdha, ajo u shfaq njolla të kuqe në duar, qafë dhe fytyrë pas gotë shampanjë për të marrë atë për të parë absolutisht ia vlen. Shumica e njerëzve mendojnë se kjo alergji ushqimore për çdo produkt që një shumëllojshmëri të shumë të gjerë në çdo rast festive. Megjithatë, në rastin përveç njolla të kuqe filluan të shfaqen dhe simptoma të tjera paraqiti presionin e ulët të gjakut, rritjen e lodhje, lëkurë të lëkurës dhe dhimbje koke të rënda - mund të me një bisedë yyazytsirnosti shkallë të lartë në lidhje me alergji të alkoolit.

Alergji trashëguar të alkoolit është manifestuar shpesh në të gjithë familjen, të dy linjave të nënës dhe babai. Në rastin e formave të trashëguar të alergjive, se sa mund të konsumojnë pa alkool. Përndryshe, edhe pas doza të pakët të pijeve ai mund të zhvillojnë jo vetëm dhimbje koke të padurueshme dhe të vjella, por është jashtëzakonisht situatë e rrezikshme dhe e vështirë si shok anafilaktik.
Shumë verë konvencionale dhe gaz në përbërjen e tij të përmbajë të dhënat vjen nga dioksidit të përpunuara rrushi kimikateve të squfurit, e cila përdoret edhe në prodhimin e verës për të stabilizuar Wort. Disa komponimet e squfurit njerëz të informacionit të shkaktojë një reagim shumë të fortë alergjik.

Pas alergji alkool mund te shkaktuara nga deficensa në aldehyde dehidrogjenazës enzimë trup, i cili, pas marrjes së alkoolit të parandaluar lezione toksike, proceset atë në acid acetik. Në rastin e këtij mangësi enzimë, ka një trup të fortë dhe helmimi si rezultat - një reaksion alergjik të rëndë

Alergji të alkoolit - Simptomat


Simptomat e alergjive të alkoolit në fazat e hershme të sëmundjes shprehur shumë i dobët dhe zakonisht është zbuluar vetëm njolla të kuqërremtë në lëkurë. Pastaj, pas një kohe, të fillojnë të tregojnë metabolizmin ndryshme - zhvillimin e dhimbje koke të rënda, kapsllëk duket, përkeqësohet sëmundje kronike të zorrëve, gastrit duket. Në disa raste, ju mund të përjetojnë sulme paniku dhe të fikët.

Nëse jo menjëherë të marrë të gjitha hapat e nevojshëm për zhvillimin e mundshëm të simptomave të tilla si kriza jashtëzakonisht të rrezikshme hemolitik, Angioedema, spazma bronkiale dhe shok anafilaktik.
Alergji tipike për simptome të alkoolit:
• Përdorimi i alkoolit vërejtur trupit skuqje, duart, fytyrën
• Përdorimi i dozave të zakonshme e dehje alkoolit ndodh shumë shpejt
• Trungu, qafë dhe fytyrë janë Njollat ​​kuqërremtë mund të përjetojnë thatësi, lëkurë dhe plasaritje të lëkurës

• dhimbje stomaku, përzier dhe të vjella
• Enjtje e lëkurës fytyrë, skuqje, lëkurë itchy
• ethe, astma, rrufë
• nxitojnë rëndë koke i gjakut në kokë
• Takikardi, rritet tensioni i gjakut

Alergji e vërtetë pas pirjes ndodh shumë më rrallë se sa njerëz të diagnostikuar veten. Në shumicën e rasteve kjo alergji gjatë ankesave të nënkuptuara dhjetore se njerëzit që lidhen me përdorimin e alkoolit ka ndodhur pas efekte. Zakonisht kjo është shfaqja e kruhet njolla të kuqe në lëkurë, i mbushur me përmbajtje të qartë ose blisters të vogla. Këto simptoma janë shumë të ngjashme me simptomat e alergji të alkoolit, por mos harroni se zakonisht sipas një populli festive tryezë shpesh pini shijshme rrallë të pranishëm në dietën e tij të përditshme. Pra, një reaksion alergjik mund të zhvillohet pikërisht në këto produkte.

Në disa raste mund të ketë alergjik te alkoolit, të cilat janë të trajtuar me injeksione në faqen injeksion. Megjithatë, për shkak të faktit se spitalet sot alkooli i pastër është përdorur shumë rrallë, dhe në zgjidhjen e përdorur dezinfektuese përfshin acid borik dhe salicili - Alergjia nuk mund të jetë vetëm alkool, dhe kjo është këto komponente.
Diagnoza e alergji të alkoolit nuk është e ndryshme se procedurat diagnostike për përcaktimin e llojeve të tjera të sëmundjeve alergjike. Një analizë biokimike të gjakut dhe testet e lëkurës ymmunofermentohramma. Nëse alergjik ndaj alkoolit është konfirmuar, janë rezultatet e mëposhtme të kësaj situate: një refuzim të plotë të alkoolit dhe të minimizuar rrezikun e alergjisë alkoolit. Ajo është në parim të jetë e mundur, në qoftë se ju ndiqni këto rekomandime:

• Kjo është e detyrueshme që të përdorin vetëm produkte me cilësi të lartë të alkoolit pa polysaccharide, komponimet proteina, aditivëve kimike dhe ngjyra
• Kur përdorni alkool duhet të përputhet shtrirjen sa dyhustyruya alkooli duhet të gëzojnë buqetë të mirë shijen e pije dhe të mos jetë në gjendje kome nga konsumi i tepërt
• Me përdorimin e shtetit të tij të alkoolit duhet të trajtohet me shumë kujdes, sepse zakonisht shkakton alergji jo të gjitha produktet e alkoolit. Është e nevojshme për të ndjekur, pas të cilit ai filloi të tregojë shenja pije alergjike dhe vidyazykatysya e përdorimit të saj

Nëse një reaksion alergjik ndaj alkoolit të fortë duhet të përjashtohen plotësisht nga të tillë alkoolit përbërje komplekse si vodka, uiski dhe tequila. Ajo është e mirë për të shkuar në përdorim të mirë ekskluzivisht konjak, sepse ajo përmban të zvogëluar pėrshkueshmėrisė e taninet zorrëve pengesë.
Në rastin e reaksioneve alergjike të rastit dhe mungesës së komunikimit të drejtpërdrejtë me një dozë e alkoolit dhe konkrete, duhet t'i kushtojë vëmendje të përdoret së bashku me ushqimin e alkoolit, pasi ajo është se ata, nuk alkoolit, mund të shkaktojnë reaksione alergjike

Alergji të alkoolit - trajtim


Dokument i heqjes dorë të plotë dhe i parevokueshëm i alkoolit - mënyra më e mirë për të hequr qafe alergji të alkoolit. Në rastin e varësisë të zhvilluara të rëndë të alkoolit, ka program të veçantë rehabilitimi ku pacientët me alkoolizmi njeriu do të mësojnë të jetojnë pa alkool.
Shumë të dashuruar e pijeve alkoolike të bëra shpesh pyetje - a është e mundur dhe nëse po, si për të kuruar alergjik ndaj alkoolit, ndërsa ajo ende mund të pini, por nuk ka pasur reaksione alergjike? Këta njerëz duan të zhgënjej, si sipas ekspertëve, në abuzim të vazhdueshëm të alkoolit ose drogës apo psikoterapi apo fizioterapi nuk mund të garantojë përdorimin e pijeve alkoolike pa pasoja të mëtejshme.

Në këtë rast, kur shenjat e alkoolizmit në njerëz nuk është vërejtur, të zvogëlojë rrezikun e reaksioneve alergjike ndaj alkoolit mund vidyazykavshys nga alkooli me cilësi të ulët me shtesa të ndryshme dhe ngjyra. Nëse alergjik ndaj alkoolit ka evoluar, alternativa më e mirë do të ishte një refuzim të plotë të alkoolit.
Pas zbulimit të alergjisë ndaj alkoolit, mundësisht nuk shtrëngimi duhet të kërkojë ndihmë nga një allergist dhe jo vetë-mjekoj, si shumica e medikamente alergji me alkool nuk janë të pajtueshme dhe mund të shkaktojë ndonjë reagim të papritur të trupit

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. këmbët alergji 2. Alergjia ndaj antibiotikëve