Alergji të ragweed - Simptomat


Artemisiifolia Ambrosia, e cila fillon alergjik të mundojnë njerëzit nga fundi i korrikut deri në acar e parë - një bimë shumë të fshehtë. Kjo është një farë e keqe e cila përhapet në mënyrë të shpejtë që të luftojë nuk është e mundur. Por më e pakëndshme që alergji të ragweed kur bimët fillojnë lulëzim të kësaj, ju mund të merrni edhe ata që kurrë nuk kanë pasur alergji. Kjo është e mjaftueshme për një kohë për të jetuar, ku lulëzon ragweed disa javë frymë polen saj. Si nuk duron ragweed? Nuk ka dëshmi të mund të sigurohet.


Alergji të ragweed


Në vendet ku bari rritet nga alergji fillimi ragweed nuk është shumë. Në mënyrë tipike, vendasit bërë imun ndaj polenit. Problemi është se farë e keqe shpejt përhapet në të njëjtën erë lulëzuar mund të kryejë grimcave polen 400 kilometra nga vendi ku bimore. Rastësisht, një ragweed bush prodhon miliarda kokrra polen. Mbrojtur veten e tyre në kushte të tilla është shumë e vështirë, sidomos duke pasur parasysh faktin se alergji mund të fillojë në çdo moment në askënd. Ne duhet të jetë në roje!

Simptoma të shpeshta të alergji të ragweed


Nëse ju filloni një alergji të ragweed polen, ju do të dini se pothuajse menjëherë. Trupi për të eliminuar sa më shpejt që të jetë e mundur alergjen, përdor të gjitha burimet, lotët, djersën, rrufë, kollë të. Sistemi imunitar do të punojë në mënyrë emergjente, për shkak se ata janë të përjashtuar dhimbje koke, presionin e ulët dhe rritje të temperaturës.
Simptomet kryesore të alergji ragweed përfshijnë:

 • hundë të gjatë lëngshëm;

 • dhimbje dhe një gudulis në fyt;

 • Sulmet e shpeshta të kollitjes, wheezing;

 • sindroma post-hundës (një proces kur masat e mukusit me hundë rënies në ezofag);

 • skuqje e syve dhe rritjen marramendës;

 • kruhet;

 • ënjtje e mukozës.


 • Këto karakteristika janë gjithashtu karakteristikë e disa ftohjet dhe sëmundjet virale, kështu që nuk nxitojnë për të vënë një diagnozë "alergji". Sigurohuni që nuk para ju pereohlazhdalys komunikuar me njerëz të sëmurë. Fëmijët alergji shpesh shoqërohet me ethe, sepse ai ngatërrohet me SARS-it është e lehtë.

  Simptoma të tjera të alergji të ragweed


  Të gjitha këto simptoma janë shenja jo vetëm alergjik ndaj ragweed, por çdo reaksion tjetër alergjik ndaj polenit. Ato ndodhin kur një ngacmues të mukozës merr në kontakt me lëkurën e njeriut. Por në rastin e ambrosia ka simptoma të tjera që ndihmojnë të përcaktojë llojin e alergjisë. Nëse jeni alergjik në këtë fabrikë është përveç kruarje, teshtitjes dhe "charms" të tjera mund të ketë variacione në vijim:


 • nervozizëm;

 • pagjumësi;

 • dhimbje koke të shpeshta;

 • shkelje e të nuhaturit dhe ndjenjën e produkteve shije;

 • Seanca vështirësi;

 • ënjtje e buzët;

 • humor depresion;

 • përqendrim të dobët.


 • Rasti profesionale
  Së fundi, të përcaktojë se çfarë jeni alergjik, dhe kjo është një alergji ndaj polenit ragweed mund vetëm mjeku. Për ta bërë këtë ju duhet të merrni testuar dhe testuar për reaksione alergjike. Vetëm atëherë mund të përshkruajnë trajtim të duhur. Pra, kush do të ju simptoma alergjike në vetvete nuk janë regjistruar, duke marrë masat e nevojshme, të shkojnë në pritje për një specialist. Kështu që ju të mbrojtur veten nga komplikimet e mundshme, të tilla si astma dhe inflamacion bronkial. Gjithashtu vlen duke pasur parasysh se tërësisht alergji të ragweed nuk mund të shërohet, kështu që nëse ju keni atë që dikur ishte, vitin e ardhshëm në të njëjtën periudhë duhet të marrë masa parandaluese, dhe madje edhe më të mirë - për të shkuar me pushime. Larg nga alergjen!