Alergjia ndaj trajtimit dhe simptomat antibiotikëve


Alergjia ndaj antibiotikëve - është natyra mjaft e zakonshme alergjik të sëmundjes, e cila mund të ndodhë në njerëz të të gjitha moshave. Kjo është për shkak se antibiotikët ndaj pacientit nuk mund vetëm të them lamtumirë të sëmundjes, por edhe të marrë numër të konsiderueshëm të tjera, efektet anësore në mënyrë të barabartë të pakëndshme.
Alergjia ndaj antibiotikëve - ajo është një problem mjaft urgjente që u përball me një numër mjaft të madh të njerëzve. Çdo produkt është prodhuar për zbutjen e gjendjes së pacientit marrja e saj, por disa droga përveç mungesës së efektit terapeutik, duke shkaktuar vuajtje të tjera. Udhëheqës në mesin e këtyre barnave merr penicilinë.


Alergjia ndaj antibiotikëve vetëm nuk ndodh që nga marrja e drogës alergjike duhet të marrë disa kohë, nganjëherë për disa ditë. Dhe simptomat kryesore klinike shfaqen vetëm pasi të përsëritura kontakt me substanca alergjike. Prandaj, për të përjashtuar një reaksion alergjik ndaj antibiotikëve, ilaçe duhet të zgjidhen në mënyrë rigoroze në mënyrë individuale nën mbikëqyrjen e drejtpërdrejtë mjekësore.
Antibiotikët alergji pas zhvilluar shumë shpejt dhe mbrojtja për shkak të përgjigjes imune të njeriut ndaj marrjes së komponentëve proteinave të antibiotikëve. Arsyeja e vetme kjo lloj alergji sot nuk është i instaluar. Rreziku i mbindjeshmëri ndaj antibiotikëve rrit faktorët e mëposhtëm: predispozicion gjenetik, prania e sëmundjeve shoqëruese alergjike (alergji ndaj polenit, alergjive ushqimore, etj) dhe disa patologji (cytomegalovirus, leukemia limfatike, përdhes, mononukleoza, HIV).

Alergjia ndaj antibiotikëve - një gjendje shumë të rëndë të trupit që mund të çojë në një numër të madh të efekteve anësore, nganjëherë deri në vdekje. Bazuar në këtë, unë dua të theksoj se pa u konsultuar me një mjek, të emërojë e tij duke marrë ilaçet jo.

Alergjia ndaj antibiotikëve - Simptomat


Alergjia ndaj antibiotikëve në fëmijët është zakonisht i kufizuar në simptoma lokale, ndërsa në të rriturit bashkohet simptomat e zakonshme që ndikojnë në tërë trupin. (Lëkurës) simptomat themelore dhe lokale dhe alergji ndaj antibiotikëve:

• photosensitivity. Në subjekt ndaj diellit direkt zonat e hapura të trupit skuqje itchy ndodh, ju mund të përjetojnë të mbushur me fshikëza të qarta të përmbajtjes apo bullae
• Skin nxituar. Elementet nxito formave dhe madhësive zakonisht të ndryshme, mund të jenë të vendosura në zonat e përkufizuar (fytyrë, mbrapa, stomaku, armëve) dhe u përhap në të gjithë trupin
• urtikaria. Sëmundja karakterizohet me shfaqjen e spoteve të lëkurës të kuqërreme lëkurës ndonjëherë shkrihen në një të mëdha. Këto manifestime lëkurore janë më të larta se temperatura përreth lëkurës dhe kruarje të padurueshme

• Angioedema. Kjo është një gjendje e rëndë në të cilën shtohet një ose një tjetër pjesë të trupit të pacientit (ënjtje më e rrezikshme e fytit, e cila shpesh çon në asfiksisë dhe vdekjes respektivisht), ka skuqje, kruajtje, një ndjenjë e plotësi
• sindromi Stevens-Johnson. Kjo patologji karakterizohet nga temperaturë të lartë, ndryshimet inflamatore në mukozale dhe lëkurës skuqje
• Sindromi Lyell-së. Sëmundja është jashtëzakonisht i rrallë dhe karakterizohet nga formimi në lëkurë e fluide mbushur flluska të mëdha. Pasi që këto flluska ia plas, luajti në lëkurën e ekspozuar vdekur sipërfaqe të madhe plagë, për të lehtësuar hyrjen e komplikacioneve infektive


• ethe drogës. Kjo gjendje është një reaksion alergjik ndaj antibiotikëve pritje, e cila është zakonisht manifestohet vetëm ethe dhe vërejtur pas ndërprerjes së drogës, si dhe në procesin e pranimit. Ethet e drogës zakonisht të përfundojë pas dy ose tre ditë pas ndërprerjes së drogës provokuar
• Sindromi Sыvorotochnopodobnыy. Kjo gjendje karakterizohet nga skuqje të lëkurës, nyjet limfatike fryrë, ethe dhe dhimbje të përbashkët
• shoku anafilaktik. Kjo gjendje ndodh pothuajse menjëherë (30 minuta), pas marrjes së drogës provokimin dhe tregon një rënie të mprehtë në presionin e gjakut, vështirësi në frymëmarrje (për shkak të laryngeal edemë), t'i shtyer dhe kruarje e lëkurës, dështim të zemrës dhe skuqje të lëkurës

Në disa raste gjenden të ashtuquajturat "psevdoalerhiya në antibiotikët," të cilat nuk zhvillohen për shkak të alergjen, dhe për shkak të marrjes së saj të tepruar të. Kjo dukuri shpesh vërejtur në rastin e një pacienti jo pas recetë të pavarur rritur dozën e ilaçeve të marra. Në këtë rast vetëm me anë të një reaksion alergjik ndaj drogës, trupi mund të bëjë të qartë për pacientin që sasia e drogës të marra ekzagjeruara në mënyrë të konsiderueshme. Simptomat Psevdoallerhyy kryesore: dhimbje koke, presioni i lartë i gjakut, dispepsi dhe marramendje

Alergjia ndaj antibiotikëve - trajtim


Alergji pas trajtimit me antibiotikë gjithmonë kërkon konfirmimin e saktë diagnostike, të cilat përdoren metodat klasike të alergjive diagnostikimin: test të gjakut për të zbuluar imunoglobulinave E dhe teste alergji të lëkurës.
Trajtimi i këtij lloj alergji është për të anulluar miratuar në drogës dhe zëvendësimin e tij me një grup tjetër të drogës. Për të lehtësuar heqjen dhe simptomat e mëvonshme të lëkurës treguar marrjes antihistamines (ngjyrë limoni, Laurent, loratadine, etj) në formën e ointments dhe tableta.

Për të hequr antibiotik nga trupi provokuar me sukses duke chelators si aktivizohet karbonit, Enterosgel, polisorb dhe të tjerët. në rastin e një ndryshimeve më të theksuara në pacientit, pacienti është përshkruar barna hormonale (prednisone dhe / ose nënproduktet e tij).
Një tjetër kategori e materialeve Allergology
• urtikaria • alergji e fëmijës për lesh