Alergji ndaj proteinave të qumështit korovyachoho


Alergji të proteinave lopë është një problem shumë i madh për shumë prindër, si një shumë të fëmijëve të vegjël dhe foshnjat vuajnë nga intolerancë të proteinave të qumështit të lopës. Më së shpeshti alergjik ndaj lopë proteina ndodh në fëmijët nën një vit.
Në rastin e intolerancës ndaj proteinave të qumështit të lopës, manifestime alergjike të lëkurës janë zakonisht rezultat i një tranzicioni të nxituar të hahet qumështi i lopës pas ushqyerjes me gji. Disi më pak është rasti me të ushqyerit e fëmijës në bazë të qumështit dhe qumësht përzierje lopës nxitur nga rritja e ndjeshmërisë ndaj proteinave të qumështit strukturën e receptorëve të zorrëve. Kjo është për shkak të faktit që prodhuesit të ndryshme të mitur strukturës së proteinave formulë është i ndryshëm, kështu që vetëm zëvendësimin gradual të përzierje të caktuar qumështit në më të çmuar zakonisht çon në zhdukjen e manifestimeve alergjike të lëkurës. Përzierje qumësht zëvendësim është e mirë për të rënë dakord paraprakisht me udhëheqjen e pediatrit të fëmijës, ajo duhet të mbahet mend se në rast të ndryshimeve të shpeshta të formulës foshnjore, reaksione alergjike në lëkurë të fëmijës vetëm do të rritet.


Shkaqet kryesore të alergji ndaj proteinave të qumështit të lopës :
• Kalimi Shumë i ashpër nga ushqyerja me gji, të ushqyerit me gji bazuar në formulën e qumështit qumësht të lopës apo qumështit të lopës drejtpërdrejt nga
• qumësht baby ushqyer bazuar teknologji përgatitja përzierje qumësht cila ishte thyer, që nuk është deklaruar qartë në paketën e bërë udhëzimet e rekomanduara për përgatitjen. Në këtë rast parandalimin e reagimit alergjik është përgatitja e formulës qumështit me një zbatim qartë të gjitha rekomandimeve

• Tranzicioni të ushqyerit përzierje e qumështit fëmija është bërë në sfondin e ndonjë situatë e vështirë, vaksinimet preventive, mbinxehje ose overcooling fëmijë morën pjesë dysbiosis zorrëve, ftohjet apo për shkak të shkaqeve të tjera
Në vitin e parë të jetës foshnjat diatez alergjik zakonisht zhvillohet për shkak të intolerancës në lactose ("sheqer qumësht") - karbohidrateve që është gjetur në qumësht, qumësht të gjirit dhe foshnjore formula lopës. Intolerancës lactose, sipas teorive vënë përpara me rastin e zhvillimit të predispozicion trashëgimore. Pothuajse të gjithë kanë miq të cilët përdorin produktet e qumështit (që përmbajnë një sasi të vogël të lactose), ndërsa kategorikisht refuzuar qumësht. Në alergji të lëkurës, intolerancës lactose është manifestuar shtim të dobët në peshë, belching konstante, stools lirshme, ose anasjelltas, kapsllëk, dhimbje barku zorrëve të shpeshta. Në mungesë të problemeve shoqëruese serioze (sëmundjet e sistemit nervor qendror, dysbiosis zorrëve, etj), intolerancë lactose për shkak të predispozicion trashëgimore filluar të shfaqet pas vitit të parë të jetës, nuk poznachayuchys shëndetit të ardhmen dhe mirëqenien e fëmijës.

Zhvillimi i alergji ndaj formulë qumështi, qumësht në rastin e intolerancës "sheqerit të qumështit" mund të ri-shfaqet në sfondin e infeksionet e zorrëve (diarre për një kohë të gjatë), dietë jo uyazyka gjatë dhe pas trajtimit të sëmundjes. Parandalimi i kësaj është i balancuar si duhet dietë si gjatë sëmundjes dhe gjatë shërimit atë.
Nëse dysbiosis zorrëve manifestuar ushqim shumë fëmijë duhet të përkthehet në bezlaktoznoy përzierje, ose një përzierje e ulët lactose. Përveç kësaj, pas kryerjes infeksion zorrëve duhet të jetë brenda shtatë deri në dhjetë ditë për të mos futur ushqime të reja në dietën e përditshme. Nëse alergjik ndaj proteinave lopë themeluar në mënyrë të qartë dhe të përcaktuar peshën e problemit, çështja e ndryshimit të dietë nuk duhet të vonojë shumë kohë për të vendosur me mjekun tuaj. Ky ndryshim, në varësi të situatës, mund të përfshijë kalimin në të ushqyerit e një përzierje të mungesë të plotë të lactose, kalimi te përzierje hypoallergenic (në këto blends shkallë të lartë të proteinave të qumështit të lopës ndarjes së), të ndryshojë dietën, etj

Më popullor tani është përzierje terapeutik të bazuar në soje. Këto përzierjet janë përdorur në rast të alergjisë konfirmuar për intolerancën e proteinave lopë dhe lactose.
Intolerancës lactose shoqëruar me proteina qumështi intolerancës lopës, mjeku juaj mund të sugjerojnë nëse shprehur shqetësim foshnjë kombinuar me dhimbje barku zorrëve, belching, të rënda manifestime të lëkurës alergjik dhe ndryshon natyrën e karrige. Më të vështira janë alergjik në proteina lopë ndodh në fëmijët, të rriturit të afërmit e të cilëve vuajnë sëmundje.


Intolerancës apo alergji të proteinave të qumështit të lopës shpesh ndodh kundër sfondit të çrregullime të tretjes, shpesh në sfondin e trajtimit të zorrëve dysbiosis cila zakonisht kërkon shumë durim dhe kohë. Në këtë situatë, zgjidhja më e mirë është për të kaluar në përzierje, të cilat janë bazuar në sojë.
Simptomet e alergjisë ndaj proteinave lopë mjaft e ndryshueshme dhe mund të duket si pije e vogël të lëkurës, dhe dispepsi rënda dhe manifestimeve ndonjëherë sistemike. Specifikon alergji për proteina qumështi simptomë karakteristike lopës nuk ekziston, sepse ajo është gjithmonë një kombinim i disa simptome. Në gjysmën e fëmijëve dominuar manifestime lëkurore (urtikarie, ënjtje të syve apo buzët, dermatit atopic), ndërsa në gjysmën e dytë të zhvillimit të vëzhguar e manifestimeve zorrëve (të vjella, dhimbje barku, kapsllëk ose diarre, të vjella të shpeshta). Në pesta e fëmijëve të festohet wheezing, kollë kronike dhe kullojnë hundët.

Ushqimi më i mirë absolutisht çdo fëmijë është qumështi i gjirit, i cili luan një lloj roli mbrojtëse për fëmijë me një rritje të rrezikut të alergjive ushqimore. Përfshira në proteinat e qumështit të gjirit fëmijën e nënës mëson pa probleme. Përveç kësaj, qumështi i gjirit siguron mbrojtje nga substanca të huaj zorrë papjekur substancave të veçanta. Prandaj në qoftë se nëna refuzon të gjirit ushqyer fëmijën, ai ka të ngjarë të zhvillojnë Atopy (dermatit atopic).
Nëse diagnoza është konfirmuar - alergji të proteinave të qumështit të lopës në radhë të parë duhet të përjashtohen plotësisht nga dietën e përditshme të të gjithë fëmijë të bazuar në produktet e qumështit të lopës. Ne rastin e përzierjes ushqyerit fëmijëve, ajo duhet të zëvendësohet menjëherë me një përzierje që bazohet në amino acidet ose më vыsokohydrolyzovannuyu përzierje hypoallergenic.

Në trajtimin e alergjisë ndaj proteinave lopës si zgjedhjen e produktit, përzierje soje me bazë nuk rekomandohet për fëmijët nën dy vjet, pasi përmbajtja e sapolindur të kërkuara dhe fëmijët e vegjël) nuk i plotëson nevojat ushqyese.
Për fat të mirë, shumica e fëmijëve me këtë lloj të alergjisë në gjatë gjithë jetës dietë të qumështit të lirë nuk ka nevojë. Alergji të proteinave lopë lejohet intolerancën zakonisht disi të ngadalshme, por ajo është në pjesën më të madhe të fëmijëve deri në katër vjet kalojnë.
Më shumë artikuj mbi këtë temë:

1. Alergjia tek fëmijët 2. Llojet e alergjive