Simptomat alergji dhe trajtimi i ujit


Edhe me vitet e shkollës, të gjithë mësuar për veten time se ajo është pothuajse 80% të ujit në rast të mungesës së mund të jetë shumë probleme të ndryshme në aspektin e shëndetit. Kjo është arsyeja pse shumë njerëz të cilët janë të ballafaquar për herë të parë me një reaksion alergjik pas kontakt me ujin ndjeni një tronditje e vërtetë. Dhe ndoshta më e pakëndshme në këtë situatë nuk është konsideruar edhe se një reaksion alergjik në një pozicion për të zhvilluar pas pirë një gotë me ujë, dhe se simptomat alergji e ujit mund të ndodhë pas larë duart me ujë të rrjedhshëm ose dush


Alergji për fëmijën në ujë - një përgjigje mbrojtëse imun në trup substanca njerëzore aktive dhe komponentëve përmes të cilit uji pastrim për dukje mjaft e sigurt për përdorim të mëtejshëm.
Përbërës kryesor e cila është pjesë e ujit dhe konsiderohet më allerhennoopasnыm është klor, e cila është shtuar pothuajse gjithmonë në ujë për të mbrojtur njerëzit nga ekspozimi tek patogjene, të cilat janë të pranishme të procesit të ndonjë ujë. Përkundër faktit se klorinimit të ujit është mënyra më e mirë e mbrojtjes në alergji-prirur njerëzit në ujë ky ujë shkakton reaksione të ndryshme alergjike. Nëse, për shembull, njerëzit diagnostikuar alergjik ndaj qumështit pothuajse painlessly mund të eliminojnë produktin nga dietën tuaj, atëherë të zëvendësojë ujin substanca krejtësisht të tjera dhe produkte nuk është e mundur, pasi që funksionimi normal i konsumit të përditshëm të trupit të njeriut me ujë duhet të arrijë të paktën gjysma litra.

Shumica e allergists, shkaku kryesor i këtij lloji të reaksion alergjik është dobësuar për shkak të zgjatur mëlçisë ose veshkave sëmundje, ose për shkak të përdorimit të zgjatur të antibiotikëve imunitetit. Përveç kësaj, vuajtjet e njerëzve me këtë sëmundje, trupi tregoi një rënie të konsiderueshme në numrin e imunoglobulinave "E". Gjithashtu zhvillimi i alergjisë ndaj ujit shpesh provokojnë alergji të tjera.
Simptomave të alergjisë në ujë në parim jo të ndryshme nga simptomat e tjera të sëmundjeve alergjike janë: skuqje e lëkurës të vogël në formën e urtikaria, shpesh mbulon pothuajse tërë trupin; dhimbje koke dhe të padurueshme irritations lëkurës kruajtje. Për fat të mirë, e gjithë koha e rasteve të rënda manifestimeve në formën e Angioedema dhe anaphylaxis janë regjistruar. Alergji më e pakëndshme tipar të ujit është se me kalimin e kohës ajo plotësisht redukton manifestimet e saj, dhe anasjelltas, nëse kontakti i mëvonshëm me ujë alergjen vetëm përparime, duke shkaktuar pasoja edhe më të pakëndshme dhe të rënda për shëndetin e njeriut

Alergji të ujit të detit


Ajrit të mrekullueshme deti dhe ujin e detit vetë drejtpërdrejt me pronat e vërtetë magjike shëruese e shumë njerëzve. Në trupin e njeriut është efekt shumë e dobishme është ajër i freskët dhe të pastër të detit jonizues, i ngopur me ozon, jodit dhe detit kripëra. Edhe shëtitjet e rregullta në plazh të favorshme të ndikojnë në metabolizmin, nxisin forcim i përgjithshëm i trupit dhe janë të dobishme për shëndetin e njerëzve që vuajnë nga një sëmundje të tillë të rëndë si astma.

Megjithatë, për fat të keq, jo të gjithë mund të gëzojnë plotësisht të gjitha charms e detit, si në vitet e fundit, alergjik ndaj ujit të detit filluan të takohen më shpesh. Shkalla e sëmundjes varet nga sasia e kripërave të tretur në ujin e detit. Për shembull uji Detit Baltik ngopur me kripëra shumë më pak ujë se sa Zi. Përveç kësaj, zhvillimi i alergjive në bregdetin luan një periudhë të rëndësishëm rol të caktuar të vitit, që nga alergjitë mund të provokojë një sulm të bimëve bregdetare lulëzuar ose algave. Një kontribut të veçantë në Patogjeneza e alergji për të sjellë ujë të shkarkuar nga gjykatat e mbeturinave industriale dhe jetojnë në mikroorganizmave ujin e detit

Alergji të ujit të ftohtë


Njerëzit të cilët janë alergjik në ujë të ftohtë, me fillimin e dimrit duhet të jenë veçanërisht të kujdesshëm, si trupin e tyre për arsye të ndryshme, në rast të ekspozimit të zgjatur në temperatura të ulëta, një reagim mbrojtës fillon të prodhojë sasi të mëdha të histamine, duke shkaktuar qelizat epiteliale të ulët temperaturat bëhen më të ndjeshme.
Fëmijët dhe njerëzit nën 25 vjeç janë më të prirur për sëmundje, por shumica e tyre merren me këtë vetëm ndihmon mbrojtjen e vet imunitar. Në grupin e rrezikut përfshin edhe njerëzit që vuajnë nga infeksione të caktuara virale (hepatiti, mononucleosis, artrit reumatoid, pneumonia, mikoplazmike) dhe madje edhe tumoret malinje. Me ujë të ftohtë duhet të trajtohen me kujdes të madh për njerëzit me çrregullime të pankreasit, mëlçisë, traktin biliar dhe sistemin e tretjes.

Simptomet kryesore të një alergji në ujë të ftohtë, marramendje të rënda, ënjtje në zonat e goditi ujë të ftohtë, ënjtje e buzët dhe në gojën pas marrjes ushqimet e ftohta, dhimbje barku, vjellje

Alergji në rubinet uji


Në mënyrë që të dezinfektoj pijshëm fabrikë për përpunimin e ujit për një kohë të gjatë përdoret komponimet hlorovmisni që janë kimikate shumë aktive. Ajo u klor sipas shumicës së ekspertëve është katalizator marrë mjaft e përhapur në alergji vitet e fundit me origjinë të panjohur.

Çdo ditë njerëzit janë duke përdorur ujë çezme dhe janë në dijeni për efektin e saj të dëmshëm në trup. Për shembull, si pjesë e ujit të elementeve të pranishëm të tilla si tetrachloride të karbonit dhe dikloretani, të cilat lehtë mund të hequr njollat ​​rroba. Një vetëm mund të imagjinojmë se si komponentët e të dhënave mund të ndikojë negativisht në punën e duhur të trupit, sepse në qoftë se ju rregullisht pi këtë ujë, i mërzitur funksionimin adekuat të traktit gastrointestinal, ndërprerë tiroide dhe në disa raste mund të zhvillohet edhe shterpësinë.

Simptomet kryesore të alergji ujë çezme: skuqje dhe acarim të syve, e lëkurës skuqje kruajtje në formën e spoteve të vogla të kuqe dhe skuqjen, kollë e thatë me një zhvillim të mundshëm në të ardhmen e astmës

Alergji të ujit - trajtim


Trajtimi i alergji ndaj ujit kryesisht është vidyazytsi i cilësisë së dobët sipas ujë trupin tuaj. Njerëzit me këtë lloj të alergjisë duhet të kaloni plotësisht në ujë të gjallë - ujë nga burimet natyrore. Nëse për ndonjë arsye nuk punojnë, përdorin filtra të fuqishme pastrimi të ujit që janë në gjendje për të eliminuar pothuajse të gjitha papastërtitë provokojnë alergji. Miratimi i trajtimeve të ujit duhet të jetë i kufizuar në dy ose tre minuta.

Në qoftë se simptomat e alergjisë në ujë pas të gjitha më sipër nuk kalojnë duhet të përdorë ilaçe. Të antihistamines më të mirë-vendosur të përdorur në të gjitha llojet e alergjive. Është e rëndësishme në këtë rast dhe të hani e drejtë. Në kohën e trajtimit duhet tërësisht (nëse është e mundur) vidyazykatysya e njelmët, yndyror, ushqime të ëmbël dhe niseshte
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. alergji drogës 2. Ënjtje e Angioedema