Alergji për kozmetikë - trajtim, zbulimin, parandalimin


Sot në arsenalin e çdo grua ka një numër të madh të kozmetikës të ndryshme ndihmëse që ndihmojnë në kujdesin e saj të përditshme. Sipas hulumtimeve nga ana e Akademisë Amerikane të dermatologji, sot çdo person mesatar rritur përdor të paktën shtatë produkte të përditshme skincare.
Në kundërshtim me atë që është përhapur gjerësisht mendimin se alergjik ndaj kozmetikës mund të zhvillohet vetëm në njerëzit me lëkurë të ndjeshme, ka fakte konfirmuar nga studime të shumta që reaksion alergjik ndaj kozmetikës mund t'i ndodhin çdo person, pavarësisht nga kombësia, gjinisë dhe moshës aktuale. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se përdorimi i kozmetikës duhet vidyazykatysya në të gjitha, vetëm kur ai është zgjedhur duhet të udhëhiqet nga një grup i njohurive specifike, përmes të cilit ju mund të vini allerhennobezopasnыe kozmetike. Para së gjithash, unë dua të flas për simptomat e dermatit kontakti, pasi ajo është lloji më i zakonshëm i reaksion alergjik ndaj kozmetikës.


Simptomet e dermatit kontakti tregon deri pothuajse menjëherë pas kontaktit të drejtpërdrejtë me alergjen dëshirore, në këtë rast me ndonjë produkt kozmetik. Duket zonat me luspa të lëkurës reddened, ënjtje të vogla dhe reagim të tifos. Nëse këto simptoma ndodhin me përdorimin e përsëritur të kozmetikës mund të flasim për kontakt dermatit alergjik

Shkaqet alergjik ndaj kozmetikës


Shumica alergjik ndaj kozmetikës shkaktojë përbërësit tërësisht të sigurt në dukje natyrore që përbëjnë kozmetike, të cilat janë alergeneve në thelb nuk bëjnë. Arsyeja për këtë reagim të trupit qëndron në personalitetin e tij, i cili në disa raste çon në intolerancë absolutisht të padëmshme për gjëra njerëzve të tjerë. Reagimi më i zakonshëm alergjik është shkaktuar nga zhvillimi i substancave që janë pjesë e maska ​​dhe / ose krem ​​kujdesit për fytyrën dhe trupin. Prandaj, në qoftë se ndonjë nga kozmetike dhe parfum markë provokuar zhvillimin e alergjive të caktuara duhet të përdorin absolutisht vidyazykatysya të gjitha produktet e linjës kozmetike, sepse zakonisht ata aromatizues substanca identike.

Një tjetër shkak i zakonshëm i alergjive të lëkurës është tepër i ndjeshëm, në mënyrë që njerëzit me lëkurë të tillë të ndjeshme duhet të zgjedhin kozmetike me kujdes dhe mendueshëm. Kjo është për ata shumë prodhuesit serioze e produkteve kozmetike zhvilluar agjentë të veçantë hypoallergenic. Gjithashtu dua të theksohet veçmas se kozmetika mirë aplikuar, e shumë më pak rrezik të një reaksion alergjik ndaj saj, si një markë të respektuar prodhuesit e njohur të kozmetikës zakonisht janë bërë nga materiale natyrore që më parë kanë marrë pastrim të veçantë.

Allergists rekomandojmë të gjithë nuk do të blej kozmetike pa teste të mëparshme, dhe gjithmonë në firyazykah zgjedhur dyqane të markave. Zgjedhja e një produkt të preferuar, ajo duhet të vënë një sasi të vogël në brendësi të bërryl dhe kokën tuaj në shtëpi. Nëse një reaksion alergjik të nesërmen nuk është e qartë, atëherë zgjedhur kozmetike të përshtatshme dhe mund të sigurtë të shkojnë të blejnë.
Më poshtë kemi paraqitur një listë të substancave më shpesh provokojnë alergji ndaj kozmetikës:
• odorants. Këto komponente të japë një aromë të këndshme të gjitha kozmetike, por shpesh shkaku i alergjive të kozmetikës, dhe reaksion alergjik është i mundur jo vetëm sintetike por edhe në flavors natyrore

• preservatives. Efekti i këtyre përbërësve që synojnë rritjen jetën shelfin e kozmetikës, por për shkak të përmbajtjes së lartë të kimikateve shumë agresive ndikojnë në lëkurë. Ai vijon se është e dëshirueshme për të shmangur produkte kozmetike me një jetë mjaft të gjatë raft, dhe preferojnë kozmetike përmbajnë preservatives natyrore të tilla si vajra esenciale, Kastrati ose boronicë. Ajo duhet të mbahet mend se vajra esenciale në njerëzit me ndjeshmëri të lartë mund të shkaktojë një reaksion alergjik
• ngjyra. Përkundër faktit se metalet e rënda dhe anilinë Bojra vetë janë alergeneve të fuqishëm, ato janë përdorur shpesh në prodhimin e kozmetikës të ndryshme. Në sasinë e bojë në kozmetikës zgjedhura tregon stabilitetin dhe ngjyra mbushje

• magazinimit të pahijshme e kozmetikës

Simptomat e alergjive të kozmetikës


Ka dy lloje të reaksioneve alergjike ndaj mjeteve kozmetike - kontakt dermatit alergjik të kontaktit dhe të lehtë dermatit, të cilat më së shpeshti ndodh në alergjive të kozmetikës.
Kontakti thjeshtë dermatit manifeston një lezion inflamator të lëkurës në vendin e kontaktit të drejtpërdrejtë me substancën-alergjen. Simptomat e para të dermatit kontakti përfshijnë skuqje, kruajtje, skuqje, flaking dhe pamjen e blisters vogla përlotur. Reagimi më i zakonshëm alergjik manifestohet në veshët, qafën, buzët, sytë dhe fytyrën, edhe pse ai mund të jetë absolutisht kudo në trup.

Ju lutemi të jenë të vetëdijshëm se në rast të ndonjë ndjenjë të pakëndshme pas aplikimit të një produkti të veçantë kozmetike prej tij menjëherë vidyazykatysya. Dhe kjo është një sinjal për simptomat e mëposhtme:
• Rritja e thatësi ose ënjtje e buzët
• Shpesh zhvilluar në elb para
• Shfaqja e shkaktuar spazma dhe ënjtje e çanta qepallat apo qarqeve të errëta nën sytë
• Shfaqja djegia e padurueshme dhe lëkura kruhet
• Në pjesët e gazit që kanë mukozë të trashë
• Shfaqja e puçrra fytyre
• Inflamacion dhe skuqje

Reaksioni akut alergjik ndaj kozmetikës zhvilluara në raste shumë të rralla, zakonisht kjo është vetëm një acarim të vogël, e cila në rastin e vidyazyka provokuar produkt kozmetik shumë shpejt kalon

Trajtimi i alergjive të kozmetikës


Para së gjithash, paraqitja e alergjive të kozmetikës duhet të kërkojë këshilla nga një allergist, sikur alergji janë një dukuri e rregullt, duhet t'i nënshtrohen trajtimit të duhur. Ajo gjithashtu duhet të bëhet dhe për shkak të asaj ënjtje, iritim dhe skuqjen mund të jetë vetëm manifestimet arsye të jashtme që mund të rri në sëmundje të ndryshme të brendshme dhe ndryshimet në sistemin imunitar.

Veprim të menjëhershëm në rast të alergjive të kozmetikës janë:
• kozmetike Dëmtimi duhet të hiqen plotësisht nga fytyra, sytë pije infuzion të fortë të kamomil ose Wort Shën Gjonit

• pika sy alergji pikoj
• Miratimi antihistamine, brez mundësisht të tretë
• Për të zvogëluar bllokimet dhe ënjtje e vasoconstrictor hundës përdorimit pika
• Për të hequr skuqje dhe kruarje të aplikoni vaj të parfumuar mbi bazën e kortizon. Nëse lëkura e prekur janë të infektuar do të vazhdojë të ketë nevojë për antibiotikët

Si për të parandaluar alergji ndaj kozmetikës


• Blej një duhet të më mirë kozmetike, brenda të cilit ka një numër minimal të komponentëve. Kjo jo vetëm që reduktojnë ndjeshëm rrezikun e alergjive të tij, por edhe të zvogëlojë mundësinë e një reagimi të kombinuar të disa komponente në të njëjtën kohë
• Në radhë të parë duhet të jetë gjithmonë e higjienës personale. Gjithmonë në fytyrë para se të aplikoni grim duhet larë e parë të pastër dhe të larë duart tuaja
• Të gjitha kozmetike duhet të jetë vetëm për përdorim personal

• Test mjet zgjedhur në dyqan duhet aplikues vetëm të pastër, pasi gëlltit alkoolit paketimin vrimë
• Të gjitha produktet e përdorura kozmetike që do të mbahen të mbyllur në një vend të pastër, të errët
• Në rast se ndodh në momentin e ndonjë sëmundje ngjitëse kozmetike dekorative nuk përdorin
• Mos përdorni kozmetike që kanë skaduar
• kozmetike hypoallergenic nuk janë një garanci të plotë të sigurisë, pasi jo të gjithë prodhuesit të kryer testimin e saj të plotë

• applicators brushat kozmetikë dhe shpesh duhet të pastrohen me kujdes i mbetjeve të kozmetikës
• Kur testimi shpirtrat janë të mirë për të vënë në lëkurë dhe në veshje
• Për të shmangur mundësinë e gjetjes së baktereve nga një kavanoz e krem ​​duhet të aplikohet një shpatull të veçantë
• Është më mirë të mos përdorin kozmetikë profesionale, si dhe përbërjen e tij janë substanca zakonisht më agresive dhe të rrezikshme
• kozmetike Para se të përdorni një test të ri duhet së pari të
• Përdorni përbërjen më të mirë një linjë, pasi kjo do të minimizojë iyazytsirnist e reaksioneve alergjike

• Të gjitha kozmetike e fituara, të jetë i sigurt për të lexuar përbërjen e tyre është e specifikuar në etiketë ose paketim të vetëm të jetë i vetëdijshëm për një rrezik deri
Nëse një reaksion alergjik ndodh në produktet e përdorura pothuajse të gjitha kozmetike, është e domosdoshme që të konsultoheni me një dermatolog dhe allergist, si arsyeja mund të jetë fshehur në trup, dhe jo kozmetike.
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
• dermatit alergjik • alergjike Conjunctivitis