Alergji - Simptomet, shenjat, trajtimi i alergji


Alergji - hypersensitivity e mbrojtjes imunitar të trupit, e cila është vërejtur në rastin e ekspozimit të përsëritur alergjen në alergjen sensibilizuar para këtij organi. Me fjalë të tjera, sistemi imunitar është i ndikuar nga një numër i rrethanave specifike fillon të në mënyrë agresive përgjigjur substancave shpesh të padëmshme të ndryshme, duke marrë ato jashtëzakonisht të rrezikshme dhe të huaj.
Alergji është një lloj i mënyrës së çoroditur të mbrojtur trupin e njeriut. Për shembull, në pranverë sistemi imunitar gabimisht vendos që çel polen në këtë kohë Birch është një helm shumë të fortë për njerëzit dhe kjo fillon nga shumë aktiv për të mbrojtur trupin. Aktualisht, kushtet e ndryshme alergjike janë përhapur gjerësisht dhe sipas statistikave, është vërejtur në rreth 30% të popullsisë së planetit tonë.


Disa studiues është konsideruar si sëmundje alergjike XXI ndonjëherë që çdo vit kjo ndikon më shumë njerëz. Në shumicën e rasteve, alergji nuk trajtohen, dhe të gjitha terapi bazë ul për të izoluar provokuar dëshirore alergjen, si ajo siguron parandalimin efekt shumë më të madh pozitiv se çdo, madje edhe trajtim më moderne. Dhe para së gjithash, për suksesin e veprimit preventiv duhet të nxjerrë konkluzione të sakta në lidhje me shkaqet e alergjive.
Alergjia - është një sëmundje individuale, siç vërehet në disa njerëz alergjike ndaj pluhurit, të tjerët - janë alergjik në pezmatim të kafshëve, në të tretë - alergji ushqimore, etj Shpesh provokon zhvillimin e sëmundjeve alergjike të tilla si urtikarie, astma dhe dermatit ndryshme. Alergji mund të shoqërohet me disa sëmundjeve infektive (alergji infektive). Në këtë njëjti alergjen provokon njerëz të ndryshëm mund të tregojnë simptome të ndryshme në kohë të ndryshme.

Gjatë disa dekadave të fundit u shënua nga një kërcim të mprehtë në rastet e alergjive. Ky fenomen shpjegon studiues të ndryshëm në mënyra të ndryshme: ajo është teoria e ndikimit të higjienës, kur përputhja me trupin e standardeve higjienike eliminon kontakt me shumicën e alergeneve, e cila nga ana shkakton dobësimin e sistemit imunitar; Teoria tjetër është duke u rritur nga dita në konsumin ditor të produkteve të ndryshme kimike të jep funksionimin e duhur të sistemeve endokrine dhe nervor, e cila nga ana tjetër krijon pereduyazyka për zhvillimin e reaksioneve alergjike, etj

Shkaqet e alergjive


Sot ka shkaqe alergji e mëposhtme që mund të shkaktojnë zhvillimin e sëmundjeve alergjike:
• shtëpiake tepruar uyazyka sterile. Si do kjo mund të tingëllojë e çuditshme, por sterilitetin e tepruar në jetën e përditshme dhe kontakte të rralla me agjentë të ndryshëm infektivë mund të shkaktojë ndryshime të sistemit imunitar ndaj reaksioneve alergjike. Ajo është e lidhur me rastet shumë më të madhe të alergjisë ndaj banorëve të qyteteve sesa në familjet zonat rurale. Përveç ky fakt shpjegon përhapjen më të madhe e reaksioneve alergjike në njerëz me status më të lartë shoqëror

• Trashëgim. Nuk është një fakt i provuar se alergji është në gjendje të transmetohet nga prindërit për fëmijët, shpesh nëpërmjet linjës nënës. Fëmijët alerhetykiv në rreth 70% të rasteve kanë pësuar ndonjë formë të alergjisë (nëse alergjitë, atit të fëmijës, nuk është më shumë se 30% e fëmijëve). Nëse alergji është vërejtur në të dy prindërit, rreziku i zhvillimit të fëmijës është të paktën 80%
• Sëmundjet e organeve të brendshme. Shtysë për zhvillimin e reaksioneve alergjike janë nganjëherë punon punë adekuate të organeve të brendshme dhe sëmundjeve të ndryshme të traktit gastrointestinal, sistemin nervor dhe endokrine, mëlçisë, etj

• faktorët e mjedisit. Falë "arritjet" e qytetërimit modern, nga dita e parë e jetës, të gjithë fillon të prekë me kimikate të shumta dhe të ndryshme dhe aerosols agresive. Pothuajse të gjitha ushqimet moderne përmbajnë hormonet, antibiotikët, substanca biologjikisht aktive dhe të tjerët. Njerëzit janë të ekspozuar ndaj ekspozimit pothuajse konstante ndaj rrezatimit elektromagnetik. Kjo nuk mund të shkojnë pa u vënë re, siç dëshmohet nga rritja e shpejtë e sëmundjeve alergjike
• infeksionet shpeshta, veçanërisht nëse ato ndodhin në një moshë të re, duke krijuar pereduyazyka serioze për zhvillimin e ardhshëm të alergjive

Shkaku i alergjive mund të jenë të përfshira në vaksinat dhe proteina plazma e donatorëve të huaj, kërpudhave myk, polen, ushqime, droga, pezmatim të kafshëve, pickimin e insekteve, kimikate të ndryshme, etj
Ende është e paqartë se pse disa njerëz të njëjtët faktorë të mjedisit të ketë një efekt alergjik, ndërsa të tjerët nuk e bëjnë. Gjithashtu, nuk kishte asnjë korrelacion gjurmuar zhvillimin e alergjisë me gjendjen aktuale të shëndetit, ndërsa ka një besim mjaft i përhapur se alergji mund të zhvillohet si rezultat i organizmit të rënda slagging. Sot ajo është pa dyshim faktin se alergji në fëmijët shpesh ndodh në rast të ndryshimeve të microflora zorrëve (dysbiosis) dhe mund të shkaktojë zhvillimin e ekzemë, alergji ushqimore dhe dermatit atopic. Disa alergji mund të çojë në sëmundje shumë të rënda të tilla si astma, ekzemë, Atopy, etj

Më shumë -gt; Shkaqet e alergjive


Alergjik (psevdoalerhichni) reagimi false


Reagimet në lidhje me psevdoallerhycheskyh doja të flas veç e veç. Të dhëna si nga pamja e jashtme shumë e ngjashme me alergji klasik, por të ndodhë pa përfshirjen e drejtpërdrejtë të sistemit imunitar. Shkaqet e reaksioneve alergjike të gabuar shumë. Ky përdorimi i tepërt i produkteve që përmbajnë histamine (shkaku më i zakonshëm), përçarje e gastrointestinal adekuate, sëmundjet parazitare, mosfunksionim të ndryshme të mëlçisë, etj .. nxitësit më të shpeshta të kësaj gjendje janë ushqim deti, peshk deti, fruta agrume, lakër turshi, çokollatë, verë, disa djathë dhe të tjerët. Heqja e psevdoallerhyy janë alergji e vërtetë që zhvillojnë simptoma vetëm pas marrjes së sasive të mëdha të alergjen. Për shembull, gjysma e fëmijëve ha çokollatë pa asnjë efekte të dukshme, ndërsa pasi të hahet e tërë, njollat ​​e tij të përballet me të kuqe shfaqen, të cilat zakonisht janë manifestime të rreme të reaksioneve alergjike.

Alergji të alkoolit është provokator shumë i shpeshtë i reaksion alergjik të rreme. Sidomos në këtë "vermut suksesshme, likeret dhe verë (vera e kuqe në krye me një diferencë të gjerë). Eksperimentalisht u zbulua se të moshuarit dhe të vjetër verë, aq më shumë është formuar substanca që çojnë në reagim të zhvillimit psevdoallerhycheskoy.
Nuk është një ndarje themelor i përgjigjet në kohë të vërtetë dhe të rreme, sepse trajtimi i tyre është krejtësisht e ndryshme, por kjo mund të bëhet vetëm nga allergist kualifikuar, të cilët tashmë kishin pasur një përvojë të ngjashme sëmundje

Simptomat e alergjive


Simptomat e alergjive janë të dy karakter të përgjithshëm dhe lokal. Simptomat alergji të përbashkët zakonisht ethe, të dridhura, vetëdijen zhvlerësuar, rënie të presionit të gjakut, lëkurë të zbehtë, letargji, nervozizëm, ose anasjelltas referuar. Simptoma të përbashkëta alergji janë vërejtur edhe në këto reaksione të rënda alergjike si shok anafilaktik dhe Angioedema.
Simptomat alergji lokale mund të manifestuar nga pema bronkiale, nasopharynx mukozës, traktin gastrointestinal dhe lëkurës.

• Simptomat e alergjive nga pema nasopharynx dhe bronkial duket kollë e thatë, fyt gërvisht, kongjestion i hundës, vështirësi në frymëmarrje, rinoreyeyu, teshtimë, gulçim, wheezing në gjoks dhe asfiksi.
Shembuj të sëmundjeve me simptoma të tilla, astma alergjike dhe rinitit alergjike
• Simptomet e alergjisë syrit manifestohet ënjtje qepallat, marramendës, djegie, kruarje, ndjesi e një trupi të huaj në sy, skuqje e lëkurës rreth syve mbulon.
Conjunctivitis alergjik është një shembull klasik i sëmundjeve alergjike të syrit

• Simptomat e traktit gastrointestinal manifestohet me vjellje, stools lirshme të shpeshta, dhimbje barku dhe rritjen e prodhimit të gazit
• simptomat Skin alergji (alergji të lëkurës) janë treguar nga lloji i papules skuqje të lëkurës ose wheals, ndjeshmëri ndaj stimujve të ndryshme të jashtme fizike (Dielli, të ftohtë, uji, etj), skuqje, djegie, kruarje dhe thatësi e lëkurës. Skuqje e lëkurës përreth janë të ndara ashpër, kanë tendencë të bashkohen dhe të migrimit.
Shembuj të sëmundjeve alergjike kryesisht ndikojnë në lëkurë, kontakt dermatit alergjik dhe pezmatim i lëkurës atopic.

Shpesh në sëmundjet alergjike vërejtur praninë e dy simptoma lokale dhe të përgjithshme (alergjik për pickimin e insekteve, etj)
Më shumë -gt; Simptomat e alergjive


Alergji Termike


Kjo formë e alergjisë është mjaft e rrallë dhe manifestohet me tipit urtikaria konvencionale puçrra. Në njerëz të prirur për këtë është rasti me çdo lloj ekspozimi të ngrohjes, për shembull, pas marrjes jo domosdoshmërisht edhe dush shumë të nxehtë, duke u paraqitur në lëkurë shoqëruar me kruarje të forta blisters mjaft të mëdha. Për të konfirmuar diagnozën ndaj lëkurës duhet të bëjë të nxehtë për dyzet e tetë gradë çdo objekt dhe do ta mbajë atë për rreth tre minuta. Trajtimi nuk ndryshon nga trajtimi i sëmundjeve të tjera alergjike. Si një masë paraprake e rekomanduar për të shmangur faktorët provokimin. E kombinuar shpesh me alergji termike diellore alergjiAlergji ndaj diellit (alergji dielli)


Shumica e alergji Pamja e dukshme e diellit në lëkurë e njolla të kuqe që mund të ndodhin menjëherë pas diellit të hapur, dhe pas një kohë të caktuar. Lezione janë ekspozuar vetëm fushat e trupit.
Forcimi sensibilitet të UV Nëse gëlltiten ose të lëkurës përbërësit e mëposhtme: Shën Gjonit Wort, yarrow, fiku, gëlqere, kopër, kopër, karrota, selino. Kjo aftësi për të vëzhguar dhe droga të tilla si tetracycline, vitaminë E, droga jo-steroidal anti-inflamator, griseofulvin dhe disa antibiotikë për shkak të përdorimit të tyre në periudha të rritur potencialin e padëshirueshme. Për qëllim të trajtimit adekuat duhet të identifikojnë shkaqet e kësaj forme të alergjisë. Kjo mund të jetë sëmundje endokrine, sëmundje të mëlçisë, infestations mjerë, etj

Trajtimi i alergji ndaj diellit është në përputhshmëri të plotë me regjimin e sigurisë, kur pacientët alergjik në dritë ultravjollcë duhet gjithmonë të shmangur qëndrimin e zgjatur në rrezet e diellit të hapur dhe gjithmonë para se të shkojnë jashtë për të përdorur krem ​​të veçanta mbrojtëse me një shkallë të lartë të mbrojtjes. Përveç kësaj, dëshmia, emërimi i mundshëm i sorbents dhe antihistamines. Efekti pozitiv i mirë është plasmapheresis
Më shumë -gt; Alergji ndaj diellit


Alergji të stings insekteveKy lloj i reaksion alergjik është një nga më të rrezikshme dhe të vështira, si përjashtim simptoma të theksuara, alergji të stings insekteve shpesh zhvillojnë këto reagime sistematike të rrezikshme për jetën si shok anafilaktik dhe Angioedema.

Për Angioedema ënjtje karakteristike të qafës dhe fytyrës, edemë e lëkurës në ngjyrë të kuqe duke u bërë. Shihet shpesh rezulton në frymëmarrje munduar dhe gulçim ënjtje traktin e sipërm respirator. Nëse sëmundja përparon pa mjaltin adekuat në kohë. ndihmë, Angioedema përfundon ënjtje të plotë të rrugëve të frymëmarrjes dhe në përputhje fatale

Më shumë -gt; Ënjtje e Angioedema
Për shok anafilaktik karakterizohet nga manifestimi fillestare të simptomave alergjike. Pacienti fillimisht ngacmuar tepër, atëherë përjetuar shtypjen e shpejtë të vetëdijes, derisa humbjen e saj të plotë. Shkalla e frymëmarrjes dhe norma e zemrës rritur ndjeshëm, pika presionit të gjakut, nuk është gulçim. Në vendin e kafshimit të lëkurës shumë itchy, shtohet, ka skuqje të saj. Kërcënimi kryesor për alergji ndaj stings insekteve është se alergjen hyn në trup në mënyrë të shpejtë që njerëzit thjesht nuk kanë kohë për të mbrojtur veten nga ajo. Në mungesë të rrezikut në kohë të kujdesit emergjent i vdekjes është shumë e lartë. Shpeshtësia e rasteve fatale e shok anafilaktik, alergjik ndaj insekteve është i bindur në vendin e parë. Kjo është arsyeja pse të gjithë pacientët me një predispozitë për zhvillimin e shtetit duhet të jetë e nevojshme për të kryer një të ashtuquajtur grup protyvoshokovыy, i përbërë nga 2 shishe 1 shishkë prednisolon + 0.1% suprastin qarkut + shiringa epinephrine. Në rastin e insekteve kafshon këto barna duhet të hyjë menjëherë. Më parë të gjitha hapat e nevojshëm për të rënë dakord me mjekun

Më shumë -gt; Anaphylaxis


Alergji të spermës


Gjithnjë e më shumë të bëhet tani alergjik për të përmbushur lëngun seminal. Faktorët e rrezikut për antitrupat anti-spermës në trupin e një gruaje të përfshijë ndryshimin e shpeshtë të partnerëve seksualë, Infeksionet urogjenitale dhe predispozicion të përgjithshme alergjike. Manifestimet e kësaj forme të alergjisë zakonisht të kushtojë ënjtje lokale dhe kruarje pas raportit seksual, por ndonjëherë në raste veçanërisht të rënda mund të çojë në shterpësi. Disponimi alergjik mund të zhvillohet si spermës si të tillë, dhe lëngun seminal njeri të veçantë. Trajtimi i kësaj forme të alergjisë është mbajtur së bashku allergists dhe gjinekologët

Alergjia tek fëmijët


Fëmijët alergji ka disa tipare dalluese. Në këtë rast alergjen më të rëndësishme që mund të shkaktojnë reaksione alergjike. Në fëmijët nën pesë vjeç në vendin e parë për allergenicity janë alergeneve ushqim (zakonisht një peshk, vezë, qumësht dhe arra). Në fëmijët më të vjetër të fillojnë të dominojnë polen dhe shtëpiake (pezmatim të kafshëve, pluhur, etj) alergene.
Simptomat e alergjive në foshnjave (përfshirë neonatale) lezione zakonisht manifestuar lëkurës. Më shpesh në fëmijët nën një vit diagnostikuar dermatit atopic, e cila ndonjëherë është quajtur gabimisht "diatez". Në përgjithësi, fëmijët simptomat dermatit alergjik të parë shfaqen në fytyrë, pas së cilës mund të jetë i mbuluar të gjithë trupin. Në përgjithësi, alergji në fëmijët është shumë më e ndritshme se sa tek të rriturit.

Gjithashtu në fëmijëri janë reagim mjaft të zakonshme psevdoalerhichni, i cili shkakton sëmundje parazitare është zakonisht ndërprerë traktin gastrointestinal. Psevdoallerhyyu dalluar nga alergjitë e vërtetë mund të përjetohen vetëm mjek, e cila është arsyeja pse në qoftë se shenjat e alergjisë te fëmijët nuk duhet të hezitoni të kërkoni ndihmë në objektet mjekësore.
Trajtimi i alergjive tek fëmijët shpesh nuk janë të ndryshëm nga taktikat terapeutike, që përdoren në trajtimin e sëmundjeve të tjera të natyre alergjik, vetëm me një ndryshimin - efekti i madh terapeutik në këtë moshë është arritur pas alergjen - terapi specifik (immunotherapy)

Më shumë -gt; Alergjia tek fëmijët

Trajtimi i Alergjia


Për trajtimin e të gjitha sëmundjeve të natyrës alergjike janë përdorur grupe disa testuar medikamente, procedurat, dozim dhe kombinim i të cilave vetëm një mjek përcakton, në bazë të çdo situatë. Gabimisht trajtimi i zgjedhur mund të shkaktojë efekte anësore (gjithmonë shfaqen kur keqpërdorimet droga antiallergic) dhe përkeqësojnë sëmundjen. Një alergji vetë përgjithësisht e papranueshme, sepse ajo mund të shkaktojë pasoja të pakthyeshme.

• Trajtimi i alergji antihistamines. Antihistamines janë më të njohur dhe efektive anti-drogë alergjike. Në vitet e fundit, mjekët në përgjithësi preferojnë droga e dytë (Claritin, Kestyn, Tsetryn etj) dhe të tretë (Zirtek, Ksyzal, Aerius, Telfast, etj) breza. Për të gjitha këto barna tipar është një kohë për përdorim të përditshëm zakonisht jo më shumë se shtatë ditë (në raste të rënda mund të përdoret për disa muaj)
• Trajtimi i alergjive kromohlytsevoy derivatet e acidit. Këto barna janë grup mjaft vjetër, por përdorur ende e barnave që prodhohen në formën e aerosole për inhalacion (Tayled, INTAL) Sprucuesi i hundes (Kromohlin, Kromoheksal dhe pika sy (pika sy Kromoheksal). Shkak të shumë të ulët Efikasiteti i këtyre barnave, ato janë përdorur vetëm në rastin e sëmundjeve të butë

• Trajtimi hlyukokortykosteroydnыmy droga alergji. Glukokortikosteroidet janë agjentë shumë të fuqishme anti-alergjike, të cilat përdoren vetëm me recetë! Kortikosteroidet janë prodhuar në formën e drogës injectable dhe tableta, dhe si objektet e tilla lokale si krem, ointments, aerosols, etj
Përgatitja e veprim lokal ne trajtimin e alergjive zënë vend në vend të madhe, dhe janë përdorur për heqjen kushtin akute, dhe si një trajtim të përhershëm mirëmbajtjes të alergjisë. Këto droga të vijë në formën e krem ​​dhe ointments (Advantan, Lokoyd) aerosol inhalimi (Flyksotyd, Beklozon) dhe spray nazale (Nazoneks, Flyksonaze). Përkundër faktit se të gjitha barnat e gjeneratës së fundit kanë praktikisht nuk ka efekte anësore atribuohet tradicionalisht me hormonet - mund të përdoret vetëm pas emërimit të një specialisti, ndërsa nuk tejkalojnë doza e përshkruar dhe kohëzgjatjen e trajtimit.

Për veprim sistematik, droga prodhuar në tabletë dhe injeksion forma (Metypred, dexamethasone, prednisone, etj) dhe janë të caktuar kurse të shkurtra (pesë ditë) në alergjitë akute. Në rast të përdorimit të zgjatur të kortikosteroideve fillon zhvillimin e efekteve anësore të tilla si peshës trupore formimi i numrit shpejtësi (trashje), tensioni i lartë i gjakut, diabeti, ulcera peptike, etj .. Kjo është për shkak të këtij grupi të barnave janë të caktuar vetëm në rast se kursi i rëndë i sëmundjes alergjik gjatë kryerjes së opsionet e tjera të mundshme të trajtimit nuk ka prodhuar rezultate pozitive

• Trajtimi i alergjive kundërshtarët receptor leykotryenovыh. Ky grup i drogës antiallergic në praktika ka treguar efikasitetin e saj të lartë të mjaftueshme në trajtimin e astmës dhe disa forma të urtikaria. Shumica e barnave në këtë grup është Synhulyar prodhuar në pllakat e 5 dhe 10 mg. Për shkak të drogës është treguar të jetë efektive në trajtimin jo të gjitha sëmundjet alergjike, ajo duhet të zbatohet vetëm pas konsultimit me doktorin tuaj
• Trajtimi i alergji sorbents. Përkundër faktit se sorbents droga anti-alergjike të drejtpërdrejta nuk janë, ato janë përdorur për një sekretim më aktive të alergeneve hyrë. Sorbents përshkruar tradicionalisht në pikat përkeqësimit të alergjive. Efektiviteti më i madh kur ata treguan një simptoma alergjike të lëkurës. Përdoret më shpesh për alergji sorbents: Standardi aktivizuar karbonit, Enterosgel, Filtrum, Laktofiltrum

• immunotherapy (alergjen - terapi specifik) në trajtimin e alergjive. Qëllimi i immunotherapy të veçantë është për të krijuar imunitet ndaj substancave cili organ është përgjegjës reagim i tepruar i imunitetit. Terapi Dan duhet të kryhet vetëm allergist në një spital të specializuar apo zyra.
Ky trajtim bëhet detyrimisht në faljen, zakonisht në zyyazykay apo vjeshtë sezonit. Taktika terapeutike është futja e një alergjike doza gjithnjë në rritje të një alergjen provokon zhvillimin e reaksioneve, duke filluar nga papërfillshme. Kohëzgjatja e trajtimit mund të marrë vite, por në shumicën e rasteve personi bërë imunitet të qëndrueshëm për këtë alergjen. Më herët trajtimi ka filluar, rezultati më yyazytsirnist pozitiv. Kjo metodë është më e efektshme në trajtimin e rinitit alergjik dhe astma

Më shumë -gt; Trajtimi i Alergjia


Trajtimet fizike terapi për alergjitë


Aktualisht, trajtimi i sëmundjeve alergjike është reduktuar, jo vetëm për qëllime të immunotherapy dhe alergji drogës. Rëndësia e siguruar mjekët përdorin fizioterapi ndryshme.
• alergji Speleokamera. Speleokamera është një nga teknikat më efektive terapi fizike të përdorura për trajtimin e traktit alergjik sipërm respirator (rinitit alergjike, astma alergjike). Procedura përfshin pacientin e joneve në një dhomë ngopur kripë, e cila jo vetëm që ka një efekt pozitiv terapeutik mbi alergji prekura sipërme të frymëmarrjes, por edhe rrit mbrojtjen imunitar

• alergji Plasmapheresis. Kjo metodë siguron pastrimin hardware e plazmës së gjakut, në të cilën pjesë të plazmës është hequr nga trupi. Kjo është bërë në mënyrë që në plazmë është shuma e principalit të neurotransmitters dhe substancave biologjikisht aktive që janë direkt të përfshirë në zhvillimin e reaksioneve alergjike. Pastaj plazma largët zëvendësojë zgjidhjet e duhura. Plasmapheresis mund te perdoret ne trajtimin e acarimin absolutisht ndonjë semundjeve alergjike (për formave të rënda të dermatit atopik, një përkeqësim të urtikarie, astma alergjike, etj). Por shpesh plasmapheresis paraparë për alergji të moderuar dhe të rënda

• dhomëz lartësi në trajtimin e alergjive. Për trajtimin e sëmundjeve alergjike të dhomës lartësi përdorur rrallë. Procedura përfshin dhomën e pacientit në një dhomë të veçantë të mbyllur, i cili krijon ajrit me presion të lartë. Shpesh në dhomën e oksigjenit të përzier me përzierje të veçantë të gazit. Zakonisht kjo metodë është përdorur për të trajtuar pacientët me sëmundje të natyrës alergjike të traktit të frymëmarrjes
• VLOK (rrezatim lazer intravenoz i gjakut). Kjo metodë është mjaft i ri, por në aspektin e trajtimit të alergjisë ka provuar të jetë shumë efektive. Gjatë seancës së VLOK, pacienti është injektuar gjilpërë në venë (zakonisht në bërryl), e cila është e lidhur deri në fund të fibër optike, në të cilën sipas specifikave paraprakisht furnizuar impuls lazer. Rrezatim lazer intravenoz i gjakut mund të përdoret për trajtimin e shumicës së sëmundjeve alergjike (riniti alergjik, astma, urtikarie, dermatit atopik, etj). Në veprim mjaft të fortë anti-inflamator, VLOK ka një ymmunoukreplyayuschyy veçantë efektTrajtimi i alergjive gjatë shtatzënisë


Shumë shpesh ndodhë për shkak të shtatzënisë në këtë kohë ndryshimet natyrore imunitare të femrave që provokon përkeqësimin e alergjive. Megjithatë, në këtë periudhë, përzgjedhja (pozicioni përkatës aktual) trajtimi duhet të jetë aq i kujdesshëm si shumica e medikamente alergji potencialisht mund të ndikojë negativisht në fetusin në zhvillim. Në diagnoza nga shkaqet e alergjive gjatë shtatzënisë së testeve të lëkurës është e papranueshme, është e vetmja provë e mundur gjakut për antitrupa specifike.

Antihistamines duhet të përdoret gjatë shtatzënisë më të kufizuar, dhe në rast të përdorimit emergjent vetëm përgatitjet brezi i tretë në doza minimalisht efektive
Më shumë -gt; Alergjia në shtatzëni
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
• Alergji në foshnje • dermatit alergjik