Simptomat alergji latex, trajtim


Alergjia në latex - reaksion alergjik ndaj lëng rezulton me pemë gome natyrore latex. Për të qenë më të saktë, një alergji zhvillohet në disa proteina të cilat janë pjesë e latex gome natyrale. Në vuajnë njerëzit alergjik ndaj latex, trupi gabimisht pranon këtë komponent nga substancat e huaj agresive dhe fillon për të luftuar përmes zhvillimit të manifestimeve të ndryshme alergjike.
Alergji në qumësht është zakonisht mjaft karakteristike e reaksioneve alergji, duke filluar nga të ftohtit e zakonshme dhe duke përfunduar janë goditje goxha të rëndë të rrezikshme për jetën anafilaktik. Të përcaktuar praninë e alergji për këtë komponent, si dhe të gjetur se qëndrimet e mundshme të rrezikut, mund të jetë vetëm allergist kualifikuar.


Burimi më i zakonshëm i këtij lloji të alergjisë është fiks zakonshme huyazytsi mjekësore dhe shtëpiake, por latex përfshira në produktet e tjera huyazykah - balona, ​​prezervativëve, disa pajisjeve mjekësore, etj
Përveç stafit mjekësor, rreziku i alergjive për latex përfshijnë njerëzit:
• Me traktit urinar të deformuar apo fshikëz
• Qelizat e palcës së kockave dëmtuar
• kateter urinar, tip cilit huyazykay
• Kirurgji shumta iu nënshtrua
• Me gështenja intolerancës, kivit, banane dhe avocados

• Pacientet me ekzemë dhe / ose astma
• prezervativë përdorimin e shpeshtë
• Lidhur me produktet e prodhimit industrial huyazykah
Shkaku i saktë i reaksioneve alergjike të latex produktet deri në fund dhe kështu që nuk është përcaktuar, por shumë vëzhgimet kanë treguar se të përsëritura kontakt të gjatë me latex gome dhe mund të shkaktojnë në krejtësisht njerëzit e shëndetshëm të zhvillojnë simptoma alergjike. Sipas statistikave, forma të ndryshme të alergjisë ndaj latex janë vërejtur në mënyrë të 8% amvise dhe 15% e punëtorëve mjekësore

Alergjia ndaj latex - Simptomat


Mënyrat kryesore të gjetjes latex në trupin e njeriut: përdorimi i doreza latex nëpërmjet lëkurës, nga inhalimi mbulon dorashka huyazytsi pluhur përmes mukozës (rektumit, organet gjenitale, gojën, sytë), duke përdorur instrumente rezynosoderzhaschyh gjatë procedurave mjekësore (me anë të gjakut).

Kryesisht një reaksion alergjik ndaj latex manifestohet si dermatit kontakti me simptoma të tilla si dëmtimit, djegie, kruarje dhe lëkurë të thatë. Ky reagim zhvillon për shkak të ndikimit të përfshira në doreza huyazykah e kimikateve të ndryshme. Kontakt dermatit është konsideruar reagimi i sigurt dhe i referohet neallerhycheskym reaksione të lëkurës.

Por, kur trupi reagon ndaj substancave dhe komponentët e përdorura në prodhimin e latex zhvillim kontakt dermatit alergjik, i cili është thatësi manifestuar, kruarje, djegie dhe lëkurë lëkurë. Ky reaksion alergjik duket shumë e mprehtë, të prirur për të përhapur në fusha mjaft të mëdha të trupit dhe zgjat më shumë. Gjithashtu reagim serioz për latex mund të ndodhë simptomat rinitit e ethe hay dhe shkaktojnë dhimbje barku, konjuktivit, kruhet fort skuqjen. Në raste të rralla, mund të ketë një normë të shpejtë të zemrës, presionin e ulët të gjakut dhe mund të çojë në shok anafilaktik fatale.

Simptomat e alergjive për latex në njerëz të ndryshëm janë të ndryshme dhe mund të manifestohen si skuqje butë shpejt të kalojë, dhe probleme serioze në funksionimin e traktit gastrointestinal. Për fat të mirë, alergji në qumësht është i shoqëruar me simptoma të rënda është e rrallë, por refuzimi i trajtimit mund të çojë në pasoja shumë të të ardhur keq.
Kur diagnostikuar alergji për latex reagimet e vërejtura ndër-alergjike ndaj domate, pjeshke, pineapple, mango, pjepër, fiku, gështenjë, avokado, papaja, kivi, banane dhe lulesahati fruta.

Në rastin e ndonjë nga simptomat e mësipërme nuk duhet të vonojë, kërkojnë ndihmë mjekësore në allergist. Një profesionist i kualifikuar mjekësor në komunikimin e mëparshëm do të identifikojë lidhjen e simptomave alergjike dhe ekspozimit ndaj latex. Për të zbuluar praninë e alergjive latex kanë pyetësorë të veçantë. Doreza të përhapura e marra dhe dorashka të ashtuquajturit testi "i bazuar në vëzhgimin e reagimit gjatë dhe pas kontaktit me latex. Gjithashtu i pacientëve tregoi testeve të lëkurës me latex alergjen. Për të sqaruar studimet diagnoza kryer të funksionit të mushkërive (gjen latex-i detyruar astmë), etj monitorimin PSV. Researches

Alergjia ndaj latex - trajtim


Kur alergji latex, baza e të gjitha masave parandaluese janë përjashtime të kontaktuar me latex. Kjo vlen edhe për ata të produkteve latex, disa kompani janë të pozicionuar si "hypoallergenic", që nga alergji latex duhet të shmangur të gjitha kontaktet me këtë substancë. Huyazytsi doreza mirë hypoallergenic veshur nga njerëzit që kanë kontakt me latex për disa arsye do të jetë e pashmangshme, por alergji latex ata nuk kanë formuar ende. Ata të cilët janë alergjik ndaj latex është doreza huyazytsi duhet gjithmonë të zëvendësohet nga neoprylovыe, nitrile ose vinyl. Ju gjithashtu duhet të vidyazykatysya i instrumenteve mjekësore latex, për të shmangur kontaktin me suva, shiringa e disponueshme dhe enemas. Sa për prezervativëve është homologët latex atje, por në qoftë se ju nuk mund t'i merrni ato, metoda kontraceptive duhet të zgjidhni krejtësisht të ndryshme.

Alergjia ndaj latex përfshin plotësisht përjashton kontakt me të gjitha prodhimet e bëra prej gome dhe latex (hedhjen në hidraulik, goma, etj). Latex duhet të jetë në dispozicion edhe në jetën e përditshme dhe në rroba. Edhe balona fëmijë fryj rreptësisht të ndaluara. Rastet e izoluara kanë qenë përshkruar si një reaksion alergjik të zhvilluar për ushqim të përgatitur në doreza huyazykah, kështu që në rast të alergjisë rënda për latex, vizitat nga kompanitë vidyazykatysya përfunduar të hahet më mirë. Unë do të doja të them disa fjalë për një kohë të gjatë dhe të bëhet një pjesë e jetës sintepon tonë. Filler Pra, për të detyrueshme fibrave saj gjithmonë përdorni sende latex, kështu që kur zgjedhin në shtrat duhet të jetë i preferuar nga fibra uritur poliestër

Alergji mjekim për latex
Trajtimi i barnave reaksion alergjik duhet domosdoshmërisht të kombinohet me masa për të parandaluar kontaktin e mundshëm me alergjen. Në trajtimin e alergjive antihistamines, preferencë nuk shkakton përgjumje as ul normën e reagimit ndaj barnave moderne të tilla si gjatë vepruar Aerius, Telfast, Sempreks, Zirtek, Claritin. Në rastin e antihistamines tretë të gjeneratës së paku një orë para se kontaktin e mundshëm me latex, në pacientët me forma të butë e këtij lloji të simptomave alergji ishte jashtëzakonisht i vogël apo i zbuluar në të gjitha. Trajtimi i alergji të moderuar dhe të rëndë ndaj latex përfshin një triadë e drogës, antihistamines dhe glucocorticoid hormonet adrenalin.

Manifestimi më i rëndë i këtij lloji të reaksion alergjik është anaphylaxis, e cila parashikon masa të menjëhershme antishock Holding. Prandaj, reaksione të rënda alergjike, pacientët tregoi veshin byzylyk të veçantë mjekësor, të cilat do të tregohet praninë e alergji tij ndaj latex.
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. Lloje 2. Alergji Simptomat alergji