Simptomat alergji mjaltë, trajtim mjaltë


Alergji për mjaltë - një reaksion alergjik ndaj polenit të përfshira në këtë produkt. Honey nuk e ka kaluar procesin e plotë, nuk është gjithmonë një sasi e mbetur e polenit nga bimët vizituar nga bletët. Kjo polen është alergjen provokuar, si pjesa më e madhe e mjaltit - kjo është sheqerna të thjeshta që shkaktojnë një reaksion alergjik nuk mund të jetë.
Shumica e njerëzve besojnë se alergji për mjaltë - një dukuri mjaft të zakonshme dhe kjo nuk është e rekomanduar për të dhënë fëmijët e vegjël. Pra, ajo nuk është. Alergji të mjaltit për fëmijët ndodh shumë rrallë, jo më shumë se sheqeri i zakonshëm. Në shumicën e rasteve, një reaksion alergjik shfaqet pasi të hahet mjaltë, e cila mund të përmbajë si kallam (alergjike) sheqer, dhe droga të ndryshme të falsifikuara, ndonjëherë përdoren për të trajtuar bletët. Përveç kësaj, mjaltë të përpunuara dobët përmban polen bletët polenizoj bimët. Kjo është alergjik ndaj polenit, duke qenë mjaft e zakonshme dhe është shkaku kryesor i alergjive në mjaltë. Ndotja biologjike dhe kimike të cilat mund të shkaktojnë një reaksion alergjik, të marrë në mjaltë është shumë e rrallë, dhe se mungesa e përvojës apo i keq besimi bletar i cili nuk përmbahet me kushtet dhe rregullat e trajtimeve, abuzuar ushqyerit të ndryshme apo të kontrollojë pastërtinë e parkut.


Një rol të rëndësishëm në zhvillimin e trashëgimisë sëmundjes luan aq alergjik në mjaltë lehtë mund të zhvillojë një fëmijë të afërmit e gjakut e të cilit tashmë kanë sëmundje. Dhe duron ajo reagim çdo person duket thjesht individuale, për shembull, një person mjekësor mund të marrë, por produkte me pije mjaltit pa probleme. Kjo është për shkak se reagimi alergjik në mjaltë zhvillon vetëm varietetet e saj të caktuara.
Veç e veç duan të theksohet fakti se shpesh bletarëve për të rritur aktivitetin në pranverë bletët përdorin në antibiotikët e tyre të caktuara koshere. Në këtë rast zhvillon alergjik ndaj antibiotikëve në mjaltë vetë, e cila është thjesht një ndërmjetës transferuar alergjen.

Shpesh ky lloj i alergji ndodh në asthmatics dhe njerëzit që vuajnë nga rinitit alergjike. Sipas studiuesve, kjo është për shkak të një rënie në sistemin imunitar, çrregullime të ndryshme në traktin gastrointestinal dhe trupin përgjithshëm zashlakovannostyu.
Nuk është një ide mjaft e zakonshme alternativë që alergji ndaj polenit, dhe në veçanti për mjaltë, natyra nuk ekziston, dhe mendimi i krijuar në lidhje me pronat alergjike mjaltë dhe kishte vërtetuar gabimisht për shkak të përdorimit të produkteve të falsifikuara, në bazë të sheqerit zakonshme, e cila është në vetvete e mjaftueshme alergjen fortë. Gjatë përpunimit të sheqerit nënshtruar të nxehtit mjaft tepruar, e cila çon në ndarjen e kancerogjen shumë të fortë - hydroxymethylfurfural se kjo sensibilizimin dhe shkaqet. Për të përjashtuar situatë të tillë duhet të blerë mjaltë në bletarëve të vërtetë të njohur

Alergji për mjaltë - Simptomat


Simptomat e sëmundjes shfaqen pothuajse menjëherë dhe janë karakterizuar nga ndjesive të pakëndshme në gojë, fyt gërvisht dhe ënjtje. Kjo është për shkak të manifestimit të shpejtë të simptomeve, shumë allergists rekomandojmë të përdorni varieteteve të reja të mjaltë, vendosni një sasi të vogël në gjuhën e tij dhe të presim. Në rastin e simptomat e mësipërme duhet menjëherë shpëlaj gojën tërësisht me ujë.
Një tjetër metodë e testimit për mjaltë alergjive - është duke shkaktuar atij një sasi të vogël në kërrabë brendshme të krahut. Nëse pas një periudhë të shkurtër kohe fillojnë të tregojnë reaksione të ndryshme të lëkurës të tilla si koshere, ënjtje dhe kruarje - ky produkt është i kundërindikuar për përdorim. Një reaksion alergjik në mjaltë zhvillon pavarësisht nga gjinia dhe mosha.

Simptomet kryesore të alergjive në mjaltë përfshijnë: ënjtje e mukozën e buzëve, gjuhës dhe fytit, ënjtje e mukozës së hundës dhe kullojnë hundët, fyt gërvisht dhe gojës, kollë, ënjtje e mukozës së hundës, teshtimë, rrufë, skuqje të lëkurës, vjellje, kruajtje të rënda të lëkurës , ethe, dhimbje koke, lodhje rritur

Alergji për mjaltë - trajtim


Ashtu si me të gjitha sëmundjet e tjera të natyrës alergjike, trajtimi i alergji për mjaltë është i bazuar kryesisht në vidyazytsi plotë të provokuar një produkt reaksion alergjik, si dhe pije dhe ushqime që përmbajnë atë. Nëse reagimi alergjik është tashmë në aktivitet të plotë, për të lehtësuar simptomat akute duhet menjëherë të marrë antihistamine. Nëse simptomet e alergjive të mjaltit pas marrjes antihistamine vazhdojnë të ndodhin, ju nuk duhet të vonojë shumë kohë për t'u konsultuar një allergist

Mjekimi me mjaltë


Përveç kësaj, mjaltë edhe pse rrallë, por ajo mund të shkaktojë një reaksion alergjik, ai është një zgjidhje e shkëlqyer për alergji, më efektive është një huall mjalti. Për të hequr qafe ethe hay, sinusit dhe rinitit, thjesht bëj atë një sasi të vogël.
Djema, madje edhe foshnjat, shpesh shëron mjaltë diatez exudative. Në Fëmijët zhduken kruarje bezdisshëm dhe lëkurë të thatë në kokë janë kore seborrheic zhduket skuqje dhe cheeks lëkurë. Megjithatë, mbani mend që para se të japë mjaltë fëmijën tuaj, të jetë i sigurt për të bërë një test për ndjeshmëri ndaj këtij produkti. Sipas rezultateve të viteve të vëzhgimit, u zbulua se fëmijët që marrin mjaltë nga fëmijëria në sasi të arsyeshme, e zhvilluar mendërisht dhe fizikisht shumë më shpejt se sa moshatarët e tyre.

Nëse një fëmijë është ngritur shpejt, tekanjoze dhe shpesh duke qarë, ai vërejti pagjumësi, urinim natën, dhe gjumi i shqetësuar dhe sipërfaqe - për të reduktuar, ose zhdukja edhe plotë të simptomave duhet të transferohen rregullisht të marrë 1 h llozha.. mëngjes mjaltë dhe në mbrëmje, pa ndërprerë rrjedhën e deri në gjashtë muaj ose më shumë. Megjithatë, ajo duhet të ndjekin nga afër, të mos humbasë e mundur (në raste të rralla) zhvillimin e alergjive tek mjaltë. Në dy javë do të përmirësohet në mënyrë të konsiderueshme. Nëse është e nevojshme, trajtimi mund të përsëritet pas muaj pushim mjaltit.

E dyta prona, po aq e rëndësishme të mjaltit - është antibacterial. Menjëherë pas shfaqjes së shenjave të para të rinitit (rrufë) e fëmijës duhet të jetë 1: 1 mjaltë holluar me ujë të zier dhe zgjidhja rezulton varrosin hundën. Nëse fëmija është më shumë se gjashtë muaj, zgjidhja është e mundur për të shtuar një sasi të vogël të tretësirë ​​ujore të Propolisi. Direkt vetë Propolisi ujore nuk mund të përdoret pas luhatur gjysmë. Nëse rinitit ka lëvizur në fazën kronike, do të ndihmojë në këtë përbërje: 1/2 c. lugë mjaltë + 1/2 c. lugë qarkut ujë PA + 6 pika e Propolisi. tretësirë ​​e çajit eukalipt naftës + 10 ml shpërthyer. Dana përzierje duhet të (para-pastruar) gërmoj hundë, të paktën gjashtë herë në ditë. Mbani përzierje në frigorifer duhet, pa peremorazhyvaya.

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. alergji mitur gjirit 2. Alergjia ndaj ushqimeve