Simptomat alergji dhe trajtimi i këmbëve


Alergji për këmbët - një manifestim i reaksioneve alergjike ndaj depërtimit alergjen. Skuqje e lëkurës dhe kruarja mbi këmbët dhe këmbëve shpesh simptomat e alergjitë, kryesit i cili mund të jetë sëmundje e sistemit të gjakut, organeve të brendshme dhe sëmundjet fungale.
Alergji të këmbëve shpesh shkaktuar dashuri lagështia e lartë dhe kërpudhat ngrohjes Trichophy tonrubrum, e cila zhvillohet në kushte të favorshme të krijuara nga këpucë të dobët me ajer te kondicionuar pamjaftueshëm. Çdo dëmtim të këmbët e këtij lloji të kërpudhat vërejtur kruajtje të padurueshme, e cila megjithatë nuk mund të krehër, si në lëkurë të dëmtuar, ndërsa ajo lehtë mund të depërtojnë infeksion bakterial që vetëm përkeqësojnë situatën. Gjithashtu këpucë të varfërve mund të përfshijë disa elemente të zëvendësuesit të lëkurës që mund të shkaktojnë zhvillimin e një reaksion alergjik. Edhe pse në disa raste madje edhe këpucë cilësore njëqind lëkure përqindje shkakton zhvillimin e alergjive (shpesh lëkurë, skuqje dhe kruarje), për shkak të teknologjisë karakteristika lëkurë. Dhe nga rruga, e rekomanduar të veshin çorapet e bëra nga 100% pambuk.


Manifestimet lëkurore e këmbëve nuk janë shkaktuar gjithmonë nga sëmundjet fungale. Kjo simptomat mund të shkaktohet nga disa reaksione alergjike, si dhe alergeneve në natyrë vetëm një numër të madh, të identifikuar vetëm një që shkaktuan këmbët alergji mjaft e vështirë. Së pari, shkaku i alergjive duhet kërkuar në kimikateve të përdorura (detergjenteve, cleansers dhe mjete të tjera), ilaçe që përdoren në ushqim.
Shpesh alergjik ndaj këmbët është rezultat i kontaktit të ngushtë të njeriut me kafshët dhe prodhimet e tyre metabolike të tilla si pështymë, inat dhe lesh e qenve dhe maceve; Pendë dhe poshtë e shpendëve, etj .. Nëse është konstatuar edhe se këmbët alergji shkaktohet nga kontakti me kafshët shtëpiake të cilat, nga përmbajtja e tyre vidyazykatysya mirë. Kur ky opsion nuk është e pranueshme nëse, për shembull, një fëmijë përdorur për kafshë duhet të kryejë pastrim të plotë të përditshme e banesës, të shkojnë për të ndaluar kafshë shtëpiake në dhomë gjumi dhe për të marrë një filtër të ajrit të cilësisë.

Alergji në këmbët e fëmijës shumë shpesh zhvillon pas kaloni te ushqyerit artificial dhe tregon një granatuar njolla të kuqe itchy. Në këtë rast, zhvillimi i reaksionit alergjik është shkaktuar nga kequshqyerja. Në rastin e simptomave të, një vendim mbi të mëtejshme të bëni vetë ushqimin e tyre fëmijë nuk është e nevojshme. Sa për dietë të ardhmen e fëmijës është mirë që të konsultoheni me pediatrin.
Të alergji më të zakonshme që shkaktojnë alergji ushqimore këmbët dhe, në produkte të veçanta ushqimore të tilla si çokollatë, peshk, vezë, luleshtrydhe, fruta agrume, arra. Fëmijët shpesh nuk është rritur ndjeshmërinë ndaj qumështit të lopës.

Alergji të këmbëve shpesh provokojnë marimangat mikroskopike pluhur që jetojnë në mobilje veshur me susta, lodra, jastëkët, batanije dhe perde. Nëse zhvilluar një reaksion alergjik të brendshëm (familje) ticks nevojë për të zëvendësuar të gjitha shtrat dhe poshtë pillows në sintetike, dhe në dhomë vetë protyvokleschevыmy proces (akarytsydnыmy) llak.
Këmbët alergji duhet domosdoshmërisht të trajtohen, por për shkak të faktit se para trajtimit duhet të konstatojë alergjen provokimin, dhe ky proces nuk është i shpejtë, lehtësim simptomatike për pacientët që marrin antihistamine treguar. Edhe pse alergjitë nuk janë shëruar, por gjithmonë i qetë kruarje bezdisshëm, kruarje dhe parandalimin e infeksionit bakterial të mundshëm në zhvillim e sipër.

Në mënyrë për të mbrojtur veten nga infeksioni, dhe nëse ajo është në dispozicion për reduktimin e simptomave, me këmbët duhet të kryejnë procedura të caktuara. Çdo herë pas marrjes së një dush ose larë këmbët duhet të fshijë me kujdes mes të këmbëve, kjo mund të përdorni edhe një tharëse flokësh. Këmbët lahen rekomanduar ujë të ftohtë apo të ftohtë që jo vetëm pengon zhvillimin e sëmundjeve kërpudhore, por edhe të shërbejë si një lloj forcim të trupit.

Në disa raste, ne rekomandojmë rotacion tharje dhe këmbët Veting. Sam kërpudhat dhe alergjive të shkaktuara këmbët e tij deri në procedurat e tilla përfshijnë shumë e keqe. Një është si vijon: të lagur copë gazë ndonjë zgjidhje trashë dhe kohë për të vënë atë poshtë, dhe pastaj kur garzë është e thatë, ata duhet të fshijë të thatë. Gjithashtu, për të hequr qafe të kërpudhat dhe të ndihmojë krem ​​antifungal të tilla si "Lotrymyn" dhe "Tinaktin." Në krem ​​janë mjete mjaft efektive për llojet e pluhur që është aplikuar për të fshirë këmbët e thatë dhe të lara në këpucë. Zakonisht brenda dy javësh, në rast përsëritjeje sistematik të kësaj procedure, simptomat e alergjive janë në këmbët e tyre.

Socks duhet të ndryshohet sa më shpesh të jetë e mundur, si në qoftë se ata janë vazhdimisht të lagësht apo të pista, humbjen kërpudhat dhe për këtë arsye alergji patjetër të dështojnë. Pas shi apo dëborë këpucë duhet të jenë tharë mirë. Për të shkatërruar mikrobet e mundshme të jetojnë brenda këpucë mund të spërkasë brenda një pluhur antifungal "Tolnafteyt."
Nëse këmbët djerse shumë, ju duhet të përpiqen për të ndryshuar akrilik në çorape pambuku, pasi ata mund të thithin më shumë lagështi. Nëse alergji nuk është në këmbët tuaja, ju mund të provoni vidyazykatysya e çorape ngjyra, si disa ngjyra janë alergeneve shumë të fortë.

Manifestimet alergjike e këmbëve shpesh prodhojnë lëkurë të thatë. Për të hequr qafe këtë, ju duhet të përdorni një moisturizer me një përmbajtje të lartë të vitaminës E. ure është një moisturizer shkëlqyer. Dëmtimi në këmbët e tij dy herë në ditë locion me ure eliminuar plotësisht këmbët e thatë.
Një tjetër kategori e materialeve Allergology
• Alergjia ndaj antibiotikëve • alergji në qumësht