Alergji të përballet - çfarë duhet të bëjmë


Njeriu është i konstituuar në mënyrë që ajo është diçka që mungon. Në dimër, ne duam një ditë të nxehtë të verës në korrik, dhe mriyetsya gjobë e ski borë dhe të ftohtë. Por ka një kohë të vitit që është i dashur nga të gjithë, pavarësisht nga gjinia dhe mosha. Emri i kohës - pranverë. E gjitha vjen përsëri në jetë në pranverë dhe blooms ngjyra të ndritshme, e para barin e gjelbër të rinj, ajrin e mbushur me erën e ngjitet buds lulëzim duhmyanыm dhe raznoholosem shqetësuar shpendëve. Pranvera i ri edhe shumë të moshuar, dhe shpirti mbush me gëzim dhe etje për dashuri. Por kjo lumturi është në anën e kundërt. Që nga pranvera e sëmundjeve të rënda kronike, dhe bimët zhvillim sjellin me vete me përjashtim të freski dhe shije edhe alergjitë. Kjo mohon të gjitha pozitive, duke u bërë një problemi i vërtetë për viktimat fatkeqe. Çfarë duhet të bëni me shfaqjen e alergjive të fytyrës dhe se si për të trajtuar atë, kjo është tema e artikullin e sotëm.Pse kështu?
Pse alergji skuqje shfaqet në faqen e pranverës? Dhe çdo gjë është shumë e thjeshtë, alergji - një sëmundje kronike, dhe me implikime të trashëguar. Që nga ajo është krejtësisht e mundur për të jetuar për vite në dijeni të ekzistencës së saj, derisa ajo u takua me alergjen "e tyre" - substancë që shkakton një reaksion alergjik nga ju. Alergeneve më të zakonshme janë shtëpi pluhur, leshi dhe pupla, ushqim dhe ilaçe, si dhe bimë të lulëzuar dhe polen tyre. Kjo e fundit është shkaku i vuajtjeve tona. Nëse pluhuri mund të hiqet me anë të pastrimit të lagur, nga leshi dhe pupla - Replace rroba leshi dhe pillows pendë për materialet artificiale, dhe "irrituese" ushqim thjesht përjashtuar nga dietë, pastaj nga poleni pranverë nuk mund ta shpëtojnë atë. Për më tepër, për shumë muaj zyyazytsi vjeshtë dhe trupit përdoret për të jetuar në paqe relative, humbi rezistencë, dhe pastaj ajo u shemb në lulëzim të shpejtë, pa ndonjë trajnim. Dyfishtë nga goditje.


Çfarë duhet të bëni?
Çfarë duhet të bëni dhe se si për të trajtuar alergji të përballet - le të kuptojnë. Pra, si për të kuruar alergji përballen krejtësisht e pamundur, megjithatë, si çdo alergji të tjera, atëherë flasim për metodat e ndihmës së parë dhe lehtësimin e gjendjes akute.
Ndihma e parë për alergji derdhur mbi fytyrën e tij - një spastrim të vendeve të lëkurës të prekur. Një dy tre me një shtupë pambuku ngjyhet në qumësht kosi ose kos ose të ulët-yndyrë krem ​​kosi i holluar me ujë. Pastaj pije fytyrën me ujë të ngrohtë zier pa sapun dhe produkte të tjera higjienike dhe promakyvat peshqir liri butë. Në lëkurën të pastër të imponojë një kompresë të ftohtë në një gazë ngjyhet në supë kamomil, i urtë, Calendula ose çaj lë. Ndryshoni napë nevojë çdo 2 minuta, dhe koha e përgjithshme e procedurës - 10 minuta. Pastaj përsëri obsushuyemo fytyrë dhe do të spërkatë oriz fireplace apo niseshte patate. Kjo do të qetësojë dhe të lehtësojë kruarje skuqje dhe ënjtje. Spërkatje disa herë të përsëritura brenda një ore dhe pastaj del me të larë dhe personi i fundit obsushuyut.

Një tjetër alternativë efektive është të përdorë ilaçe. Nuk është tovyhyl, suprastin dhe diphenhydramine dhe ointments vlerën lokale shumë. Ju mund të blini në farmaci tuaj lokale. Vetëm mos harroni se ju nuk mund të abuzojë me to, për shkak se ju të mësohen me të shpejt. Ky është një tjetër version i ambulancës, dhe më shumë.
Por kjo ofertë të bëjnë me alergji të përballen mjekët. Mos prisni deri sa vjen pranvera, dhe sëmundja manifestohet në gjithë lavdinë e saj, për të bërë një metodë shumë efektive të parandalimit. Ju shkoni në një allergist, e përdorin atë për të vendosur llojin dhe dozën e alergjen "tuaj", dhe pastaj gradualisht mësohet trupin tuaj për të. Për shembull, ju ndodh çdo skuqjen alergji pranverë në fytyrën e thupër lulëzim. Ju artificialisht përgatisë erë dhe llogaritur se si dhe në çfarë dozë të marrë frymë. Një muaj më vonë doza pak më të rritur. Trupi gradualisht përshtatet për atë dhe duhet të jetë një rritje të re. Pra gradualisht, duke filluar në shtator, të forcuar sistemin tuaj imunitar dhe ju nuk do të duhet të dhimbshme për të menduar se çfarë të bëjë me një tjetër alergji fireplace për të përballuar. Vetëm mos harroni, nuk ka iniciativë, dhe të gjithë do të jetë mirë.


Tani ju jeni të përgatitur plotësisht, sepse ju e dini se çfarë të bëjë me alergji në lëkurë. Të kujdeset për veten dhe të qëndrojnë të shëndetshme.