Qumësht alergji - Simptomet, Ushqimi, Mjekimi


Alergjia ndaj qumështit - të marra në vitet e fundit reaksion mjaft e përhapur alergjik ndaj proteinave të qumështit të njeriut quajtur kazeinë, dhe disa njerëz atje vetëm jotoleranca e qumështit të lopës, ndërsa dhie ose dele qumësht që ata e perceptojnë është normale, por me njerëz të tjerë, Në anën tjetër, duke iu përgjigjur në mënyrë të përkryer për të gjitha produktet e qumështit.
Pediatër është themeluar dhe dëshmoi se në rast të futjes në fillim të formulës së foshnjore fëmijën dietë të bazuar në qumështin e lopës dhe qumështi i lopës së tyre, është faktori më i rëndësishëm që ndikon në numrin e sëmundjeve alergjike. Alergjia ndaj qumështit të zhvillohet, sepse proteina të foshnjave ende nuk formuar plotësisht sistemi i tretjes nuk është e përshtatshme, duke rezultuar në një përgjigje agresive imunitar të grimcave të mëdha nerasscheplennыh molekula kazeinë. Sistemi imunitar i njeh ata si agjentë të huaj, duke prodhuar në përgjigje të antitrupave të veçanta dhe të shfaqet në një shumëllojshmëri të reaksioneve alergjike. Alergji qumësht shpesh ndodh në fëmijët janë nga lindja, dhe disa fëmijë zhvillojnë simptome alergji edhe në qumështin e nënës.


Efektet e alergji të qumështit për shëndetin e fëmijës tregon një mënyrë të pafavorshme fëmijët vuajnë nga fryrje të vazhdueshme dhe bloating, shpesh burps dhe vazhdimisht duke qarë, disa vërejtur pas të ushqyerit dhe të përzier dhe kapsllëk.
Alergji për qumështin e nënës mund të ndodhë kur një grua menjëherë para se të gji me gji një fëmijë të ngrënë ose pirë ndonjë produkt qumështi përmban
Alergjia ndaj qumështit - shkaqet e
Disa njerëz, lopë, dhi, deve, buyvolinoye, dele, qumësht mare dhe kafshët e tjera nuk mund të marrë disa arsye të caktuara. Arsyeja e parë - intolerancën e plotë ose të pjesshëm të sheqerit të qumështit (lactose). Me lactase (enzimë të veçantë zorrëve) lactose në trupin e njeriut është e ndarë në galaktozë dhe glukozë. Në rast të mungesës së ose mungesë të plotë të enzimë dhe zhvilluar një alergji në qumësht. Ky lloj i intolerancës qumështit ndodh në mbi 95% e aziatikëve dhe rreth 15% të banorëve të Evropës. Arsyeja e dytë pse njerëzit janë të detyruar vidyazykatysya e qumështit - alergjisë, e cila është shkaktuar nga intolerancë të një proteine ​​gjetur në qumësht.

Në rastin e alergjive të zhvilluara ndaj qumështit të lopës, ajo nuk ka zëvendësim (për dele, dhi, etj) nuk janë të lejuara për shkak të faktit se të dy lopë dhe qumështi i kafshëve të tjera, proteina lactose dhe shtazore është afërsisht të njëjtin nivel. Zëvendësimi i saktë vetëm do të prejardhjes bimore qumësht. Këtu ne përshkruajnë një pak më shumë në lidhje me format e saj themelore.
• qumësht soje është lloji më i zakonshëm i qumështit perimeve. Ky produkt është prodhuar nga fasule soje dhe gatuaj vetë nuk paraqet ndonjë problem. Për ta bërë këtë, para-ngjyhet në ujë të ngrohtë për të gatuaj pure soje shtetit, pastaj me kujdes thahet supë të marra, atëherë të filtruar dhe të ftohtë. Në soje qumësht përmban proteina 40% dhe të gjitha minerale esenciale dhe aminoacidet

• qumësht oriz. Ky produkt mund të blihen si gati-me-hani dhe të përgatisë veten. Gatim në shtëpi është si vijon: oriz i gatuar duhet të shtoni disa gota ujë të valë, pastaj me kujdes trokas në një blender dhe të filtruar. Për disa njerëz të shtuar shijen ose sheqer vanilje
• qumësht tërshërë. Ky produkt është konsideruar si një ilaç i mirë për ftohjet. Në mënyrë të pavarur qumësht tërshërë është përgatitur gjithashtu shumë e thjeshtë: ajo duhet të lahen 200 g kënaqur (me lëvore), gomë për ngrohje të ulët për pak më shumë se një orë, pastaj të ftohtë dhe tendosje. Për shije ju mund të shtoni mjaltë ose sheqer

• kokosit dhe qumësht bajame. Në formën e tij të pastër, këto produkte janë praktikisht padobishme, dhe të përdoren si përbërës për enët apo kokteje. Qumësht bajame është e lehtë për të përgatitur veten për atë që duhet të jetë një natë për të zhytem bajame në ujë, pastaj bluaj në një blender dhe të filtruar të lëngshme. Qumësht kokosit është shpesh bazë për salcat dhe supave (shpesh në polinezian dhe kuzhina Thai). Kokosit dhe qumësht bajame quhet zëvendësues të sigurta dhe të plota për të lopës mjaft e vështirë, pasi vetë arra janë alergeneve shpesh të forta

Qumësht alergji - Simptomat
Alergji ndaj proteinave të qumështit shumicën fëmijët zakonisht zgjat deri në tre vjet, që është vetëm vazhdoni pothuajse gjysma e tyre i zhvilluar çdo lloj tjetër të alergjisë. Nëse alergji qumësht fëmija është i pranishëm, shpesh zhvillojnë simptoma pothuajse menjëherë pas pirjes molokosoderzhascheho fëmijën e produktit ose qumësht. Simptomet kryesore të alergji qumështit në fëmijë:
• Të përzier, prania e përhershme otrыhyvanyya pas të ushqyerit
• Diarre. Përkundër faktit se diarre është mjaft e zakonshme në të sapolindur, paraqitja e gjakut në feçe inclusions tregojnë një alergji të rënda për qumësht

• Acarim në lëkurë, skuqje

• Ndryshuar sjelljen e fëmijës. Vuajnë nga alergjitë sapolindur të gjatë dhe shpesh të qarë
• Ndryshimi peshën e fëmijës. Në një çrregullim serioz alergjik mund të tregojnë një mungesë të plotë ose shumë të vogël të fituar peshë moshën e tanishme
• Rritja fryrje nganjëherë konsiderohet të jetë një reaksion alergjik ndaj proteinave të qumështit
• mukusit në fyt dhe hundë, wheezing vështirësi - shpesh ndodhin simptoma të alergjisë ndaj proteinave të qumështit
• Humbja e oreksit dhe dehidrimi

Simptomat më të zakonshme të alergji qumështit është skuqje të lëkurës, të cilat përfshijnë Angioedema, dermatit atopic, skuqje, kruarje dhe koshere. Nëse ka reagime alergjike ndaj alergeneve të tjera (alergji në myk, alergji në macet, etj), alergjik ndaj qumështit mund të jetë veçanërisht akute. Ftohjet, stresi dhe tymi i duhanit mund të rrisë reagimet alergjike
Alergjia ndaj qumështit - trajtim
Nëse një diagnozë të qartë e alergji të qumështit, produkti duhet të përjashtohen detyruar nga dietë. Ju gjithashtu duhet të fillojë për të monitoruar me kujdes përbërjen e përzierje për të ushqyerit, si shumica e tyre janë bërë nga qumështi. Në këtë fazë, zëvendësues mund të bëjë qumësht soje, qumësht tërshërë dhe oriz.

Pas disa muaj duhet të përpiqen me kujdes për të mësuar fëmijën tuaj për qumësht, gradualisht futjen në e tij produktet e qumështit dietë në sasi të vogla, siç është vërtetuar se produktet e qumështit është trupi i fëmijës percepton më besnikë. Të përshtaten me proteinat e qumështit fëmija duhet të administrohen në sasi të vogla në dietën e kos dhe / ose djathë të bëra prej saj. Në mungesë të një reaksion alergjik mund të shikoni se si fëmija do të përgjigjet për kos shtëpi. Megjithatë, produktet e qumështit blerje duhet të vazhdojë të të shmanget.

Ushqimi në alergji të qumështit fëmijën është ushqyer përzierjet bezmolochnыmy ose blends, të cilat janë të bazuara në qumështin vegjetal. Në rastin e përjashtimit të plotë të qumështit dietën e përditshme, dietë për alergji duhet të bëhet duke marrë parasysh nevojat e kalciumit mbushje, siç është furnizuesi kryesor i saj qumësht në trupin e fëmijës. Nëse ka alergjik ndaj qumështit në të rriturit për të mbushur hyrjen e kalciumit duhet të hyjë në dietë e përditshme e peshkut, perime dhe arra.

Parandalimi më efektive e alergji të qumështit të porsalindur për të lexuar mungesën e tij të plotë (me përjashtim të kursit mëmë) në dietë foshnjore në një vit. Nëse është e mundur, gji gjatë kësaj periudhe, kjo nuk duhet të neglizhohet. Përzierje Prykormochnыe duhet të blejnë përshtatur nuk përmban qumështi i lopës. Pas një viti e mjekëve pediatër rekomandojnë qumështin typing në dietë gradualisht, për herë të parë në një raport prej 1:10 ujë të zier duke shikuar me shumë kujdes reagimin e fëmijës. Në rast të dyshimit të vogël të një reaksion alergjik, futja e qumështit duhet të ndalet menjëherë dhe të tregojnë specialist fëmijë

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. Alergji për të pikturuar 2. alergji të ftohtë