Alergjia në frontin e kozmetikësReaksionet alergjike në sytë pas duke përdorur kozmetike mund të jenë shumë të ndryshme. Zakonisht alergji manifestohet në sy pas përdorimit hijet papërshtatshme, eyeliner ose bojë për vetulla. Edhe alergji në sy mund të shkaktojë kozmetike të tjera dekorative që përballet direkt nga syri. Reagimet më të zakonshme alergjike në sy, të cilat mund të jenë shkaktuar nga kozmetika - pezmatim i lëkurës sy natyrën alergjik, dhe - të gjitha llojet e konjuktivit.


Alergji për kozmetike nga sytë - simptomatSimptomet e alergjisë kozmetike mund të ndryshojnë dhe varen nga disa faktorë. Nëse pasojë negative e syve kozmetike do pezmatim i lëkurës, simptomat ajo manifestohet si skuqje e syve, ënjtje e tyre, manifestimeve në formën e skuqje të lëkurës rreth syve dhe në fytyrë, ënjtje të gjithë fytyrën. Nuk mund të jetë kruhet në zonat e prekura (rreth syve). Nëse rezultati i alergjive nga kozmetikës për sytë bëhen conjunctivitis alergjik, këtu vërejtur simptoma të ngjashme - skuqje e syve dhe marramendës, ju mund të përjetojnë formimin rastit dhe shkarkimin mukusit nga syri. Nëse konyuktivit ndodh në formën akute, mund të jetë një enjtje shumë të fortë steklopodobnaya i membranën mukoze të syrit. Në çdo rast, paraqitja e çdo simptomat e syve alergji duhet të konsultoheni me një mjek ose okulist allergist. Mjeku do të gjetur shkakun e vërtetë e alergji të jetë trajtimin më të mirë për heqjen e saj.

Alergjia në frontin e kozmetikës - trajtimTrajtimi i syve alergji, e cila u shfaq pas përdorimit të çdo produkteve kozmetike, duhet të fillojë me një rishikim të plotë të kozmetike e saj dhe heqjen e kozmetikës, që shkakton alergji. Sytë dhe lëkurën përreth tyre duhet menjëherë të larë me ujë dhe të hequr tërësisht përbërjen sy. Pas larjes duhet të thatë sytë lagur leckë të thatë dhe pastaj të shpenzojnë trajtimin e syve duke përdorur krem ​​zinkut-bazuar. Nëse lëkura rreth syve është e mbuluar me skuqje, ju duhet gjithashtu të del me të larë të gjithë përbërjen dhe procesin kortyzonovoy vaj e lëkurës. Mos harroni në asnjë inflamacion në sy duke antihistamines (Claritin ose përshtatje suprastin). Claritin duhet të merret një herë në ditë një tabletë. Suprastin duhet të marrë nga një deri tre herë në ditë me ushqim (doza optimale për çdo pacient përcakton allergist mjek). Pasi hequr simptomat kryesore të syve alergji, është e rekomandueshme që të testeve alergjike për të identifikuar alergjen e vërtetë, e cila është një efekt negativ. Pasi alergjen është quajtur, ju duhet të shpëtoj nga të gjitha produkteve kozmetike që përmbajnë alergjen specifikuar.