Alergji të përballet - trajtim, simptomat e alergji vaj në fytyrën tuaj


Alergji të përballet - një reaksion alergjik ndaj ndonjë stimul, manifestohet si lëkurë lëkurë, njolla të kuqe dhe skuqjen fusha. Gjithashtu, alergji në fytyrën e një fëmije shpesh shfaqet në sytë fije, frymëmarrje e rëndë, teshtitjes dhe ënjtje e mukozën e hundës. Manifestimet lëkurore mund të jenë të ndryshme: në formën e ënjtje, dermatit, urtikaria, etj, dhe në disa raste, një reaksion alergjik manifestohet në mënyrë progresive dhe të tjerët pothuajse menjëherë.
Alergji për t'u përballur me fëmijën është një lloj i reagimit mbrojtja e mbrojtjes imunitar të trupit ndaj depërtimit të agjentit armiqësor të huaj (alergjen). Alergji në fëmijët duhet domosdoshmërisht të jetë subjekt i trajtimit si në rastin e mungesës së përparimit të reagimit alergjik shpesh çon në sëmundje të rënda të tilla si Angioedema, astma, dermatit atopic, etj


Alergji të përballet - shkaqet


Për fëmijët e alergeneve më të zakonshme janë disa ushqime, ushqim deti, qumështi i lopës, arra, vezë, etj Në këtë alergji në fytyrë e mund të ndodhë të porsalindurit për shkak të përdorimit të ilaçeve të tilla si salicilatet, sulfonamides, penicilinë dhe anestetikë veprim lokal. Gjithashtu alergeneve të zakonshme përfshijnë: kimikateve të ndryshme, kimike shtëpiake, përkëdhelur flokët, kafshimet e insekteve, sidomos stinët, pluhur, myk, kërpudhave, marimangat pluhur, polen të bimëve të ndryshme.

Shkaku kryesor i alergjive tek fëmijët në fytyrë - dobësuar nga ndonjë mbrojtje imun jashtëm apo shkaqet e brendshme. Shumica reaksione alergjike tek fëmijët ndodhin pas futjes së menynë e saj të ri të ushqimit. Prindërit duhet të dini se në qoftë se në fytyra e fëmijës u panë shenja të një reaksion alergjik, ju nuk duhet të hezitoni të kthehet në një dermatolog. Zakonisht në raste të tilla, një diatez diagnozë. Përparimin e sëmundjes nuk mund të tolerojë, siç karakterizohet nga njolla mbi cheeks bëhet ngjyrë të ndritshme të kuqe (fytyrë të kuqe) dhe mund të përhapet në pjesët e afërta të trupit të foshnjës.

Siç u përmend më lart, një nga më të zakonshme te fëmijët e sëmundjeve alergjike të lëkurës janë dermatit atopik. Për sëmundje karakterizohet nga një tendencë për skuqje myhryrovanyyu fatin e re e trupit që janë të lidhura drejtpërdrejt me moshën. Për shembull, në qoftë se dermatitis atopik filluan të dalin nga mosha dy, ajo është zakonisht lokalizuar skuqjen alergjike në pjesët flexor-zgjatues e gjymtyrë dhe fytyrën e fëmijës. Skuqje më të lokalizuara në lëkurë folds në wrists, rreth nyjeve të mëdha dhe në qafën folds. Toggling Dermatitis fushat kronike vëzhguara të hyperpigmentation dhe pigmentim hypo-. Përveç kësaj, ka një dele shtesë formimin qepallat më të ulët. Në adoleshencë, njolla zakonisht lokalizuar zonat e përcaktuar në lëkurë të gjymtyrëve të sipërme, qafën, fytyrën dhe trupin e sipërme.

Shumica e prindërve në manifestimet e para alergjike të fillojë të panik dhe e pyeti pyetje mjaft e natyrshme: Alergji për ballë - çfarë duhet të bëjmë? Gjëja kryesore është të mos panik, por për të provoni sa më shpejt të jetë e mundur për të eliminuar simptomat tuaja. Nëse fëmija ka një alergji për të përballuar, ju së pari duhet për të përcaktuar se cila alergjen shkakton reaktivitetin tillë. Shpesh, ajo është vetëm nuk është e mundur të përcaktohet, sidomos kur në shtëpi dhe nuk ka ndryshim e marrjes të ushqimit nuk ishte. Në raste të tilla në fakt mund të ndihmojë vetëm një vëzhgim personale, veçanërisht në qoftë se ndonjë prej anëtarëve të familjes ka edhe idenë më të vogël të reaktivitet alergjike dhe alergjen.

Në rastet kur në gjendje të shpejt të identifikuar alergjen (një dozë të vogël të ilaçeve padurueshme, etj), dhe kanë respektuar të gjitha rekomandimet, të gjitha tregon në fytyrë u zhduk shpejt pa përdorimin e ndonjë drogë.
Për fat të keq, për të nuk është gjithmonë e mundur për të përcaktuar në mënyrë të pavarur alergji shkaktojnë të lëkurës. Në raste të tilla, zgjidhja e vetme e vërtetë është për të apeluar në allergist.
Simptomet e alergjisë në fytyrë - shoqëruar me kruarje dhe djegie lloje të ndryshme të skuqjen e lëkurës në fytyrë, qafë dhe duar. Shumë shpesh njerëzit në rast të reagimeve të tyre të fytyrës alergjike të larë me ujë të nxehtë apo të ftohtë me locion, Këln ose sapun. Është rreptësisht e ndaluar ta bëjnë këtë sa më shpejt të rritur inflamacion të lëkurës

Alergji të përballet - trajtim


Alergji për fytyrë sjell më siklet, si zakonisht përveç për këtë sëmundje siklet të vazhdueshme, shumë look vuajtje. Ënjtje të fytyrës me alergji - një nga manifestimet kryesore të Angioedema, zhvillimi i të cilit kërkon kujdes të menjëhershëm emergjent.
Si masa emergjente të përdorura intramuskular dhe / ose intravenoze protivohystaminnyh fonde të tilla si diphenhydramine, suprastin, Claritin dhe të tjerët. Dështimi për administrimin injectable, nuk përjashtohet me gojë, ku ilaç i drogës është vendosur mirë nën gjuhë.


Trajtimi i alergjive të lëkurës për të përballuar drejtuar në heqjen e pranishme si acarim dhe për të bllokuar alergeneve. Trajtim më efektive është konsideruar në përputhje me të cilën masat terapeutike për qëllim jo vetëm në simptomat e tërheqjes, por edhe për të eliminuar shkaqet e alergjisë në lëkurë, si në rastin e veprimit të përsëritur alergjen në trupin e fëmijës, reagimi i tij mund të jetë shumë më keq.
Trajtimi i alergjive tek fëmijët përfshin disa drejtime të kryera në të njëjtën kohë. Para së gjithash, kjo dietë, i emëruar në mënyrë rigoroze në mënyrë individuale për çdo fëmijë. Njëkohësisht, trajtimi duhet të jetë i lidhur sëmundje (shpesh kjo dysbiosis zorrëve diskinesia tëmth, gastrit), sepse ato më shpesh janë nismëtarët e alergjive. Në këtë trajtim duhet të bëhet në lëkurë paralele.

Kur trajtimi lokal i personit të lëkurës dermatolog përshkruajnë krem ​​nevojshme apo vaj të parfumuar mbi fytyrën tuaj për alergji, promovimin heqjen e inflamacionit alergjik. Në qoftë se krem ​​në fytyrën e alergjive të zgjedhur si duhet, kalimi në formën kronike të sëmundjes dhe të mëvonshëm komplikime shmanget pothuajse gjithmonë.
Alergji më të përdorura fytyrës vaj kortikosteroid - Ftorokort, Advantan, ekologjike, Skin-Cap
Alergji fytyrës Mjekimi në fëmijët nuk përfundon me mediat lokale, kështu që të dyja duhet të jetë i brendshëm dhe trajtimi i sëmundjeve. Fakti që shumë vaj alergji në fytyrën e tij hiqet vetëm simptomat e jashtme të alergjive, kështu që nëse trajtimi i brendshëm nuk është aplikuar, sëmundja ende mbeten. Në rast të trajtimit të vonuar dhe joadekuat mund të zhvillojnë komplikime të tilla si ndryshimet patologjike në traktin gastrointestinal, bronke dhe nasopharynx. Në mënyrë rigoroze sipas moshës aktuale të allergist fëmijëve të caktojë medikamente të caktuara alergji. Ënjtje të fytyrës me alergji zakonisht janë hequr injeksion nënlëkurës e hemysuktsynata hydrocortisone ose 0.1%, e adrenalin-ra.

Një efekt të mirë dezinfektues dhe anti-inflamator është azulen që vjen nga krem ​​alergji kamomil në fytyrën e tij. Efekti i mirë shërimi në alergji krem ​​pranishëm në fytyrën tuaj bën me dëmtime të tjera të lëkurës, dielli djeg si. Për lehtësimin e reaksioneve alergjike përdorur me sukses barëra larë (kamomil, tufë, etj) të cilët kanë mbështetur efekt qetësues.
Alergjitë në fytyrë zakonisht trajtuar për më shumë se një vit. Trajtimi kryesor është hyposensitization, i përbërë nga një gamë të gjerë të masave terapeutike që synojnë reduktimin reagimin e trupit në praninë e trupave të huaja. Një nga metodat kryesore të trajtimit të plotë terapeutik janë hyrje doza sistematike varfër të alergjen. Kjo teknikë rezulton në trup shpenzon për alergjen për qëllim për të luftuar atë çështje, pas së cilës ulja e reagimit ndaj alergjen nuk është aq e fortë

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. lëkurës alergji 2. Alergjive ushqimore