Sytë alergji, nën sytë dhe rreth syve


Alergji të syve - lezione inflamatore të mukozën e syrit që zhvillohet për shkak të kontaktoni me ndonjë alergjen dhe e shfaqi lacrimation, fotofobi, kruajtje, skuqje dhe acarim të syve, ënjtje të syrit zonave përreth. Në disa raste, një reaksion alergjik të syve mund të shkaktojë vizionin e paqartë. Edhe pse një herë në jetë, ndoshta, të gjithë hasur këto ndjesi të pakëndshme

Alergji të syve - ShkaqetNë alergjen pushtuesit është zakonisht i pari që i përgjigjet sytë dhe lëkurën që shërben si një sinjal rreziku të pashmangshëm. Sy alergji shpesh zhvillon për shkak të dështimit të imunitetit, shpesh tregon ndikimin e faktorëve të trashëgueshëm.

Për zhvillimin e reaksioneve alergjike, zona sy është trupi i përsosur. Ai fillon me marrjen e konjuktivën e irrituese faktor, e cila shkakton zhvillimin e simptomave të mëtejshme të sëmundjes.
Syri Alergjia shpesh shoqëron sëmundje të tilla si rinitit alergjike, astma dhe dermatit atopic. Shkaqe të tjera të natyrës alergjike e sëmundjes përfshijnë:
• Qepje pas operacionit në kokërdhok, veshur lentet e kontaktit
• Duke marrë medikamente të caktuara

• pluhuri shtëpiake. Me këtë larmi të alergjisë zakonisht i holluar me ujë dhe sytë itchy, dhimbje të syve ndodh kur lëviz ato
• kimikate paqëndrueshme. Parë zakonisht në njerëz të punësuar në industrinë farmaceutike dhe kimike. Alergji sy manifestohet si njolla të kuqe apo lezione të vogla sferike
• Shkallët e zvarranikëve, pupla, pështymë, djersë dhe pezmatim të kafshëve. Në këtë lloj të alergjisë tek njerëzit atje i sëmurë rrufë, teshtitjes dhe sytë e lënduar
• polen. Natyra mjaft e rëndë alergjik sezonale e sëmundjes, e cila manifestohet me dhimbje dhe ënjtje të syve, rinitit alergjik dhe të tjerët.

• Up. Alergji nën sytë ndonjëherë mund të zhvillohet për shkak të intolerancës ndaj disa përbërësve të kozmetikës. Kjo zakonisht ndodh kur përdorni kozmetike të lirë, në procesin e prodhimit i cili përdor materiale me cilësi të ulët të papërpunuara. Shenjat e para të alergjive të tilla - skuqje lokale dhe ënjtje të qepallave, çanta nën sytë
• temperaturë të ulët. Në sytë e alergji të ftohtë manifestuar skuqje dhe slezotochyvostyu dalje e tyre në kohën e ngrirjes jashtë, nganjëherë mund të shoqërohet me të ftohtë-konjuktivit dhe rinitit alergjik

Kur konjuktivit infektive janë gjithashtu vërejti ndonjëherë anëtarësimit komponent infektive, duke shkaktuar zhvillimin e të ashtuquajturës konjuktivit infektive dhe alergjike

Alergji të syve - llojet


Llojet e mëposhtme të reaksioneve alergjike në sy:
• keratoconjunctivitis Pranvera. Zakonisht një kronike dhe prek djemtë për dymbëdhjetë vjet, për shkak të neustoyavshymsya hormonal sfond
• Conjunctivitis shkaktuar nga ethe hay. Kjo shprehje është e lidhur direkt me pemët sezonale lulëzuar dhe bimëve. Me fillimin e motit të ftohtë zakonisht shkon

• conjunctivitis alergjik kronike. Simptomat varen mbi gjendjen aktuale të trupit, shpesh nuk shprehet në mënyrë eksplicite, por vazhdimisht recurs
• alergjike konjuktivit shkaktuar nga veshur lentet e kontaktit
• conjunctivitis alergjik Infektive. Zhvilluar si pasojë e infeksioneve bakteriale e kavitetit oral dhe nasopharynx dhe inflamatore te patologjive te sistemit të frymëmarrjes

• Krupnopapyllyarnыy conjunctivitis alergjik. Zhvillimi i kësaj sëmundjeje është tarzalnuyu irrituese e trupit të huaj qepallë e sipërme (lentet e kontaktit, proteza okulare, një kokërr e rërës, etj). Shpesh ky lloj i alergji ndodh në njerëzit që punojnë në mjedise me ajrin e ambientit në grimcat fluturuese e substancave të ndryshme

• Ilaçet conjunctivitis alergjik. Alergji për kapak sy mund të jetë shkaktuar nga pothuajse çdo medikamente
Për patogjenezën veçantë të alergjisë në frontin e ndarë në formë akute dhe kronike, akute kur zhvilluar për orë të fundit të kontaktit të drejtpërdrejtë me alergjen provokuar dhe kronike shfaqet një ditë apo më shumë, dhe zakonisht ndodh fikje alternative dhe përsëritjen e simptomave

Syri Alergjia - Simptomat


Një reaksion alergjik në sytë zakonisht shfaqet pas simptoma:

• Sytë pjesërisht ose conjunctival skuqje të mëdha, në të cilat të dy sytë janë të prekur, por zhvillimi i procesit inflamator fillon në një
• Në mënyrë tipike, edemë e madhe e dhe / ose qepallat e ulët e sipërme që nuk mund të jetë një mënyrë standarde për të eliminuar fasha dhe diuretics ftohtë. Shumica edemë zhvilluar në mënyrë të shpejtë, duke çuar në të ashtuquajturin sindrom "kornea zaplыvshey"
• Ndjenja rërë dhe sytë e djegur, të rënduara nga kruarje e kontaktit të qepallave

• Lëvizja e pakontrolluar e qepallë e sipërme (optoz)
• Kur drejtimin e një procesi akut me sy mund të përjetojnë shkarkesë purulent
• fotofobi, që shpesh çon në slozotochyvosti tepruar
Diagnoza e syve alergji të mbajtura si në vijim:
Për të përjashtuar apo konfirmuar faktorët trashëgues anamnestycheskoe informacioni është mbledhur, ajo është gjithashtu për të përcaktuar praninë ose sëmundje të mëdha lidhur. Urina emëruar i përgjithshëm dhe i gjakut serum biokimike, immunogram, bakposev, Citologjia. Për të përcaktuar se alergjen specifike mbajë provë të veçantë të lëkurës. Në rast të ndonjë sëmundjeje bazë tregon studimet plotësuese diagnostike (CT, Gastroskopi, ultratinguj, etj)

Alergji të syve - trajtim


Nëse alergji gjatë sy alergji dhe rreth syve është vërejtur më shumë se një ditë, ju duhet të mbështetet në këto trajtimin specifik të manifestimeve alergjike. Alergji Mjekimi fillon me sytë e procedurës antiallergic standarde që është provokuar jashtë kontakt me alergjen. Nëse reagimi i lentet e kontaktit të plumbit në kohën e trajtimit duhet të zëvendësojë pikë dhe të përpiqen për të marr pas shërimit të homologëve hypoallergenic. Nëse alergji është shkaktuar nga goditjet trup të huaj, ajo duhet të tërheqë sa më shpejt të jetë e mundur dhe më pas të jetë e mundur shmangni vendet rritur rrezikun e kontaktit me këta faktorë.

Duke treguar Qëllimi trajtim lokal syrit, të cilat i përdorin pika të veçanta sy, alergji e cila reagon negativisht dhe simptoma si kruarje dhe skuqje janë shumë të shpejtë. Sy zakonisht përdoren pika të tilla si Kromozyl, lekrolin, Allerhodyl, Alomyd. Në rastin e infeksionit kryq tregon përdorimin e pikave, të cilat përfshijnë antibiotikët. Në këtë lloj të rënda alergjike treguar hormonosoderzhaschee sy bie. Gjithashtu pika sy treguar antihistamines paralele pritjes. Ju lutemi të jenë të vetëdijshëm se sy alergji bie terapi baza nuk është dhe neutralizuar një simptomë, kështu që nëse ju nuk mund të eliminojnë alergjen sipërpërmendura terapi bazë është kryer.

Alergji të syve shpesh i jep komplikime kornea si hyperkeratosis, erozioni dhe keratitit. Prandaj, në shenjë e parë e alergjik duhet të konsultoheni me një okulist, mjek ose allergist. Në sëmundjeve alergjike të syrit vetë papranueshme sepse pa përjashtim pika shumë të veçantë, në mënyrë që të zgjedhë dhe të caktojë ata ka vetëm një mjek të kualifikuar.
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. Alergji ndaj 2 këmbët duart alergji