Alergji të trajtimit polen, simptomat, parandalimi


Alergji te polen - grupit polen quajtur sëmundje alergjike, karakterizuar nga manifestimeve akute inflamatore të lëkurës dhe mukozave. Kjo sëmundje karakterizohet sezonalitetin përsëritet në mënyrë të qartë, e cila përkon me kohën lulëzim të bimëve të caktuara alergjike. Ashpërsia dhe natyra e manifestimeve klinike në polen varet nga ndjeshmëria e secilit organ individual ndaj alergeneve polen dhe praninë e sëmundjeve të lidhura dhe reaksione alergjike.


Alergji ndaj polenit (ethe hay) për herë të parë u bë i njohur gjerësisht në vitin 1914, kur pothuajse e gjithë popullsia e Francës ndodhet në jug të fshatit, zhvilluar me shpejtësi për shkak të ënjtje e mukozës, e mbuluar tmerrin e vërtetë të sëmundjes panjohur. Në vendin tonë, shkencëtarët u përball për herë të parë me tregon masive të alergji polen në mesin e viteve gjashtëdhjetë në rajonin Kuban, pasi shkopi është sjellë nga Amerika ragweed. Deri më sot, vetëm një nga alergji polen prek rreth 15% të popullsisë, dhe pas 14 viteve ajo prek kryesisht vajzat dhe djemtë 14--.

Alergji ndaj polenit shkaktuar ekskluzivisht nga poleni i bimëve që kanë veti alergjike dhe i përkasin prodhuar një numër të madh të vërtetë e fluturimit të vogël pa bimë përhapura erës zapylyuvanyh. Në varësi të periudhës së lulëzuar bimët alergjike, incidenca pik polen vërejtur tre: pranverë, verë, vjeshtë, edhe pse në disa pacientë me manifestimet e caktuara klinike të këtij lloji të alergjisë mund të vërehet në të gjitha tri periudhat, duke filluar me pranverë dhe duke përfunduar në fund të vjeshtës.

• alergji parë kulmin në polen - prill dhe maj. Gjatë kësaj periudhe, të dominuar nga një alergji ndaj poleneve të thupër, hirit, lisi, panje, plepi dhe arre
• Reagimet alergjike periudha e polen e dytë llogari për periudhën nga qershori deri në gusht. Në këto muaj në mënyrë aktive të fillojë në lulëzim drithëra: tonkonih, thekër, bar gruri, awnless, misër, etj Gjithashtu në qershor, ka një përqendrim në rritje në push ajrit plep, sepse në atë kohë nuk ka pasur reaksione alergjike shpesh të lidhura me të. Ndryshe nga reagimet akute ndaj polenit, alergjik ndaj push plep ka një më pak e theksuar klinike

• alergji Periudha e tretë në polen - vjeshtë, kur ajri predominon përqendrim në rritje e polenit të barërave të këqija të ndryshme, aktiviteti më alergjike kanë quinoa, kërpi, dhe natyrisht luleradhiqe ragweed
Alergjia ndaj polenit nuk janë klasifikuar zyrtarisht, kështu që ajo mund të ndahet në varësi nga shkalla dhe lokalizimin e procesit patologjike. Sipas këtij njoftimi:
• sëmundjet e lëkurës alergjike
• sëmundje alergjike sy
• sëmundjeve alergjike të rrugëve të sipërme dhe të poshtme të frymëmarrjes

• reaksione alergjike Associated
• rralla Manifestimet klinike polen etiologji
Alergji më të zakonshme për të polenit: kontakt (alergjik) dermatit, urtikaria, Angioedema, conjunctivitis alergjik, astma, rhinosinusitis alergjik / rinitit. Këto manifestime klinike të alergji ndaj polenit mund të ndodhë në kombinim dhe vetëm. Disi më rrallë për shkak të ndikimit të alergeneve polen mund të vërehet ndryshime në ndihmon tretjen e ushqimit, kardiovaskulare, urogjenital dhe sistemit nervor.

Alergji polen duhet të ketë pronat e mëposhtme:
• Rrezikshmërisë dhe butësi, që është aftësia për të përhapur në një distancë më të madhe
• High alergjeniteti / antigenicity, që i përkasin gjini e përhapur në zonën e bimëve
• Diametri i kokrrave të polenit duhet të jetë jo më shumë se 35 mikronë. Kjo është në sajë të madhësisë mikroskopike të polenit në ajër arrin të krijojë një përqendrim shumë të lartë dhe për të siguruar depërtimit të saj të papenguar në rrugët e frymëmarrjes
Përbërja e polen mund të përmbajë deri në dhjetë komponentë antigjenike që janë të pranishme jo vetëm drejtpërdrejt në kokrra polen, por edhe në gjethe dhe rrjedh. Pasuria më e rënda alergjike ka эkzyna (kokrra polen jashtme shell). Ajo u gjet se Lezionet e mukozës është e tretshme në ujë alergjen pjesë polen dhe dermatit kontakti - zhyrorastvorymaya (veçanërisht në rastin e kontaktit me alergjen të lëkurës).

Në mënyrë tipike, shkaku është një alergji të polen bimëve vetroopыlyaemыe, si përqendrimi polen në ajër të bimëve të tilla është shumë më e lartë se polen, polenizoj insektet.
Zakonisht lirimin vetroopыlyaemoy polen atje në fillim, por përqendrimi më i madh në ajër është arritur gjatë ditës dhe / ose në mbrëmje në fillim, për shkak të qarkullimit më të lartë të ajrit në orën dhënave. Në qytete, përqendrimi i pluhurit në mot të thatë janë shumë më të larta se në djathë dhe me shi

Simptomat e alergjive në polen


Simptomat e sëmundjes zakonisht i lidhur me lezionet e mukozës së syve dhe traktin e sipërm respirator. Simptomat më të zakonshme klinike të sëmundjes janë sindromi rynokonъyunktyvytnыy që kombinon simptoma alergjike të traktin e sipërm respirator, mukozën e hundës dhe mukozës së syve.


Alergji ndaj poleneve është pothuajse gjithmonë në fillim të shfaqjes së saj fillon me shenjat karakteristike të konjuktivit, djegur dhe sytë itchy, një ndjenjë të një trupi të huaj në sy, fotofobi, marramendës dhe konjuktivës pak të kuqe, qepallat fryrë.
Në të njëjtën kohë ka shenja karakteristike të konjuktivit rinitit, kruarje në vendin e tranzicionit në faring hundës, karakterizohet nga periudhave të shkurtra të gjata të teshtitjes, të shoqëruar nga shkarkimi rëndë mukozë nga hunda, dhimbje në ballore dhe sinuseve nofullës.

Në kundërshtim me funksionin e frymëmarrjes në pacientët vërejtur çarje në veshët dhe dhimbje në rajonin pranë veshit. Simptomat e veshit janë të shoqëruara shpesh me nauze, të vjella hyn.
Nga Si polen nga ajri përreth zhduket, të gjitha simptomat e mësipërme fillon të dobësohet dhe gradualisht ul.
Ashpërsia e sëmundjes varet nga ndjeshmëria e individit ndaj alergeneve thithur, sidomos nga sasia e polenit thithur. Si rritja e numrit merr në mukozën e syve dhe polen traktit respirator, simptomat bëhen më të theksuara.

Në lidhje me këtë alergji qartë gjurmohen në polen sëmundjeve alergjike të tilla si astma janë alergjik ndaj ushqimeve, alergji ndaj pluhurit dhe alergji ilaçe.
Diagnoza e alergji të ekzaminimit polen-bazuar jashtme të pacientit, studimi i tij i kujdesshëm dhe rezultatet e testeve të alergji të lëkurës

Alergji ndaj polenit - trajtim


Nëse një person nuk është rritur ndjeshmërinë ndaj polenit, të kuruar atë sot për fat të keq pothuajse e pamundur. Kjo është arsyeja pse më efektive dhe ndoshta ende trajtimi i vetëm është heqja e kontaktit me alergjen provokuar. Trajtimi aktual i alergji në polen është për të kryer immunotherapy alergjen specifike, e cila është injeksion nënlëkurës për disa javë doza më të larta të alergjen provokimit. Në përgjigje të një hyrje graduale, trupi fillon të prodhojë këtë lloj të alergjen "Kundërhelm". Immunotherapy specifike duhet të kryhen paraprakisht para alergji shkakton bimët lulëzuar. Megjithatë, të jenë të vetëdijshëm se në qoftë se shenjat më të vogël të rëndim, ky lloj trajtimi është i kundërindikuar absolutisht. Holding immunotherapy kërkon durim të madh nga pacienti, në mënyrë që për të arritur rezultate të qëndrueshme duhet të mbahen për të paktën tre vjet. Kjo është arsyeja pse trajtim më të zakonshme për alergji në polen është vasoconstrictor ilaçe (halazolin, oksimetazolin, naftizin) dhe antihistamines (loratadine, tavegil, diazolin, suprastin) droga dhe regjimi dozen e cila duhet të emërojë vetëm mjek të kualifikuar. Për trajtimin e simptomave të konjuktivit dhe për të përjashtuar zhvillimin e mundshëm të mëtejshëm të procesit purulent, sytë duhet të jetë futur qarkut albutsida rum

Parandalimi i alergjive në polen


Mënyra më efektive për të parandaluar alergji polen është përjashtimi i plotë provokon kontakt me polen. Situata ideale është braktisja e përkohshme e zonave të zhvillimit të alergjisë shkakton bimët lulëzuar. Nëse kjo nuk është e mundur, në karantinë bimëve lulëzuar duhet të respektojë udhëzimet e mëposhtme:
• Përmbahen nga turne të qytetit dhe shëtitjet në pyje dhe parqe
• Dyert hapur dhe dritaret në zyra dhe apartamente
• Në mot të qetë, në mbrëmje pas shiut duhet të hedh në dhomë, ndërsa dera e hapur apo dritare duhet të ul receptorin e telefonit në garzë ujë ngjyhet ose fletë

• Në ditët e nxehta të thatë me erë është më mirë që të përmbahet nga shkuarja jashtë, si në këto kushte përqendrimi i polenit në ajër është më e lartë. Nëse kjo ka ndodhur, atëherë kthimi duhet menjëherë të ndryshojë rrobat
• Së paku dy herë në ditë duhet të marrë një dush
• Kur larja është rreptësisht e ndaluar të thatë gjëra jashtë (ballkon apo në rrugë), pasi ato do të vendosen polen
• Apartament duhet të jetë pastrimi i përditshëm i lagësht
Këto rekomandime duhet të kryhen pa marrë parasysh (në punë, në shtëpi, larg), ku është e prirur për të alergjive në polen njeriun

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. Alergjia ndaj diellit 2. anaphylaxis