Alergji ndaj ushqimit, alergji ushqimore


  Pas kësaj ka një alergji ushqimore? Shpesh për shkak të reaksioneve të parregullt imunologjike që shpesh ndodhin për shkak të problemeve me imunoglobulinë, e cila sintetizon keqe. Çdo vit në rritje rastet e alergji ndaj ushqimeve. Posaçërisht të prekur nga kjo sëmundje janë fëmijët. Kush është në alerhyy rrezikut? A mund të ndonjëherë të shpëtoj prej tij? Dhe si?


Cili është mekanizmi i ndodhjes së reaksioneve alergjike?

Në fëmijëri fillojnë të shfaqen simptomat e para të alergjive ndaj ushqimeve, kështu që është e rëndësishme të dini arsyen për të të jetë në gjendje për të marrë masa parandaluese dhe për të lehtësuar trajtimin e reagimit. Të alergji më të zakonshme shihet tek fëmijët deri në 2 vjet. Alergji ndodh për shkak të traktit digjestiv vjen shumë alergeneve, mukozën e kanalit ushqimore fillon në zorrë të ndërtuar një pengesë që mbron rrjedhjen e gjakut nga alergeneve, viruset dhe organizmat e tjerë që janë të rrezikshme për jetën e njeriut. Qelizat e imunitetit të bëhet mbrojtja e besueshme për të trupit, ata shkatërrojnë agjentët e rrezikshme dhe të huaj. Nëse dështimi imunitar sistemit ose funksionimin trazuar e zorrë e vogël, është një reaksion alergjik ndaj ushqimit. Një membranë mucous është e ndjeshme ndaj alergeneve.Cilat janë simptomat karakteristike të alergji ushqimore?
 

1. Shumë djegie në gojë.
2. vjella.
3. Nuk është e rëndë dhimbje barku, diarre.
4. Kur alergeneve të hyjnë në gjak fillon të bjerë në mënyrë dramatike presionin
5. Shenja kryesore e reaksion alergjik janë të nxituar dhe ekzemë.
6. Në dritën fillon për të formuar bronchospasm.


Çfarë ndodh shpesh në alergji ushqimore në fëmijët e vegjël?

Për shkak se sistemet e tyre imunitar janë ende shumë të dobëta dhe të papjekur. As organet e tretjes zhvilluara në enzimë traktit gastrointestinal prodhuar nuk është e mjaftueshme. Fëmijët nuk kanë microflora dhe infeksionit, i cili është i dobishëm për zorrë. Gjithashtu, rol të rëndësishëm ka luajtur nga shtatzënia, nëse gruaja është nënshtruar vazhdimisht për toksicitet dhe sëmundjeve alergjike, ushqimi nuk ishte veçanërisht e dobishme, fëmijët janë të lindur në rrezik të reaksioneve alergjike. Një nënë pleqsh duhet të mbani mend se ajo duhet të harrojmë për ato ushqime që mund të shkaktojnë alergji në fëmijën e saj.


Do fëmija të ndjeshme për ushqim apo jo, varet nga faktorët e mëposhtëm:


1. Çfarë gruaja mori mjekim gjatë shtatzënisë.


2. Si e bën atë të ndikojë alergeneve.


3. Çfarë e mjedisit ndikimi mbi të.


4. Mos harroni trashëgim dhe madje edhe në qoftë se ju nuk e bëni, dhe gjyshja ime, madhe-gjyshja ishte. Kjo mund të duket në fëmijën tuaj.


Çfarë alergeneve ushqim duhet të kemi frikë?

Aktualisht 200 alergeneve të njohur të ushqimit, akute provokojnë zhvillimin e alergji ushqimore. Proteinat - numri më i madh i tyre gjendet në vezë, qumësht të lopës, kikirikë në cod. Yndyrnat dhe karbohidratet, kur ato kombinohen me proteina qaj reaksione alergjike.


Ushqime që duhet të përdoren me shumë kujdes (vysokoalerhenni):

1. qumësht e tërë,
2. Peshku (veshët ndryshme të freskëta, tymosur, i kripur).
3. Vezë.
4. Thekër dhe gruri.
5. Produktet Detare - havjar, karavidhe, gaforret, karkaleca.
6. Fruta - pjepër, banane, persimmons, luleshtrydhe fruta alergjik, mango.
7. Perimet - karrota, speca, domate, selino.
8. ëmbëlsirat - mjaltë dhe çokollatë.
9. R3r3r3106. pije kakao dhe kafe.
10. Një shumëllojshmëri e arra - arra, bajame dhe pyjeve.


Gjithashtu reaksion alergjik të manifestuar në të gjitha llojet e qumështit ose një specie - lopë. Në këtë mënyrë, mund të ndodhë në peshkut të ndryshme ose një harengë. Në qoftë se ju përdorni vezë me supë pule ose të parashikuar proteina më alergjik alergjik. Një tjetër fakt interesant është alergji më të zakonshme është në peshk detare, jo lumit. Askush nuk e kupton se miell gruri është i përbërë nga 45 alergeneve, kështu që është një shkak i zakonshëm i alergjive në njerëz. Oriz, elb dhe tërshëra vështirë se shkaktojnë reaksione alergjike. Deri në 80% janë alergjik ndaj banane.


Produktet që nuk janë shpesh shkaktojnë reaksione alergjike (sredneallerhennye):

1. R3r3r3135. Mish - pule (në shtëpi), mish lope, supë pulave.
2. Drithëra - oriz, kënaqur dhe bizele.
3. perimet - panxhar, turnips dhe patate.
4. Fruta - pjeshkë, currants zi, qershi.


Produktet që janë shumë të rrallë shkaktojnë alergji në ushqim (nyzkoalerhenni):

1. R3r3r3135. Mish - Lepuri postna derri, turqi.
2. Drithëra - grurë, elb dhe misri.
3. Perimet - lakër, kungull i njomë, kungull, trangujve.
4. Të gjitha produktet e qumështit.
5. zarzavate - majdanoz dhe kopër.

6. Fruta - mollë bardhë, dardha, kumbulla verdhë, currants bardhë, qershi të bardhë dhe të verdhë.


Ata që vuajnë nga alergjitë ushqimore, ju duhet të harrojmë për birrë, tymosur, rrikë, mustardë, piper, marinades të ndryshme. Alergjia mund të ndodhë për disa produkte në të njëjtën kohë. Gjithashtu alergjive ushqimore nuk mund të hani lloje të produkteve me ngjyra, shije, antibiotikët, emulsifiers, alergeneve myk, preservatives. Ne duhet të marrë parasysh faktin se shpesh ndër-alergji mund të ndodhë në qoftë se një person është polen alergjik dhe ajo mori një frut apo perime, ai menjëherë ka një reagim. Pse të alergjive ushqimore duhet të trajtohen me kujdes? Për shkak se ajo kërcënon reagimet shumë të forta dhe të rrezikshme për jetën alergjike - anaphylaxis, ënjtje.


Si të mbroni veten nga alergji ushqimore?

Ajo duhet të jetë shumë kujdes trajtuar ushqimin e tyre në qoftë se ushqimi i parë të përpiqet, mos harroni servings. Para se të blej një produkt, të jetë i sigurt për të kontrolluar të aksioneve. Ajo është e mirë për të përdorur vetëm ushqime të freskëta - konservuar dhe ushqime të thata kundërindikuar. Është e rëndësishme për adresën allergist, ajo do të ndihmojë për ta bërë një diagnozë të saktë, analizon sjelljen dhe teste të ndryshme laboratorike do të testojë që ndihmon të llogaritur ushqime për të cilat ju jeni alergjik. Pas përcaktimit shkakun e saktë të mjeku përshkruan një dietë që përfshin produkte vetëm nyzkoalerhenni - mollë dhe karakteristika të tjera. Me dietë plotësisht mund të shpëtoj nga reaksion alergjik. Gjëja kryesore në kohë për të parë një mjek për të sunduar nga alergjen.