Alergji të pluhur


Alergji të pastrues në botën moderne, për fat të keq nuk është e pazakontë. Sot tregu të përfaqësuar një shumëllojshmëri të gjerë të mallrave kimike shtëpiake, të cilat kanë për qëllim arritjen e pastërtisë pothuajse sterile. Megjithatë, blerja e ndonjë dishwashing ose lavanderi lëngshme pastrues, disa njerëz mendojnë për sigurinë e saj për shëndetin, që nga zgjedhja e detergjentit ose pastrimit agjent, përveç çmimit, e gjithë vëmendja është përqendruar vetëm në cilësitë e tij të qarta dhe zbardhues. Star "produkt ekologjikisht miqësore" në pluhur moderne është shumë e rrallë, sepse alergji të pastrues lavanderi mund të zhvillohet me të njëjtin iyazytsirnistyu si një reaksion alergjik ndaj pluhurit, polen, ushqim, leshi, etj Shumica e njerëzve janë të bindur se në qoftë se produkti i tyre i zgjedhur është është në raftet, dhe vërejtur më parë reklamat e saj në kanalet televizive, ai thjesht duhet të jetë plotësisht i sigurt. Faktet janë, për fat të keq, sugjeron të kundërtën.


Sipas mendimit të dijetarëve autoritative, përdorim më të përditshëm të kimikateve të ndryshme shtëpiake, duke shkaktuar rritjen e shpejtë të rasteve të reaksioneve alergjike ndaj këtyre fondeve, duke përfshirë rinitit alergjike, sëmundjet alergjike të lëkurës, sëmundjet e traktit gastrointestinal, astma, etj
Paraqitur në treg në shumicën e detergjenteve të bazuar në fosfat që përmban komponimet që përmirësojnë performancën larëse dhe zbutjen e ujit; bleaches optike, surfactants dhe flavorings sintetike. Në procesin e larë të gjitha këto elemente të vendosen në gjëra dhe shpesh përsëritet edhe shpëlarje lan ato jo. Studime të veçanta janë kryer që demonstruan qartë se për heqjen përfundimtare të fosfateve nga lavanderi dhe surfactants (lidhjen e të dhënave në pluhurat e ndryshme të përfshira në numër Ishujt 15-40%) e dëshiruar të paktën tetë shpëlarje të plotë, atëherë si zakonisht në shtëpi të kushtojë një maksimum prej tre njerëzve. Si rezultat - dhe gjërat në dukje të larë të pastër, për shkak të pranisë së mbetjeve të këtyre substancave, mund të shkaktojë jo vetëm një sërë reaksioneve alergjike, por edhe disa parregullsi serioze në mëlçi, veshka dhe tru. Thekshëm përmes lëkurës në microvessels lëkurës, surfactants hyjnë në gjak dhe përhapet në të gjithë trupin. Në rast të kontaktit të drejtpërdrejtë me këto substanca vërejtur shtypjen e gjithë mbrojtjes imunitar i personit.

Alergji për pluhur fëmijës në gjendje të zhvillojnë nëse grimcë substancave agresive është kapur disi në traktin gastrointestinal (kjo ndodh shpesh në rastin e magazinimit në pastrues kuzhinë), ata gjithashtu mund të shkaktojë një reagim në rast të inhalimi i ajrit me grimca të këtyre substancave.
Pasi në trup që janë pjesë e të gjitha detergjenteve, komponimet sintetike dëmtojë jo vetëm të rriturit, por edhe fëmijët. Sipas të dhënave statistikore për alergjitë në foshnjat pluhur ndodh në çdo porsalindur dhjetë. Dhe në qoftë se kjo është e bashkangjitur ende kushtet e pafavorshme mjedisore dhe imunitetin dobësi, duhet alarmin, si në vitet e fundit në mesin e sapolindur shpesh kanë të mjaftueshme për të përmbushur pezmatim i lëkurës. Shkaku i këtyre sëmundjeve është me të vërtetë banale - është pelena që janë larë pluhur që përmban 50% fosfat.

Simptomat e alergjive pluhur fëmija mund të përfshijnë: dukjen e plagët e cekët (si koshere), skuqje të lëkurës, ënjtje, kruarje, flaking fusha. Nëse foshnja nuk mund të fle dhe kapriçioz, duhet t'i kushtojë vëmendje të erë fragrantly pas larjes brendshme. Marrë kohët e fundit të përhapura pluhurat hypoallergenic fëmijë. Për shembull, alergjik në pluhur "ushastыy infermiereve" nuk u gjet.
Absolutisht të gjitha detergjenteve dhe pastrimin e produkteve duhet të përdoren me kujdes dhe të kontrolluar. Ka një keqkuptim se më hedhin në pluhur larë, rrobat më të mira dhe vidiprayetsya otbelytsya. Pra, të jenë të vetëdijshëm se përdorimi i detergjentit në doza të mëdha se sa e rekomanduar në paketë, mund të çojë në efekte të rrezikshme për shëndetin. Njëlloj rrezikshme janë moderne pastrues dishwashing sintetike, dhe atë që ata në përputhje e tyre të trashë, kështu që ata të mbeten në enët dhe për këtë arsye më shumë se ata marrin ushqim në trupin tonë.

Pastrues Kohët e fundit një shumë e popullaritetit në Evropë kanë neutralizuar rinses komponentët e bazës acid natyrore. Për ne, këto fonde të vijë vetëm në kopje të vetme, por shpëtimi i përsosur mund të jetë lëng limoni të zakonshëm ose zgjidhje acid limoni. Për fat të keq, kjo recetë di shpëlarje njësi, ndërsa pjesa më e madhe e prindërve të vazhdojë të ushqyer fëmijët ushqimin e tyre me substanca të shtuar sintetike që mbeten pas dishwashing
Alergji për pluhur - si për të mbrojtur veten?

Përkundër faktit se pluhurat ushqyese nuk mund të jetë plotësisht vidyazykatysya nga përdorimi i tyre, mjerisht, nuk do të ketë sukses. Në mënyrë që të përpiqen për të mirë të mbrojtur nga ekspozimi ndaj pluhurave të dëmshme nga vetë dhe fëmijët e tyre të komponentëve sintetike duhet të ndiqni disa këshilla të thjeshta për të ndihmuar të zvogëluar rrezikun e reaksioneve alergjike në minimum. Më poshtë është një listë e rekomandimeve kryesore:
• Nëse është e mundur, blini detergjenteve me mungesën në komponimet e tyre fosfat përbërjen. Për fat të keq, këto pluhurat janë pak më të shtrenjtë, por rreziku i alergjisë në përdorimin e tyre reduktohet në masë të madhe


• Në qoftë se ju të lajë rrobat e jep një pluhur i fortë aromë është përdorur për të ndryshuar, si erë e fortë sugjeron një numër të madh të aromat, të cilat kanë tendencë për të shkaktuar djegie në hundë dhe rinitit alergjik
• pluhur Numri duhet të përdoret specifikuar në mënyrë rigoroze në paketën
• Kur dora-larje duhet të jetë i sigurt për të përdorur doreza huyazytsi
• Në mënyrë që të mbetet në pëlhurë si komponentët më pak të dëmshme të brendshme dhe rroba pas larjes duhet të shpëlarë me kujdes në mënyrë të përsëritur

• Hapni paketat e pastrues në çdo rast nuk duhet të ruhen në kuzhinë, apo në vendet e kontaktin e mundshëm me ushqim, takëm ose pllaka. Disa pluhurat janë komponentë shumë të paqëndrueshme pa probleme të përhapur në ajër, të vendoseshin në enët apo ushqim, dhe pastaj të marrë me sistemin e tretjes në trup, duke shkaktuar vjellje, diarre ose helmim
• rrobat e fëmijëve të larë të meriton vëmendje të veçantë, sidomos rroba porsalindur. Për larë rrobat e fëmijëve, ka shumë pluhurat, por, për fat të keq, disa ende përmban në fosfateve saj përbërjen - substanca janë shumë të dëmshme për trupin e papjekur fëmijëve. Kjo është arsyeja pse të gjitha foshnjat mënyra më e mirë për të larë sapun të zakonshëm.

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. Alergji të proteinave lopë 2. Alergjia tek fëmijët