Sun trajtimit alergji, simptomat, shkaqet


Alergji ndaj diellit - reagimi trupi i njeriut alergjik që ndodh në përgjigje të ekspozimit të zgjatur ndaj lëkurës në rrezet e diellit direkte, ose në rastin e një kombinimi të ekspozimit të drejtpërdrejtë të diellit ndaj faktorëve të tillë themelore si droga nervoz, deodorants, krem, polen, chlorinated ujit në pishinë .
Alergji ndaj diellit nuk është aspak e rrallë, pasi që sipas statistikave, rreth 20% e popullsisë së botës u përball me të paktën një herë me këtë sëmundje. Sun alergji është shpesh një acarim të lëkurës normale, mund të mbulojë pothuajse çdo pjesë të trupit, e cila manifestohet lëkurë lëkurë, skuqje të kuqe, ishujt nxituar pustular, ënjtje, kruarje, djegie dhe skuqje.


Sun alergji në fëmijët zakonisht shfaqet në fëmijërinë e hershme. Në shumicën e rasteve, zhvillohet një herë, dhe me rritjen e fëmijës nuk ndodh

Alergji ndaj diellit - Shkaqet


Arsyet alergji diellore mund të jenë shumë të ndryshme, dhe shpesh autorët e këtij reaksion alergjik duket shumë njerëz të cilët janë duke u përpjekur me elemente fanatychnosty me pushime mos humbasë asnjë rreze diellore. Qëndrimi i pakontrolluar gjatë në rrezet e diellit të hapur çon në faktin se një doza të vërtetë të mëdha të rrezatimit ultravjollcë çon në aktivizimin e mbrojtjeve të tjera të trupit që kanë për qëllim prodhimin e pigmentit melanin. Si rezultat - thyer funksionimin adekuat të veshkave gjëndra dhe veshkat.

Pavarësisht nga kjo, dielli plotësisht privojnë veten ju nuk mund të, sepse kjo mangësi tjetër e vitaminës D për trup mund të jetë po aq e rrezikshme, për shkak se ajo është në gjendje të shkaktojë depresion të thellë, vizion të paqartë, humbje e oreksit dhe të shkaktojnë peshë, respektivisht, të shkaktojë zhvillimin e Sëmundjet si artrit, rakit dhe osteoporozën.
Vetë drita e diellit nuk është një alergjen, por ata janë në gjendje të shkaktojnë akumulimin e alergeneve në trupin e njeriut. Së pari në rrezik për alergji ndaj diellit janë njerëz me probleme të ndryshme në veshkave gjëndra, veshkave dhe të mëlçisë. Një nga arsyet e shfaqjes së alergjisë diellor është konsideruar të jetë e lëkurës qumështi të bardhë, dhe njerëzit të cilët kanë qenë në lëkurë një numër të madh të moles dhe Freckles. Shumica zhvillimin e një reaksion alergjik ndaj diellit shkakton shtatzëni, si në kohën e ngarkesës së përgjithshme dukuri në trupin e një gruaje u rrit shumë. Pranimi disa, droga sidomos anti-inflamator (sulfonamides, fluoroquinolones, griseofulvin, quinidine, tetracycline, amiodarone, etj), gjithashtu mund të shkaktojë zhvillimin e alergji diellore.

Shkaku i kësaj reaksion alergjik mund të aplikohet në lëkurë, disa produkte kozmetike, të cilat përfshijnë shkakton janë substanca kimike që shkaktojnë reaksione alergjike në rrezet e diellit. Në qoftë se krem ​​dhe parfum për rrezitje pranishëm acidet yndyrore polyunsaturated, vajra natyrore esenciale, retinoids, përgatitjet merkuri P-Aminobenzoic, borik dhe oksid salicili - për të qëndruar në rrezet e diellit të hapur e tyre duhet të vidyazykatysya.
Përveç kësaj ka disa substanca (sensitizers) që në rast gëlltitje në gjendje për të shkaktuar zhvillimin e alergji diellore. Ky grup substanca të përfshijë ushqime të caktuara (të gjitha agrume) dhe disa lloje të drogës (aspirina, ibuprofen, diuretics, qetësuesit, antibiotikët, antimicrobials, kontraceptive oral)

Alergji ndaj diellit - Simptomat


Brenda një periudhe mjaft të shkurtër kohe pas qëndrimit të pandërprerë nën rrezet e diellit të hapur, zakonisht brenda një ore e gjysmë, në lëkurë shfaqen njolla të kuqe itchy si blisters djegur. Disi më pak e trupit mund të reagojnë me një vonesë, dhe simptomat alergji dielli shfaqet pas 15-20 orë dhe ndonjëherë disa ditë.
Në rast të mbindjeshmërisë së trupit, një rënie të mprehtë në presion mund të zhvillojë astmës (bronchospasm), nganjëherë nuk mund të jetë humbja e vetëdijes. Simptoma më të bezdisshëm e alergji dielli - shmangur kruarje të patolerueshme

Alergji ndaj diellit - trajtim


Alergji Ilaçet në diell duhet të synojnë adresimin shkakton të dy brendshme dhe të jashtme alergji dielli. Me ndihmën e menaxhuar ointments kruar, sipas të cilave nuk janë komponente të tilla si Methyluracilum, lanolinë dhe zinkut. Sipas dëshmisë mund të përdorni ointments hormonal. Për të hequr inflamacion të lëkurës antihistamine caktuar zakonisht drogë anti-inflamator (indometacin, aspirina), që në rrezet e diellit reagojnë negativisht.

Përveç kësaj, për të trajtuar shkaqet rrënjësore të tregon sëmundjes caktimin e drogës kontribuojë në rinovimin e qelizave të lëkurës, normalizimin e funksionit të mëlçisë dhe proceset metabolike. Zakonisht ajo është nikotine acid, antioksidantë, vitamina E, C.
Në varësi nga shkalla e sëmundjes, kohëzgjatja e trajtimit mund të jetë një çështje ditësh dhe javësh. Re alergji diellore duket mjaft e rrallë, por në qoftë se ajo është ende atje, ajo u kthye si një ekzemë të rënda. Nëse kjo ka ndodhur - në qëndrimin e ardhshëm të pacientit në rrezet e diellit të hapur rreptësisht e ndaluar

Alergji ndaj diellit - ndihmës së parë


Nëse alergji dielli çoi në humbje të vetëdijes ose një personi të afërt me këtë, ju duhet të telefononi menjëherë ndihmën e parë dhe të pa pritur për ardhjen e saj në e tyre për të marrë masat e mëposhtme:

• Të plotësoj lëngjeve humbur viktimë duhet të jepet një sasi të madhe të pijshëm
• Lëkura duhet të jetë e mbuluar me rroba, por ai duhet të jetë i lirë për të shmangur acarim dhe lëkurë aq të dëmtuara
• Kur ngritur në temperaturë të lartë (mbi 38 ° C) në zonën e Tom Jery, ijë dhe e bëra ballin bashkëngjitni kompresë të ftohtë. Nëse është e mundur, me ndihmën e etheve-uljen ilaçe (paracetamol, ibuprofen, etj) duhet të ulur temperaturën e trupit

• Kur u hap kundër sfondit të temperaturë të lartë pacienti të vjella duhet menjëherë të kthehet në anën e

Alergji ndaj diellit - trajtim popullor


Mjekësisë tradicionale të lehtësojë kruhet personave të prekur këshilluar për të aplikuar për kastravec pjatë, patate, ose lë lakër. Shteti i rëndësishëm lehtësim mund të sjellë banjot bimor, një përzierje e proporcione të barabarta e barit, me lule e kamomil, rrënjë sanëz, Wort Shën Gjonit, celandine, tufë barishte trifid dhe Salvia officinalis.

Brenda ju mund të marrë ekstrakte medicinale në vijim: Netreba infuzion e bimëve, rrënjët moçal calamus infuzion, infuzion vdekur-acaroj me lule, lëng selino aromatik

Alergji diellore Parandalimi


Sunbathing duhet gjithmonë të fillojë me një qëndrim të mjaftueshme të shkurtër në diell për dhjetë ditët e para apo pesëmbëdhjetë minuta, atëherë duhet të fshihen në një vend të errët. Ju duhet ta dini se rrezet e diellit është e mirë në gjendje për të shmangur rërë dhe ujë, kështu që nëse ju pushime në bregdet, në shpatullën hedhin kep më të lehta.

Para se të gjetur rrezet e diellit të hapur për të shmangur përdorimin e drogës e mësipërme, e cila mund të jetë një katalizator për zhvillimin e alergjive. Ajo gjithashtu duhet të minimizohet, por në përgjithësi është më mirë të mos përdorni deodorants, vajra aromatike dhe parfume. Për të trupit për të qëndruar në diell mund të aplikohet vetëm krem ​​të veçanta me sunscreens.
Kur sensibilitet për alergji ndaj diellit është e rekomanduar që të veshin bërë nga pëlhura natyrore rrobave që mbulojnë trupin duhet të bëjë maksimumin e rrezet e diellit direkte

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. Anaphylaxis 2. Ënjtje e Angioedema