Duart alergji, trajtim, shkaqet dhe simptomat


Alergji në dorë - një dukuri mjaft të zakonshme në vitet e fundit, e shoqëruar zakonisht me manifestime alergjike të tilla si urtikaria, skuqje dhe kruarje skuqje me të fortë. Lëkurës alergji në duar është shkaktuar nga ndikimi i faktorëve të ndryshëm jo gjithmonë të favorshme përreth, të cilat përfshijnë kimikatet shtëpiake, kostot e pastrimit, të ftohtë, era, që përmbajnë një numër të madh të ndotësve të ujit dhe të tjerët. Në të hyjnë në trupin e një alergjen mbrojtjes imun reagon formulimin e menjëhershëm të antitrupave të përshtatshme. Një nga karakteristikat kryesore të këtij procesi dhe janë shfaqur në alergji duart.


Duart e njeriut janë në kontakt të vazhdueshëm me mjedisin, në mënyrë që ata të përjetojnë efekte negative pothuajse vazhdimisht. Në rastin e ekspozimit të zgjatur në lëkurën e duarve të disa elementeve të dëmshme të shfaqen skuqje quajtur dermatit alergjik, të ndryshme në natyrë nga ndodhin. Të shërbejë si një katalizator për zhvillimin e reaksioneve alergjike mund temperaturat e larta ose të ulëta, faktorë mekanike apo kimike, energji elektrike etj alergji për të dorëzuar fëmija zakonisht zhvillohet në rast të alergjen përsëritur hyjnë në trup, pasi që pas kontaktit fillestar, mekanizmi i sistemit imunitar fillon duke e bërë antitrupa në mënyrë aktive të fillojë për të vepruar pas pushtimit të dytë të alergjen.

Sot, shumë njerëz (kryesisht femra), vuajnë nga kimikatet e forta në detergjenteve, si manifestohet alergjik ndaj gishtat. Rrjedhimisht, përdorimi i çdo detergjenteve moderne duhet gjithmonë të veshin dorashka që janë në gjendje për të mbrojtur plotësisht lëkurën tuaj nga efektet e kimikateve agresive
Duart alergji - Simptomat
Përveç skuqjen, alergji në dorë ka simptomat e mëposhtme të lidhura: ënjtje, ënjtje, kruarje të rënda, blisters përlotur. Në disa raste, gishtat pothuajse e pamundur të bëj, dhe nëse ajo dështon, atëherë personi është duke përjetuar dhimbje shumë të fortë.

Alergji për duart dhe këmbët tek fëmijët zakonisht ndodh në bërryl dhe gju nyje dhe zhvillon për shkak të ëmbëlsirat overeating. Disa njerëz janë manifestime të përgjigjen tuaj ndaj temperaturave të ulëta, e cila manifestohet me dhimbje të shoqëruar me skuqje e lëkurës, e cila bëhet e thatë, të hollë dhe të pambrojtur.
Dermatitis janë kronike dhe akute. Në pezmatim kronik vërejtur flaking dhe trashje (pyhenyzatsyya) në fushën e lezione të lëkurës. Për dermatit akute karakterizohet nga ënjtje dhe skuqje. Me kohë të acarim vend duket e mbushur me flluska përmbajtjes transparente, të cilat në rastin e vazhdimit të faktorëve të pafavorshme të fillojnë të dilnin, që shpesh çon në infeksion bakterial. Pas shërimin e mëngjesit në vendin e acarim shpesh janë plagët dhe plagët.

Nëse lëkura në duar të bëhet e thatë dhe të bëhet dyshoni se një alergji në dorë, vetë-diagnozë nxitojnë alergjik pezmatim i lëkurës nuk është e vlefshme, pasi kjo mund të jetë pandjeshmëri e zakonshme e komponentëve të caktuara të mallrave kimike shtëpiake, pas ndërprerjes së kontaktit të cilat të gjitha reaksionet alergjike janë në mënyrë të pavarur .
Në qoftë se ju qëndroni në ujë të ftohtë të lëkurës në duar është e hollë, e ndjeshme, e dhimbshme, skuqje itchy saj duket dhe bëhet ngjyrë të kuqe të ndritshme, kjo mund të jetë alergjik në duart e ftohta

Duart alergji - trajtim

Duart e njeriut janë gjithmonë syve të të gjithëve dhe për këtë arsye prania në to e çdo ndryshim kërkon miratimin e masave të menjëhershme. Nëse lëkura e thatë nën asnjë arsye patologjike, moisturizer në formën e xhel dhe krem ​​mund të lehtësojë në mënyrë efektive dhe për të hequr manifestimin e vet përkatës. Megjithatë, në qoftë se ndryshimet e lëkurës ndodhin nën ndikimin e një alergjen, lagështi nuk do të sjellë absolutisht asnjë efekt pozitiv. Më alergji zhvillon në duart e fëmijëve të vegjël. Zakonisht fëmijët rriten alergji të vjetër "rritet".

Para se të zgjidhni melhemin më efektive për duart alergji duhet të jetë plotësisht i mbrojtur kundër takimit me nxitje alergjen. Trajtimi më i përshtatshëm mund të jetë efektive vetëm dermatolog të kualifikuar.
Trajtimi lokal i alergjisë në dorë është aplikuar në ointments protyvoallerhennыh të lëkurës, të cilat përfshijnë droga për jo-hormonal, hormonal dhe baza të përziera. Kërkohet në çdo rast të drogës mund të jetë siç duhet dermatolog vetëm, si në përgjigje të gjoja vaj plotësisht të parrezikshëm, lëkura mund të reagojnë mjaft adekuate.

Vaj hormonale duhet të përdoren me kujdes të madh, si përgjigje ndaj një efekt pozitiv në një, mund të zhvillohet efekte anësore në një tjetër. Përdorimin e fondeve mazevыh është një qark projektuar posaçërisht, kur zbatohet në lëkurë fillojnë numër të vogël të metodave hormonale. Nëse ky rezultat pozitiv është vërejtur, aplikuar në lëkurë vaj të fortë (në ditë). Pas arritjes rezultatin e dëshiruar, një tranzicion në një drogë më dashamirëse.
Parandalimi thjeshtë e duarve alergji - doreza përdorim kur në kontakt me mjete të ndryshme agresive. Gjithashtu, njerëzit të prirur për këtë lloj të reaksioneve alergjike duhet të veshin dorashka me fillimin e motit të ftohtë. Të prirur për të alergeneve të lëkurës edhe të ndjeshme ndaj diellit, kështu që edhe në verë duhet të veshin dorashka me një çështje të lehta. Përdorimi sunscreen ndihmon mjaft mirë, si ata formojnë në lëkurë mbron nga ndikimet e dëmshme të filmit të padukshme

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. 2. Alergjia ndaj alergji qumësht bojë