Skuqje trupi Alergji, njolla të kuqe


Alergji të trupit - koncept tepër i gjerë që përfshin një shumëllojshmëri të gjerë të sëmundjeve dhe simptomet e tyre. Kjo është arsyeja pse trupi trajtim alergji nuk mund të fillojnë për të përcaktuar me saktësi burimin shkaku sensibilizimin provokimin.
Njerëz të ndryshëm janë alergjik ndaj trupit manifeston ndryshe. Në disa kjo njolla të kuqe në trup, në skuqje të tjera në të gjithë trupin, dikush mbytje në sulmet alergjike, etj Një reaksion alergjik në trup zakonisht manifestohen lloje të ndryshme të skuqjen dhe ënjtje, të shoqëruara me kruarje të vazhdueshme të dhimbshme. Përveç manifestimeve të lëkurës, alergji mund të shfaqë simptoma të tilla: gulçim, teshtitjes, kollitjes të vazhdueshme, kullojnë hundët, sytë e përlotur. Në disa raste të rënda, alergji mund të çojë në të drejtat e tilla ekstreme të rrezikshme për jetën shteteve si Angioedema dhe anaphylaxis


Çfarë e shkaktoi alergjik ndaj trupit?


Zhvillimi i një reaksion alergjik mund të jetë shkaktuar nga depërtimi në trup është me të vërtetë një numër i madh i substancave të ndryshme me të cilat çdo person është kontaktuar çdo sekondë. Këto përfshijnë libra dhe pluhuri shtëpiake, leshi dhe pupla të kafshëve të egra dhe të brendshme, polen e bimëve që janë pollinated nga era, kozmetike dhe ilaçe, helmet zvarraniket dhe insektet, çdo ushqim dhe të tjerët. Edhe ekspozimi vogla të ftohtë apo të nxehtit mund të shkaktojnë reaksione alergjike në trup.

Deri më sot, shkaqet e veçanta të alergjive në trup në mënyrë që deri në fund dhe nuk kuptohet. Infectiologists akuzuar për sëmundje të ndryshme të sëmundjeve infektive, për neurologët e saj pjesë shumë arsye direkt në sistemin nervor, dhe immunologists dhe allergists të gjithë të akuzuar mekanizmin e "antigjenit-antitrupave".
A është e vërtetë se pretendim alergji - një skuqje të lëkurës në trup? Jo, kjo nuk është kështu, si një reaksion alergjik nuk manifestohet gjithmonë skuqje, dhe anasjelltas, skuqje jo gjithmonë duhet të bashkohen me alergji.

Alergji për trupin e foshnjës zakonisht manifestohet pas përdorimit të cilësisë së ulët dhe të ndritshme ëmbëlsirat moderne që prindërit të dashur dhe i dashur në sasi të pakufizuar blerë fëmijët. Gjithashtu, reaksione alergjike në trupin e fëmijës mund të ndodhë pasi të hahet e qumështit të gjirit e nënës së tij, nëse nëna gjatë laktacionit nuk rekomandohet të respektohen këtë periudhë të jetës dhe dietë të konsumuar produktet alergjike.
Trajtimin e sëmundjes duhet të fillojë menjëherë pas zbulimit të saj, dhe të vetë-mjekoj rreptësisht e ndaluar, si në rastin e disa tregon alergjen gabuar shkakësore vetëm intensifikohet, e cila mund të çojë në pasoja të pariparueshme dhe nganjëherë fatale. Vetëm allergist kualifikuar pas një njeriu do të depozitojë teste për alergji do të përcaktohet alergjen shkakore mund të jetë në mënyrë adekuate çdo trajtim rast i përshtatshëm

Trajtimi i alergjive në trup


Në mënyrë për të kuruar alergji në trupin e farmakologji moderne ka zhvilluar një numër të madh të barnave të ndryshme për përdorim të brendshëm dhe të jashtëm. Shumë njerëz janë të prirur për trajtime popullore, edhe pse ata nuk janë aq efektive sa ilaçe.

Një nga mjetet e përdorura gjerësisht dhe shumë efektive janë të gjitha llojet e gels, shumë prej të cilave janë të përbëra nga jo vetëm agjentët e anti-alergjike, por edhe të ketë një efekt ftohës për të ju ndihmojë të reduktuar në mënyrë të konsiderueshme alergji kruarje. Më të popullarizuar xhel anti-alergjik është Fenystyl që është në gjendje për të eliminuar simptomat alergji në urtikarie, ekzema, djegiet, pezmatim i lëkurës pas pickimin e insekteve.

Gjithashtu alergjik ndaj trupit shpesh trajtohen injeksione, dhe sipas shumë studiuesve, injeksione janë mënyra më efektive për të trajtuar këtë sëmundje. Trajtim më efektive është e ashtuquajtura immunotherapy specifike, kur injektuar në trup është futur gradualisht në rritje doza të alergjen shkakton alergji. Për të kryer këtë trajtim duhet të jetë vetëm në sezonin e ftohtë. Immunotherapy ndihmon sistemin imun të pacientit për të luftuar agjent i huaj pa ndihmën e drogës.

Alergji Bay fletë në trup. Bay leaf si njerëz të njohura të drogës përdorin nga kohërat e lashta. Në kohët e lashta, healers ata trajtohen diabet, psoriasis, përdhes, artritin dhe reaksione alergjike në trup. Sot, pediatër shpesh këshillojnë nënat zierje bay leaf të trajtojë të gjithë ishin fëmijë nxituar. Përveç sigurinë e saj absolute është një mjet i mjekësisë tradicionale për alergji në trup më efektive.
Trupi Alergjia - Një nga shenjat e para që tregojnë një dështim në funksionimin e duhur të sistemit imunitar. Prandaj, në rast të shfaqjes duhet menjëherë të kërkoni ndihmë nga një allergist, i cili pas studimeve specifike caktojë trajtimin më të efektshme.

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
• Si për të kuruar alergji • Mostrat alergji