Alergji për përzierje siç rezulton, disa përzierje të mirë


Alergji për përzierje - mjaft të zakonshme në foshnjat që janë shishe-ushqyer. Kjo është për shkak të shumë faktorëve, kryesore të cilat - intoleranca e komponenteve individuale të produktit. Në fëmijët, më të zakonshme për të alergeneve ushqimore janë proteina qumështi i lopës, si dhe shumica e formulave foshnjore prodhuara nga hirrë e qumështit të lopës apo zhvillon një alergji për përzierje. Për nënat më të shpëtojnë nga ky lloj i alergjisë është zhvilluar posaçërisht përzierje hypoallergenic.


Për fat të keq, disa nëna pas fillimit të prodhimit të formulës hypoallergenic hedhin gji, konvertimin e tij në të ushqyerit artificial qumështit të gjirit zëvendësues të dhënave. Megjithatë, duke bërë kështu që nuk është e nevojshme, pasi qumështi i gjirit është gjithmonë më mirë për ndonjë, edhe përzierje më të sigurt hypoallergenic. Alergji për qumështin e nënës mund të zhvillohet vetëm nëse përdorimi i nënës pleqsh ndaluar për përdorim në ushqim gjatë kësaj periudhe (raspberries, luleshtrydhe, vezë, kakao, çokollatë, etj). Pra, nëse gji alergji ndodhur në një fëmijë, gji nuk duhet të hedhin fëmijën duhet vetëm rrinë dietë hypoallergenic.

Për një përzierje e alergjisë në foshnjore nuk zhvillojnë, ju duhet të zgjidhni ushqim sipas statusit aktual imunitar të fëmijës. Përveç respektuar pediatrin e fëmijës duhet të marrë në historinë e familjes llogari dhe në qoftë se të paktën një prind vërejtur disa lloj alergji, rreziku i alergjive për përzierje fëmija rritet shumë herë. Për këta fëmijë janë mixes të veçanta në bazë jo të proteinave të qumështit dhe hydrolysate saj

Alergji për përzierje - si për të përcaktuar?


Në rastin e skuqje të lëkurës baby, ju duhet të kontaktoni pediatrin e fëmijës suaj që çon për të sqaruar nëse një natyre alergjike nxituar. Pastaj me një mjek për përjashtimin dermatit kontakti (reagim të mundshëm alergjik ndaj krem, pelena, pastrues lavanderi për fëmijë), nuk është vetëm në vendin e kontaktit të lëkurës fëmija me alergjen provokuar. Pas kësaj përjashton alergjik ndaj ushqimeve dhe ilaçeve. Me përfundimin e gjithë manipulimit të mësipërme mund të fillojnë të mendojnë për atë që është në shishe ushqyer fëmija ka të ngjarë të reagojnë ndaj proteinave të qumështit të lopës.

Si funksionon alergjik për përzierje të fëmijës: është diarre, enterit, kapsllëk, të vjella, regurgitation, dhimbje barku zorrëve, dyspnea, pezmatim i lëkurës, skuqje të lëkurës

Alergji për përzierje - çfarë duhet të bëjmë?


Nëse ka reaksione alergjike fëmijë të përzierje disa opsione, dhe që preferojnë varet nga ashpërsia e simptomave:
- Nëse skuqjen e lëkurës foshnjës vërejtur përveç peshë të tepërt trupore, të vjella - është overfeeding dhe duhet të zvogëlojë volumin e ad hoc dhe feedings përditshme në moshë të pranishëm rekomanduar doza. Në këtë rast, kur fëmija është përdorur tashmë një shumë, përzierje duhet të bëjë më pak të koncentruar, që është holluar thjesht. Kjo do të zvogëlojë barrën mbi traktin e tretjes, në gut reduktuar fermentimi dhe kalbje, përzierje është tretur shumë më mirë dhe reaksione alergjike janë ulur edhe në përputhje me rrethanat

- Në qoftë se njolla e bën të moderuar apo të vogla, ju vetëm mund të përpiqet për të ndryshuar një përzierje në një tjetër, dhe përparësi duhet t'i jepet blends të qumështit apo përzierjeve që përmbajnë probiotics. Përdorimi i përzierjeve të tilla uyazyka krijon të favorshme për kultivimin e baktereve të dobishme acidit laktik në zorrët e fëmijës, duke e bërë përzierje të lehtë të tretet dhe të shkaktojnë alergji në raste të rralla
- Ajo duhet të përjashtohet tërësisht nga e përditshme alergjen dietë provokimin e fëmijës (në këtë rast një proteine ​​të qumështit të lopës). Kjo duhet të bëhet në qoftë se të dy opsionet e mësipërme nuk të ndihmojë të merren me manifestime alergjike, ose kur simptomat alergji shumë të theksuara

Nëse fëmija juaj është alergjik ndaj përzierje, pastaj të përjashtojë alergeneve provokuese (proteina qumështi i lopës) në mënyrat e mëposhtme:
- Për të zëvendësuar përzierje qumështit të lopës për përzierje në qumësht dhie. Ky opsion është më e preferueshme, që nga proteinat e qumështit dhi janë të plotë dhe proteina shtazore në vlerën e ushqimit nuk është inferiore ndaj proteinave të qumështit të lopës. Kështu në strukturën e proteinave e proteinave lopë qumështi i dhisë janë dukshëm të ndryshme, e cila është alternativa kur një fëmijë është i pranishëm janë alergjik ndaj proteinave të qumështit të lopës. Gjatë gjithë vitit të parë të jetës, përzierje përshtatur bazuar në qumësht dhie mund të përdoret si ushqim kryesor e fëmijës. Megjithatë, për fat të keq, disa fëmijë këto përzierjet gjithashtu vërejti alergji

- Përzierjet Ndërrimi bazuara në qumështin e lopës një përzierje të veçantë soje. Më parë, ajo ishte alternativë e zakonshme (para përzierjet bazuar në qumësht dhie), por tani ajo është më pak e dëshirueshme. Megjithatë, ajo është një përzierje e soje përdoret për të ushqyer fëmijët me alergji të qumështit të lopës dhe Bricjapi në që nga proteinat e tij Struktura bimore janë dukshëm të ndryshme nga kafshët. Për fat të keq, proteine ​​soje ka vlerë më pak ushqyese, disi më keq tretet dhe absorbohet. Përveç përzierje soje në shije në krahasim me formulën e qumështit të ndryshme jo për të mirë. Yyazytsirnist i alergjive në përzierje soje është rreth 15%


- Opsioni i tretë dhe i fundit është përzierjet përfundimtare zëvendësuese të bazuar në qumësht trajtimit hypoallergenic përzierje lopës. Për shumë fëmijë, ky është opsioni më i preferuar
Fëmija përkthim në një tjetër duhet të bëhet gradualisht përzierje në një periudhë prej pesë deri në pesëmbëdhjetë ditë. Kjo duhet të bëhet edhe në qoftë se reagimet alergjike të zhvilluara, si dhe trupi i ri fëmija produkt duhet të mësohen gradualisht për të shmangur përçarje e çrregullime të tretjes apo kolltuk vidyazyka përdorimit të përzierjes së re.

Qumësht oriz është një tjetër mënyrë për të dalë. Nëse nëna nuk është (ose drejtuar) në qumështin e tyre ose fëmija ka një alergji të përzierje e qumështit, si në lopë dhe jepnin proteine ​​soje mbetet një - për të ushqyer oriz pak macrobiotic dhe qumështin e prodhuar në përzierjet e saj bazë. Si në përzierje të bazuara në soje, oriz në qumësht gjithashtu mungon disa yndyrna vitale, e cila do të plotësojë deficitin duke përdorur aditive speciale janë futur në dietën e fëmijës

Mixes hypoallergenic


Përkundër faktit se këto përzierjet janë quajtur hypoallergenic dhe reklamohen gjerësisht në aspektin e përdorimit të tyre është i pafajshëm, dhe nëna lehtë mund të zgjidhni ato edhe pa recetë e duhur për trajtimin e fëmijëve alergjike të proteinave lopë përzierjeve të tilla nuk janë të destinuara!
Baza formulë hypoallergenic - hidrolizate pjesshme proteina, me fjalë të tjera një përzierje përmban peptides që mund të shkaktojnë në fëmijët në zhvillim manifestime të ndryshme alergjike. Nëse fëmija tashmë është diagnostikuar alergji të përzierje e qumështit kështu definitivisht nuk janë të përshtatshme.

Përzierje parandaluese hypoallergenic përshkruara nga mjeku si përzierjet duke filluar fëmijëve që janë në rrezik në rritje të alergjisë ndaj proteinave të qumështit të lopës. Gjithashtu, këto përzierjet janë lloj i filluar kec përkthimit të ushqyerit artificial të përhershëm.
E pra provuar hypoallergenic përzierje e mëposhtme: Humana HA, NAS hypoallergenic, Similak GA Nutrilon HA, HA Nutrilak, Frysolak GA Kombyotyk 2 dhe Hipp GA.
Në fëmijë rënda alergji eshte transferuar tek element përzierje Nutrilon proteine ​​amino acidit në vend të përbërjes së saj përmban një grup amino acide. Kjo përzierje mund të shkaktojnë alergji në asnjë rrethanë. Element përzierje Nutrilon Amino është hapi përfundimtar në përzierje përzgjedhjes për alergji fëmijëve.

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
• Trupi • Alergjia Alergjia tek fëmijët