Alergji të kafshon mushkonjë


Alergji të kafshon mushkonjë (kulytsydoz) - në një reaksion alergjik ndaj hyrë në gjak gjendet në pështymë e alergjen insekteve. Në mënyrë tipike, mushkonja rrezik të vërtetë për shëndetin e njeriut nuk janë, edhe pse në disa vende ata nganjëherë të veprojë si bartës të sëmundjeve vektor-përballohen si malaria dhe tularemisë. Shumë më e rrezikshme si një alergji ndaj kafshon mushkonjë, e cila është vërejtur në një popullsi shumë të madhe të Tokës

Mushkonjë alergji - simptomatNë përgjigje të këtyre insekteve pickim gjak-gjiri mund të zhvillohet si një reagim normal dhe alergjik. Nëse vendi i kafshimit ndodh papules itchy kuqe, sidomos mos u shqetësoni, pasi kjo është një reagim normal për një pickim mushkonje. Kur kjo shushunjë pickim identifikon substanca biologjikisht aktive që shkaktojnë një reaksion lokal inflamator.

Dhe krejt tjetër kur vendi i kafshimit është duke zhvilluar një vend të madh të kuq (nganjëherë arrin një diametër prej dhjetë centimetra), e cila në mënyrë të konsiderueshme ngrihet mbi sipërfaqen e lëkurës dhe kruarje neyyazytsirno. Kjo është alergjik ndaj pickimit të mushkonjave , më saktë, forma e tij lokale, të cilat vlerësojnë ashpërsi si të butë.
Në rastin e përfshirjes në procesin patologjike të gjithë trupin, ne mund të flasim për një pezmatim i përgjithësuar alergjik ose reaksion alergjik. Simptomat e kësaj forme qëndron në faktin se të gjithë sipërfaqen e trupit ka skuqje, kruajtje të rënda dhe koshere. Ky reagim është referuar edhe si alergji butë, kështu që edhe nuk duhet dramatizuar situatën.

Nëse procesi patologjik përfshirë organet e brendshme dhe mukozës e traktit respirator - është alergjik ndaj mushkonjë moderuar. Pacienti vërejtur dhimbje barku, gulçim, marramendje dhe vjellje.
Nëse transformimin e dyspnea në astmës dhe nëse shoqërohet me nauze vjellje me dhimbje të forta në rajon epigastrike - një formë e rëndë e alergjisë që kërkon kujdes të menjëhershëm emergjent.
Asfiksim, një rënie të mprehtë në presionin e gjakut dhe humbja e vetëdijes flasim për zhvillimin njerëzor në këtë jashtëzakonisht të rrezikshme për jetën si shok anafilaktik. Për pickimin e insekteve reagim i tillë është i rrallë, por të gjitha alergjitë duhet gjithmonë të kihet parasysh zhvillimin e kësaj iyazytsirnist komplikimeve

Alergji për mushkonjë kafshon në fëmijët


Alergji mushkonjë në fëmijët në manifestimet e tyre nuk janë të ndryshme nga reaksione alergjike në të rriturit dhe mund të ndodhin ndryshime të vogla si klinike dhe zhvillimin e shok anafilaktik. Kjo është arsyeja pse të gjithë prindërit, pa përjashtim, në rast emergjence duhet të jetë në gjendje për të korrigjuar menjëherë ofrojnë ndihmë adekuate e parë për fëmijën tuaj.
Shpesh sistemi imunitar i fëmijës përballen me vetëm depërtuar alergjen, por trupi nganjëherë brishtë e një fëmije kishte për të neutralizuar këtë reaksion alergjik nuk mund të. Nëse siklet dhe lëkurës manifestime vërejtur më shumë se një ditë, dhe kafshoj rëndë përflakur, ju duhet menjëherë të konsultoheni me një allergist. Vendi më i zakonshëm për pickimin e mushkonjave bëjnë alergji kremra me furatsillina. Në çdo rast, prindërit panik nuk është e nevojshme dhe në qoftë se ju ndiqni të gjitha rekomandimet e mjekut tuaj alergjik ndaj mushkonjave shpejt largohet.


Simptomet kryesore të zakonshme që mund të ndodhin në fëmijët me kafshon mushkonjë, përgjumje dhe një përkeqësim të përgjithshëm të shëndetit të fëmijës, ethe, gulçim, kollë me pështymë trashë, kullojnë hundët, sytë e përlotur, anaphylaxis (dhimbje koke, flashes nxehtë, rënie në presionin e gjakut, zbehje lëkurës). Simptoma lokale të një reaksion alergjik përfshijnë: vendi i kafshimit nuk është ënjtje dhe lëkura vula mund të zhvillojë kruarje të rënda e blisters, ënjtje e njollë e lëkurës (rozë apo të zbehtë bëhet e bardhë), kruarje të lëkurës

Mushkonjë Alergji - Trajtimi


Taktika e trajtimit, të dy fëmijët dhe të rriturit, varet nga shkalla e tanishme e një reaksion alergjik. Në rastin kur ka vetëm një kruarje të lehtë në kafshimit është e mjaftueshme për të vënë një kompresë me produktin medicinal anti-inflamator. Por me zhvillimin e reaksioneve të rënda alergjike pa ndihmë profesionale është e nevojshme. Nëse ka një alergji të fortë për pickimin e mushkonjave - trajtim duhet të kryhet vetëm nga allergist kualifikuar.
Sot, droga janë një shumëllojshmëri të alergjive dhe shumë prej tyre janë shitur pa një recetë. Prandaj, para se të vizituar një mjek reaksione alergjike vetëm mund të arrestojë të tilla si antihistamines Suprastin, Claritin, diphenhydramine dhe të tjerët. Megjithatë, këto barna mund të përdoret vetëm si një ndihmës së parë për pickimin e insekteve dhe nuk i marrin ata rregullisht pa recetë e duhur.

Në shtëpi, ju mund të hiqni kruar duke përsëritur fërkim kafshimin me një zgjidhje të dobët të sode buke. Gjithashtu rekomandohet vend për të trajtuar humbjen tretësirë ​​e Propolisi, Calendula, Korvalol, alkool borik, qepë ose domate të prera. Nëse shtëpia të gjitha objektet e mësipërme janë identifikuar mund të blihen në antihistamines tuaj lokale farmaci të tilla si xhel apo Fenystyl Soventol. Pasi shenjat e një reaksion alergjik mund të marrë një suprastin pilulë.
Më shumë artikuj mbi këtë temë:

• Trupi përzierje alergji • Alergji