Alergji të push plep


Alergji të plepit push - një lloj alergji sezonale, e cila në formën e saj të pastër, sipas shumicës së studiuesve nuk ekzistojnë. Nga vetë push plep ka veti alergjike, ndërsa spore dhe polen depozitohen në grimca poshtë me të dhe kryhet në një distanca të vërtetë të madhe, shpesh shkaktojnë alergji.
Nga fundi i qershorit deri në mes të korrikut, shumë njerëz të dëgjuar se ata filluan alergjik ndaj push plep. Kjo ndodh më shpesh në qytetet e mëdha, ku më parë plepin mbjella në mënyrë specifike për llojin e mbrojtjes së mjedisit, si pemë të pjekur në gjendje të mbajë rreth 50% metallosoderzhaschey pluhurin dhe besimit është në pozitën udhëheqëse në lirimin e oksigjenit dhe lagështimit.


Pasi në gojë dhe hundë zabyvayuchys, push plepi është zhvillimi i acarim të fortë të mukozës, duke çuar në reagime të tilla si irritim ndaj këtij fyt gërvisht, sytë e përlotur, rrufë, dhe të tjerët. Kjo është në thelb simptomat kryesore të alergjive sezonale, sipas të dhënave statistikore e cila ka tendencë çdo banor i katërt i planetit tonë.
Nëse simptomat alergjike gjithmonë përkon me periudhën e plepin lulëzuar, ju lutem kontrolloni me një allergist për të përcaktuar, në polen ose bimore spore e cila është aq akute trupi përgjegjshme. Pas përcaktimit të mjeku alergjen përshkruajnë trajtim dëshirore të veçantë që ndihmon të hequr qafe alergji të pupla, dhe në disa raste mund të bëjë pa mjekim, pas një dietë të veçantë për alergji.

Për reagim më pak të dhimbshme ndaj push plep mbi alergjive plepin lulëzuar rekomanduara vidyazykatysya nga të hahet çdo dhe të gjitha frutat, bollgur, oriz, selino dhe karrota. Përveç kësaj, duhet të minimizojë përdorimin e pijeve të gazuara, ëmbëlsirat, produkte furre dhe pasta. Gjithashtu në periudhën e lulëzimit të vidyazykatysya duhanin
Rregullat themelore për alergji ndaj push plep
- Ne nuk mund të lejojmë përqëndrime të mëdha push brenda plep. Duke kaluar topolynыe alleys, dritaret në makinë, të jetë i sigurt për të mbyllur. Dritaret banesa duhet të ngjyhet domosdoshmërisht perde garzë ose mushkonjë neto për të mbrojtur të vogël

- Disa herë në ditë, hunda duhet Spritz llak të veçantë të bazuar në ujë të detit. Kjo do të ndihmojë në lehtësimin e edemë, moisturize dhe të pastër Mukoza e hundës pasazhe poshtë
- Nëse strehimit pranë shumë plepin në rritje, pa përjashtim sipërfaqe të sheshtë duhet të fshihen me një leckë të lagur të paktën dy herë në ditë. Nëse jeni alergjik në pupla fshesë me korrent nuk do të ndihmojë, si ajo do të fryj atë në vende të largëta
- Është e nevojshme për të larë me kujdes hundën dhe laje, secili që vjen nga rruga

- Alergji Ilaçet duhet të zgjidhni vetëm pas konsultimit me mjekun tuaj, pasi secili prej tyre merr simptoma të përcaktuara mirë. Claritin lehtësimin e kruarje dhe Klarotadyn; fyt gërvisht eliminon Fenkarol; parashikon Aerius urtikarie; fëmijët është diazolin mirë
- Kur të blesh drogë antiallergic duhet të lexoni me kujdes annotation, si shumica e këtyre barnave kanë qetësues (hipnozës) efekt dhe pritjen e tyre ofron një përjashtim trajtimin e kontrollit me çdo mjet dhe mekanizmat e rritjes së rrezikut


- Në asnjë rast nuk mund të admirojnë hundë tillë vasoconstrictor pika ose si Halazolin Naftizin sepse shumë shpejt mund të jetë plotësisht i varur ndaj tyre dhe pa periodik pacientit hundës instiluese vetëm nuk do të jetë në gjendje të marrë frymë. Pika të ngjashme hundës duhet të përdoret më shumë se një javë jo më shumë se dy herë në ditë, ose mund të fillojë sërë problemesh shëndetësore
- Nëse alergjik ndaj push plep goxha i përafërt, t'i përmbahen një dietë projektuar posaçërisht

- Alergjia poshtë trajtojnë potions të ndryshme bimore, ose të marrë ndonjë alkool gjatë trajtimit rreptësisht e ndaluar, pasi ajo vetëm do të përkeqësojnë reaksione alergjike
Opsioni më i mirë për të shmangur këtë lloj të alergjisë - është në plepin lulëzuar të lënë vendin e tij të banimit, duke lëvizur në një tjetër zonë klimatike, ose në vende ku pemët nuk rriten të dhënave. Nëse kjo mundësi përjashtohet, ju duhet të ndjekin rekomandimet e mjekut dhe alergji gradualisht ulet
Ushqimi për alergjik sezonal të poshtë është si më poshtë :

Lejohet për të ngrënë ushqime: supave (vegjetariane, perime, drithëra), viçi ligët, vaj ulliri dhe gjalpë, patate të ziera, drithëra (oriz, Hercules, hikërror), produktet e qumështit (kos, kefir, djathi) dhe kopër të freskëta prej trangujve, mollë e pjekur, bukë të bardhë dhe çaj.
Ushqime të ndaluara: peshku dhe produktet e peshkut, shpezëve, arra, agrume, kafe, çokollatë, mish, mustardë, uthull, majonezë, erëza, rrepkë, rrikë, patëllxhan, domate, radishes, qumësht, vezë, luleshtrydhe, luleshtrydhe, mjaltë, pastë, pineapple, pjepër.

Në përfundim kemi parasysh se alergjive janë të hutuar shpesh për shkak të ngjashmërisë së simptomave të ftohtë të përbashkët. Përfundimi nga kjo duhet të ndjekë vetëm një - për çdo forma të dyshimta në një bimë sezonin e lulëzuar, duhet të konsultoheni me një mjek si një arsye të vlefshme për simptomat e zhvilluara mund të instaloni vetëm mjaltë kualifikuar. punëtor. Vetëm ai të dallojë reaksione alergjike nga të ftohtit tradicionale dhe të përshkruajnë trajtim të duhur të përshtatshëm.
Më shumë artikuj mbi këtë temë:

• Alergji të mushkonjave • sezonale Alergjia