Alergji të ngjyroset flokët simptomat dhe trajtimi


Alergji të ngjyros flokët - një reaksioni akut alergjik ndaj komponentët që janë pjesë e të gjitha ngjyrave të flokëve. Në vitet e fundit, ky lloj i reaksion alergjik është shumë e zakonshme. Përkundër faktit se të gjitha paketat zakonisht shkruajnë: "paint nuk shkakton alergji" ose "paint hypoallergenic" alergji ende zënë hapin, sepse zakonisht këto mbishkrimet janë një kurs të përbashkët reklamat, rrit shitjen e këtij produkti. I njëjti lloj ngjyra e flokëve në disa gra nuk shkaktojnë ndonjë reaksione, ndërsa tjetri do të kthehet pasoja shumë të dhimbshme. Kjo është arsyeja pse, edhe në rastin e besimit të plotë në absolut harmlessness zgjedhur bojë duhet së pari të kryejë një provë për alergji.


Testi, i cili përcakton një reagim të mundshëm alergjik të ngjyros flokët, është si më poshtë. Ajo duhet të marrë një numër të vogël të përgatitur për përdorim të mëtejshëm bojë dhe të aplikoni për një periudhë prej jo më pak ditësh frymë në një zonë të vogël të lëkurës. Shpesh për këtë qëllim gratë përdorin bërryl. Nëse acarim të lëkurës zbuluar pas afatit, ne besim mund të pohojnë se bojë zgjedhur për përdorim për qëllime të tjera nuk është e përshtatshme. Me re bojës është gjithashtu e nevojshme për të kryer një provë të ngjashme.

Substanca më alergjike që është një pjesë e pothuajse të gjitha ngjyrave të flokëve janë aplikuar në pikturë qëndrueshëm parafenilendiamin. Bojra që nuk përmbajnë këtë komponent, ngjyra shumë të rralla nuk qëndron kaq gjatë, dhe ata janë shumë më të shtrenjtë. Në disa vende evropiane (Suedia, Franca, Gjermania) parafenilendiamin plotësisht e ndaluar apo e lejuar në përqendrim maksimal lejueshme prej jo më shumë se gjashtë për qind. Shumica alergjik të ngjyros flokët vërejtur në gratë që zgjedhin për të pikturuar ngjyrat e errët, si në dritë pjesën parafenilendiaminu bojë nuk kalon dy për qind.

Përveç kësaj, reaksionet alergjike mund të shkaktojë hyrjen e substancave si bojë Isatin, 6-hidroksiindol, dhe p-Methylaminophenol

Alergji të ngjyros flokët - Simptomat


Në shumicën e rasteve, alergji të ngjyroset flokët dermatit manifestohet përmes qimet e fytyrës. Në rast të reaksioneve të rënda mund të ndodhin ënjtje të gjithë fytyrën.
Reagimet më të zakonshme në zhvillim alergji të ngjyros flokët:
• urtikaria kontaktoni. Kjo gjendje manifestohet në mosmarrëveshje rreth trupit të kuqe arna me luspa shelushaschymysya, vështirësi gëlltitjes, wheezing, teshtitjes, ënjtje të qepallave. Simptomat mund të zhvillohet sa më shpejtë, dhe pas disa orësh

• dermatit kontakti. Manifestuar luspa arna itchy kuqe në lëkurë që zakonisht shfaqet në vijë e flokëve, veshët dhe në këshilla povikh. Si progresion, pezmatim i kontaktit mund të përhapet në zona të tjera të fytyrës, qafës dhe duarve. Zakonisht kjo Simptomatologjia jo më shumë se dhjetë ditë, pas të cilave edhe shkon trajtohet zgjat, por nëse e majta pezmatim i patrajtuar, ripërdorimi i provokuar ngjyrë duket përsëri
• shoku anafilaktik. Ky reagim të ngjyros flokët janë më të rrezikshme, por për fat të mirë vërejtur në raste të izoluara. Anaphylaxis krijon një kërcënim real për jetën dhe tregon një rënie të mprehtë në presionin e gjakut, gulçim, asfiksisë, ënjtje të fytyrës, dhe të tjerët. Në rast të dështimit për të siguruar kujdes mjekësor emergjent rezultatin mundshme fatale

Alergji të ngjyros flokët - trajtim


Çfarë ndodh nëse kam zhvilluar një alergji të ngjyros flokët? Para së gjithash, ai duhet menjëherë të larë zonat e prekura dhe të lëkurës fshij locion kamomil, sepse ne e dimë se çfarë kamomil ka veti anti-inflamator dhe si një kostum emergjente më të mirë. Edhe për heqjen e shpejtë të toksinave nga trupi inkurajuar pijshëm tepruar.
Nëse një ditë nuk është e manifestimeve alergjike janë zhdukur, nuk duhet të vonojë, të kërkojë të kualifikuar mjekësore. nëpërmjet një dermatolog ose allergist cili, pas identifikimit alergjen provokimin ngjarë të përshkruajnë të përdorura për trajtimin e reaksioneve alergjike antihistamines. Për të hequr ënjtje e steroid përdorur zakonisht dhe krem ​​kortizon.


Në disa raste, një reaksion alergjik ndaj parafenilendiamin qëndron në nivel gjenetik, kështu që nëse kjo është konfirmuar nga ngjyra e flokëve është vidyazykatysya mirë ose të përdorë ngjyra natyrore për t'u ngjyrosur. Para se të pikturës, të jetë i sigurt për të kontrolluar lëkurën për kreun e ndonjë dëm, kështu që edhe zeroja vogël apo hall në mënyrë të konsiderueshme rrit rrezikun e alergjive të ngjyros flokët.
Përveç kësaj, është e dëshirueshme që të ngjyroset flokët tuaj në një sallon bukurie, pasi kjo do ta bëjë shumë më të neater dhe bojë profesionale e flokëve më pak agresive në përbërjen e tij.

Nga ana tjetër, për ngjyrosje të flokëve mund të përdoret bojë bezamiachni, por edhe ata mund të shkaktojnë zhvillimin e alergjive për shkak të pranisë së hidrogjen peroksid në to, edhe pse ai është në përqendrim të ulët.
Në qoftë se ne duam të sjellë tre receta ngjyra e flokëve natyrore të cilat, edhe pse nuk është në gjendje të ndryshojë rrënjësisht ngjyra e flokëve, por për të siguruar hije e dëshiruar mund të jenë në gjendje të:
• Për të bërë ngjyrë gështenjë, ju mund të përdorni lëngun e mëposhtme: 200 ml ujë të vluar të krijoj 3. lugë çaji + 1 lugë instant kafe + 1 ch. l. kakao pluhur

• për të bërë bjonde e flokëve të artë ngjyrë rekomanduar supë qepë: 200 ml ujë të vluar 2 ca grushte lendet. Gjithashtu, për këto qëllime, ju mund të përdorni kamomil supë: 500 ml ujë 1 tbsp. lugë rhizomes hithër + 1 rr. lule lugë kamomil
• Më të mirë-njohur e flokëve ngjyra natyrore është Basma dhe këna. Ata janë të dobishme, është fakti se për të bërë hije e dëshiruar ata mund race jo vetëm me ujë, por vera e kuqe dhe kos
Më shumë artikuj mbi këtë temë:

1. 2. Alergji për të pikturuar sytë alergji