Alergji të ftohtë - simptomat, trajtimin, shkaqet


Alergji të ftohtë - manifestime të ndryshme të reaksioneve alergjike që ndodhin nën ndikimin e temperaturave të ulëta. Kjo gjendje patologjike është më shumë i zakonshëm në gratë dhe zakonisht ndodhin në manifestimin e parë të hendekut moshën e 20-30 vjet. Alergji të ftohtë në një fëmijë është mjaft e rrallë. Simptomat e alergjive mund të zhvillohet jashtë të ftohtë në sezonin e ftohtë, në kontakt me ujë të ftohtë (dishwashing, banje në pellg), përdorimi i ushqimeve të ftohtë dhe pije dhe në erë të ftohtë e fortë.


Në mënyrë paradoksale, por shumë janë të prirur Sipas reaksione alergjike njerëz, madje edhe në mëngjes të ftohtë mund të shkaktojë shenja të keqe pak si sytë e përlotur, skuqje qepallë, kruajtje, rrufë dhe skuqje të lëkurës.
Mjekësi zyrtar kohët e fundit pranoi ekzistencën e sëmundjeve të tilla si alergji të ftohtë. Që vuajnë nga kjo sëmundje, njerëzit në temperatura të ulëta kanë vështirësi në frymëmarrje ata vërejtur skuqje të lëkurës, ata fillojnë të kollë. Megjithatë, acar nuk është shkaku i vetëm që vuajnë njerëz të prirur për këtë lloj të reaksioneve alergjike. Këta njerëz janë shumë të ndjeshme për ujë të ftohtë, skica, fragmente nga një të ngrohtë në një vend të ftohtë dhe anasjelltas lagështi. Edhe në një ditë të nxehtë të verës, kur një njeri ulet në një stol me pemë hije, ai mund të zhvillojë simptomat e një alergji të ftohtë. Në jetën e përditshme kjo gjendje imponon shumë kufizime, njerëzit e tillë janë të nevojshme medikamente pothuajse gjithmonë

Alergji të ftohtë - Shkaqet
Alergji të ftohtë zhvillon për shkak të shkeljes së mbrojtjes imunitar të njeriut. Ky lloj i alergji mund të zhvillohet si pasojë e rrjedhjeve në trupin e sëmundjeve të ndryshme efekte të mëdha negative që ndryshojnë metabolizmin dhe ndikojnë të gjithë të gjithë organizmit. Këto sëmundje përfshijnë sëmundjet endokrine (sëmundje Graves, etj) Hemoblastosis (kancerit në gjak), eritematoz sistemik lupus, etj në disa raste, të tilla si sinusit përhapur kronike, cholecystitis kronike, dysbiosis zorrëve dhe prishjen e dhëmbëve mund të jetë një katalizator për zhvillimin e alergjive në të ftohtë. Provokatorë e alergji të ftohtë mund të jetë sëmundje të caktuara ngjitëse - pneumoni Mycoplasma, shytave, mononukleoza infektive, rubeola, fruthi

Alergji të ftohtë - simptomat
Shenjat dhe simptomat e një reaksion alergjik ndaj temperaturave të ulëta mund të jenë të ndryshme. Më e zakonshme është një formë e zakonshme e alergjisë që manifestohet brenda pak minutash e veprimit të temperaturës së ulët dhe shprehet në paraqitjen e nxituar në zonat që janë në kontakt të drejtpërdrejtë me të ftohtë. Shpesh ka një alergji të ftohtë në duart dhe fytyrën. Ndonjëherë puçrra është gjetur në buzë, kur një person i ndaluar nga harresa ai piu një pije të ftohtë.

Rash alergjik bardha apo trëndafili në ngjyrë dhe shumë itchy. Në mënyrë tipike, këto tregon janë disa orë. Në qoftë se trupi reagon ndaj të ftohtit, dhe era e ftohtë, njolla zakonisht nuk shoqërohet me kruarje dhe djegie. Ndonjëherë një reaksion alergjik aq të rënda që pas zhdukjes së manifestimeve alergjike në formën e puçrra fytyre në vendin e tyre janë bruising (hematoma). Ndonjëherë manifestimet e jashtme të alergji të ftohtë bashkohet hipotension (presionit të ulët të gjakut) dhe dhimbje koke. Gjithashtu si pasojë e të ushqyerit dëmtuar të lëkurës që janë të ekspozuar ndaj ekspozimit të ftohtë, pezmatim i lëkurës mund të zhvillojë ftohtë që manifeston spote itchy granatuar dhe ngjyrë gështenjë të kuqe.

Më poshtë ne shikojmë në reagimet më të zakonshme alergjike në të ftohtë:
• Vështirësia frymëmarrje. Kjo simptomë ndodh si rezultat i bronhospastycheskoho refleks, në të cilën udhë ajrore ngushton. Në rastin e një reaksioni akut ndaj rrjedhjes së ftohtë mund të flasim për reaktivitet bronkial dhe ndjeshmërisë ndaj sëmundjeve të rënda të tilla si astma
• urtikaria. Ky manifestim është e karakterizuar nga lëkura reddened që itches dhe mbuluar me blisters. Urtikaria mund të zhvillohet në kontakt me ujë të ftohtë apo të ajrit, por personin më të keq, kur është e ftohtë dhe të lagësht në të njëjtën kohë. Shumica skuqjen ndodhin brenda rajonit popliteal dhe hips, këmbët, duart dhe fytyrën lëkurë të. Për të hequr qafe të këtyre manifestimeve është e mirë për të ecur sa më shpejt të jetë e mundur në një vend të thatë të ngrohtë, të pini diçka të nxehtë, rroba të ngrohta të thatë për të vënë në dhe të marrë një agjent antihistamine. Të shpëtojë plotësisht nga reaksionet alergjike rroba të ngrohta nuk mund, megjithatë, në mënyrë të konsiderueshme dobësojnë shprehjen e tyre. Ne duhet të dini se sintetike dhe gjërat leshi në gjendje të shkaktojnë alergji, kështu që ju duhet të zgjidhni rroba me liri ose pambuku

• migrenë. Gjatë motit të ftohtë, shumë njerëz kanë një dhimbje koke dhe nofulla ngrirje, migrena është e ftohtë. Në rast të injoruar simptomat mund të zhvillojnë sëmundje serioze të tilla si trigeminal nevralgji

• lëngshëm ose rinitit psevdoalerhiynyy. Kjo gjendje zhvillon nën ndikimin e ajrit të ftohtë. Nga ajo që ju mund të mbroheni, strofull para se të shkojnë të ftohtë bën rënie, por kjo nuk duhet të abuzohet, pasi kjo është mjaft Mukoza prekur
• dhimbje të nervit shiatik. Sëmundja zhvillohet kur rrënjët inflamacion të palcës kurrizore, e cila mund të zhvillohet nën ndikimin e komplekset ftohtë formuar imunitar. Për të parandaluar këtë, ju duhet të vishen me rroba të ngrohta, siç ka ndodhur tashmë në rastin e hipotermi duhet të shpejt të ngrohtë deri me çaj të nxehtë dhe duke marrë një dush të ngrohtë. Është e rekomanduar për të bluaj gjithë vaj ngrohjes

• Psevdoalerhiynyy konjuktivit. Kjo gjendje karakterizohet nga lacrimation, skuqje të syve dhe kruarje, të cilat në rastin e goditi njeriun në një vend të ngrohtë pothuajse menjëherë zhduken. Në rastin e periodike këto simptoma, lentet e kontaktit dhe përbërjen sy para se të shkojnë përdorimin ftohtë nuk është e rekomanduar, pasi ajo mund të shkaktojë zhvillimin e konjuktivit dhe ka
Metoda më e informative për diagnostikimin e pranisë së një personi është alergjik në provë të ftohtë me një copë akull, gjatë së cilës një pjesë e vogël e akull aplikuar në lëkurë për pesëmbëdhjetë minuta. Nëse vërehet se në kruarje e lëkurës, skuqje dhe / ose testi blisters konsiderohet pozitiv. Ju lutemi të jenë të vetëdijshëm se në qoftë se ka një familje të urtikaria ftohtë, dhe kjo provë jep një rezultat pozitiv, por manifestime tipike të ndodhë deri në disa orë

Alergji të ftohtë - trajtim
Na vjen keq trajtim specifik efektiv i alergji të ftohtë deri më tani në dispozicion. Të gjitha barnat ekzistuese vetëm të lehtësojë simptomat manifestohet, pra për të kuruar sëmundje nuk mund. Për më tepër, shumica e antihistamines, ka shumë efekte anësore (prek veshkat, mëlçinë, metabolizmi, sistemin nervor) dhe ndoshta më e pakëndshme - për ata të vjen shumë problematike. Megjithatë, në qoftë se ju ende nuk mund të bëjë pa to, pastaj të marrë ato në doza minimale. Para se të shkojnë jashtë për të mirëpritur antihistamines (Telfast etj) të parandaluar simptomat e alergjive në të ftohtë.

Shumica alergjik ndaj të ftohtë nuk është një sëmundje e pavarur, por një simptomë e një sëmundje të tjera serioze, si në rastin e këtij reagimi alergjik për të zbuluar efekte të mëdha negative sëmundje të sistemit imunitar, duhet të shqyrtohet me kujdes. Në një alergji të ftohtë të jetë e mundur për të shmangur kontakt me ndonjë alergeneve potencial.
Disa njerëz gabimisht mendojnë se një masë e mirë parandaluese në këtë lloj të alergjisë është përdorimi para se të shkojnë jashtë e alkoolit. Ky është një gabim i rëndë dhe i rrezikshëm! Në fakt, alkooli jo vetëm që të ketë një efekt pozitiv në alergji të ftohtë, por edhe të kontribuojnë në rëndim të

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. Alergji për macet 2. alergji në fytyrë