Alergji për simptomat e flokëve, trajtim


Alergji të flokëve - një nga reagimet më të zakonshme alergjike në njerëz me kafshët e ndryshme. Sipas të dhënave statistikore, rreth 15% e popullsisë së botës është alergjik ndaj leshit vendase ose kafshët e egra. Megjithatë, ky fakt praktikisht nuk ndalet njerëzit nga komunikimi me kafshët dhe ata mbajnë kontakt të ngushtë me ta në një parti, kopsht zoologjik, ose në shtëpi. Zakonisht alergjik ndaj pezmatim të kafshëve nuk do të ndodhë menjëherë, por gradualisht zhvillon, dhe kjo periudhë zgjati për disa vjet.


Më shpesh sëmundja shfaqet pas kontaktit të ngushtë me macet apo qentë, edhe në qoftë se ata kanë pak ose aspak e flokëve. Dogs në përgjithësi janë të tilla një "duke ecur alergeneve"Për shkak të mbuluar e tyre leshi përditësuar vazhdimisht, por pavarësisht nga kjo, alergji për lesh e qenve të diagnostikuar shumë më pak alergjik ndaj macet lesh. Alergjen i madh nxitje është proteina specifike sekretuar nga gjëndra e lëkurës të kafshëve. Përveç kësaj, këto proteina mund të jetë i pranishëm në urinë dhe pështymë e kafshëve. Këto alergeneve për shkak të madhësisë së tyre të vogël janë përhapur shumë lehtë nga masa ajrore. Pas rënies në të mukozës dhe ditën Skin sensybylyzyrovannoho, këto alergeneve të shkaktojë një reagim shumë të fortë alergjik reagimit. Alergjia ndaj kafshëve mund të jetë shkaktuar nga ushqim për peshk, pupla, glasë zogjsh, vezë milingona, produktet e brejtësve të ndryshëm të jetës (minjtë, hamsters, minj, derra gini, etj).

Edhe pa e ditur atë, pronarët e kafshëve shtëpiake janë bartës aktive liruar nxënësit alergjen tyre

Alergji për flokët - Simptomat


Simptomat e alergjive të lesh të kafshëve është shumë e ngjashme me simptomat e alergjisë në polen. Këto përfshijnë: sulm përhershme astmatik, sytë e përlotur, teshtitjes, rrufë, kongjestion i hundës. Koha e rrjedhës së këtij lloji të alergjisë mund të shkojnë nga disa orë për gjashtë muaj, dhe ajo është mjaft e një gjendje të rëndë dhe pacienti gjatë gjithë kohës duhet të jetë nën mbikëqyrjen e një allergist.

Simptomet kryesore të alergjive të flokëve:
• urtikarie, dermatit atopik, ekzema
• shtyer të lëkurës, kruajtje të rënda
• alergjike konjuktivit, ënjtje qepallë, marramendës
• skuqje ndryshme, zakonisht në formën e plagët vogla
• alergjike rinitit, teshtitjes, mukusit nga hunda
• Gulçim, astma
• Rrallë mund të zhvillojnë sëmundje shumë të rënda të tilla si astma
Për shkak se më së shpeshti alergjik ndaj lesh shkaktuara nga qentë dhe macet, më poshtë ne shikojmë në këto dy lloje të alergjive vetëm

Alergji për flokët qen


Sa për provokuar reaksione alergjike pas macet, qentë janë në vendin e dytë. Së pari, ne vërejmë se ushqen hypoallergenic qen ekzistojnë, me qen të shkurtër në zhvillimin e reaksionit alergjik është shumë më agresive flokëgjatë, si alergjen kryesor mund F1 gjendet në lëkurën e qenit. Përveç kësaj, alergjik ndaj qenve mund të shkaktojë që jetojnë në flokë qen përgjithmonë marimangat. Edhe pse një pastrim të plotë sistematik i lokaleve alergjen mund F1 cleverly fshehur në lodra, perde, qilima dhe mobilje, duke e mbajtur për disa muaj qëndrueshmërinë e saj.


Simptomet kryesore të alergji ndaj qenve, marramendës, skuqje të syve, ngjirurit e zërit, kollë e thatë, gulçim (për shkak të hundës ënjtje), kruarje.
Simptoma të lëkurës alergji në qentë pallton zakonisht manifestohet pas goditur pështymë direkt në lëkurën e njeriut. Vile alergeneve është çdo vend në trup për të cilin mori pështymë. Më të shpejtë për t'iu përgjigjur alergeneve qen njerëzit që vuajnë nga astma. Shpesh ata të zhvilluar astmë dhe pas kësaj Angioedema

Alergji për lesh mace


Lesh mace në vetvete nuk është një alergjen. Zhvillimi i një reaksion alergjik shkakton pështymë sekretore proteinave dhe lëkurës një mace. Të gjitha cat alergeneve të dhënave të pranishëm. Sepse macja pothuajse vazhdimisht monitoron pastërtinë e flokët e tij dhe vazhdimisht bëj vetë, kudo që ajo shkon, gënjeshtra apo ulet, janë alergeneve. Më i vogël alergjen peshore lëkura merr në numra të vërtetë të mëdha në lodra, linens dhe mbulimin kylyyazytsi. Duhet të theksohet se macet prodhojë shumë më tepër alergeneve se macet. Ka shumë alergeneve të tjera cat dallon urinë. Me pak fjalë, kudo që këto kafshë të gjalla, alergeneve fjalë për fjalë hovering në ajër përreth, dhe ata të kontribuojnë në përhapjen e qilima, mobilje dhe pluhuri shtëpiake.

Simptomat e alergjive ndaj maceve flokëve janë simptomat tipike të reaksioneve alergjike, me një ndryshim - simptomat e para shfaqen zënë hundët dhe itchy, e cila është ngatërruar shpesh me simptomat e ftohjet.
Simptomet kryesore të alergji cat: kruhet gjithë trupin, ënjtje të fytyrës, vështirësi në frymëmarrje, sytë e përlotur të rënda, ndjenjë ashpër në fyt, ngjirurit e zërit të zërit, kollë e thatë të shpeshta, urtikaria, duke provokuar sulmin astmatik, Angioedema.
Unë do të doja të demaskuar mitin se ka macet hypoallergenic race që për shkak të mungesës së leshit ata nuk janë në gjendje të shkaktojë një reaksion alergjik. Jo aq! Sphinxes, Levko dhe macet e tjera me një mungesë të plotë të pallto ashtu si edhe me pështymë dhe lëkurës qelizat e fshehtë në ambientin e alergeneve agresive

Alergji për flokët - trajtim


Për fat të keq e vetmja mënyrë efektive për t'u marrë me alergji për pezmatim të kafshëve është një refuzim i përkëdhelur mirëmbajtjes, si të gjitha trajtimet ekzistuese janë palliatives, të aftë për të zvogëluar frekuencën e acarimin dhe forcën, por nuk kurë alergji.
Me trajtim të lehta të tipit të këtij lloji të alergjisë mund të përballojnë mjaft sukses hundës sprays dhe antihistamines. Në rastin e një manifestimeve të rënda alergjike, në konsultim me allergist përshkruara zakonisht kortikosteroidet. Në rastin e sulmeve të astmës është treguar duke marrë medikamente astmës.

Immunotherapy është sot ndoshta metoda më e mirë reduktuar ndonjë reaksione alergjike. Kjo metodë është një hyposensitization gjatë proces kur nën-lëkurë doza të vogla gradualisht në rritje të provokimit alergjen, duke stimuluar mbrojtjen e imunitetit për të prodhuar antitrupa të përshtatshme të aftë në të ardhmen për të parandaluar reaksione alergjike.
Një tjetër kategori e materialeve Allergology
• alergji për macet • Alergjive ushqimore