Citrus simptomat alergji, trajtim


Alergji për agrume - një variant i alergji ushqimore, më së shpeshti ndodh në fëmijët për shkak të mbindjeshmërisë ndaj substancave të caktuara. Ky fenomen ndodh për shkak të përgjigjeve të gabuara imune ndodhin Antitrupat ndaj antigjenit ushqimore, diatez treguar dhe dermatit të lëkurës. Konflikti është rezultat i funksionimit të pahijshme e sistemit imunitar të trupit. Kjo shpesh ndodh për shkak të ekspozimit të rritur ndaj alergeneve, si strehim në zonë për shkak të kushteve të këqija mjedisore


Alergji për agrume - Simptomat


Simptomet e këtij lloji të alergji ushqimore është tipike për sëmundjet më alergjike, dhe relativisht e lehtë. Alergji për karakteristikë agrume e fëmijës dy manifestimeve lokale dhe të përgjithshme. Reaksione alergjike lokale përfshijnë conjunctivitis alergjik (e kuqe, sytë e përlotur), rinitit alergjike (skuqje, ënjtje dhe ënjtje e hundës, rrufë), bilbil karakterizuar kur frymë edemë bronkiale, dermatit alergjik (skuqje, kruarje dhe skuqje të lëkurës) otitis alergjik (e cila çon në uljen e ënjtje veshit dëgjimit).

Zakonisht simptomë e parë e alergjive është alergjik ndaj enterocolitis agrume, manifestuar në fryrje të butë dhe dobësimin stol dhe njeri shumë i rëndësishëm - mungesa e oreksit, diarre të rëndë, vjellje, dhimbje të forta të barkut pavullnetshëm dhe vanitet.
Alergji Citrus në fëmijët është shpesh e kufizuar në pezmatim i lëkurës të lëkurës, diatez, kruajtje dhe skuqjen, janë vërejtur shpesh në të rriturit konjuktivit dhe rinitit. Në mungesë të trajtimit adekuat, simptomat shpesh kjo kthehet në sëmundje shumë të rënda të tilla si ekzema, edemë laryngeal dhe shok anafilaktik, që kërkojnë trajtim të menjëhershëm intensiv, spitali më të mirë në departamentin. Në raste të rënda, një reaksion alergjik mund të shkaktojë nauze, vjellje dhe marramendje. Disa shenja fillestare pa simptoma të rënda të mjaftueshme për të bërë jetën e pacientit padurueshme të vështirë. Për shkak se trupi është itchy, një person pushon të gjumit që shpesh çon në lodhje të rënda fizike dhe në fund të fundit minon sistemin imunitar në mënyrë adekuate. Një i rritur në këtë shtet nuk është thjesht në gjendje të punojnë normalisht, dhe fëmija për të mësuar.

Diagnoza e alergji të agrumeve, bazuar në foto të përgjithshme klinike, historisë dhe laboratorike studimet e mbledhura që do të eliminojnë simptomat ngjashme me helmimit me ushqim çiftëzohet me konjuktivit

Alergji për agrume - trajtim


Para së gjithash unë dua të them se trajtimi i alergjive që agrume duhet të kryhet vetëm nga allergist kualifikuar sepse vetë zakonisht vetëm provokon përkeqësim të zhvillimit. Trajtimi i këtij lloj reagimi alergjik, si mjetet juridike në shtëpi dhe droga, mund të kryhet vetëm nga një mjek.

Alergji për agrume - droga trajtimit
Zhvilluar për trajtimin e reaksion alergjik tani përdoret shumë mënyra. Për të përcaktuar shkallën e sëmundjes dhe të diferencimit nga alergjitë dhe zgjebe psoriasis, ju duhet të kontaktoni mjekun tuaj i cili duhet të jetë trajtim i plotë zakonisht përfshin të ushqyerit, fizioterapi dhe medikamente. Më poshtë po paraqesim opsionet më të zakonshme të trajtimit për alergjitë:
• Trajtimi i alergjive të agrumeve drogë vjetëruar. Ky trajtim është mjekim i bazuar acid kromohlytsyevoy (Tayled, Nalkrom, Kromohlin). Edhe pse këto barna dhe trajtim jo aq efektive sa më moderne, këto barna nëse avantazh i rëndësishëm - mungesa e plotë e efekteve anësore

• Trajtimi i barnave alergji të brezit të ri. Të barnave të reja gjeneruese të përfshijnë antihistamines të tilla përdoren zakonisht si Zirtek, Claritin, Ksyzal, Kestyn. Zakonisht trajtimi standart është shtyrë për dy deri në tre muaj
• Metoda më efektive e trajtimit alergji konsiderohet immunotherapy specifik, i cili shërben si një lloj i vaksinimit. Metodat e këtij lloji të terapisë është administruar në doza të pacientit varfër provokuar alergjen, të cilat më pas fillojnë gradualisht të rritet. Në përgjigje, trupi i pacientit fillon të prodhojë antitrupat bllokimin alergjen. Pavarësisht nga fakti se kjo terapi është mjaft e gjatë dhe mund të marrë disa vjet, rezultati i saj ju lejon të harrojmë për të gjitha inconveniences përvojë që pothuajse njëqind për qind e rasteve është tërësisht alergji

• Glukokortikosteroidet Mjekimi (prednisone, hydrocortisone). Për shkak të faktit se steroid janë droga shumë të fuqishme, ata duhet të marrin vetëm me recetë. Për shkak të efekteve anësore të shumta (trashje, presionin e lartë të gjakut, diabet, etj), këto barna të marrin jo më shumë se pesë ditë
• Normalisht, manifestimet e lëkurës e alergji ndaj agrume treguar marrjes sorbents që të përshpejtojë tërheqjen e alergeneve nga trupi
Hemokorrektsyya në qoftë se ju jeni alergjik ndaj agrume

Në allergists ka një mendim mjaft të mirë-krijuar që të shpëtoj të këtij lloji të alergjisë është pothuajse e pamundur, por ju mund të zvogëlojë vetëm ndjeshëm pamjen e kësaj sëmundjeje. Sot ishte një metodë e re e eliminimit të plotë të alergjive - hemokorrektsyya jashtëtrupor që ju lejon për të ndryshuar përbërjen e gjakut. Me hemokorrektsii trajtohen dhe sëmundje të ndryshme të tjera. Kjo metodë eliminon gjaku i pacientit të provokojë ndonjë faktorë sëmundje dhe pastaj injektohen në medikamente qarkullimit të gjakut të veçanta dhe derdh atë përsëri në pacientit. Alergji Simptomat zakonisht zhduken pas procedurës fillestare. Plotësisht alergjik ndaj agrume shërohet pas 5-10 procedurat. Hemokorrektsyya Extracorporeal bëhet vetëm në klinika të specializuara nën mjaltë ngushtë mbikëqyrjes. Stafi

Alergji për agrume - mjetet juridike të trajtimit në shtëpi

Trajtimi alergji përdorimin e mjekësisë tradicionale gëzon mjaft popullore. Më poshtë po paraqesim metodat më të zakonshme, por argumentojnë se ata janë mjaft të efektshme, ne për fat të keq nuk mund.
• bimor. Takimet e përdorur me herbs tilla si dragua, buds thupër, HOPS, duckweed, rigon dhe Wort Shën Gjonit. Merrni ato duhet të jenë thjesht individuale dhe të sigurt në mungesë të reaksioneve alergjike ndaj përbërësve të tyre

• produktet Bee (Ambrosia, Propolisi) dhe mjaltë. Trajtimi i alergjive ky produkt është përdorur mjaft shpesh, por Disavantazhi kryesor dhe shpesh vendimtare është mundësia e tyre në vend të privimit, në rritje reaksion alergjik
• Hithër. Infuzion të acaroj përdorur zakonisht për të trajtuar ekzemë, skuqjen dhe urtikaria. Infuzion: 1 lugë gjelle lule hithër derdh 200 ml ujë të vluar, 30 min. brewed dhe filtruar. Merrni 100 ml 3 deri në 5 herë në ditë
• dorëzonjë japoneze. Me lule dhe twigs e kësaj bime përdoret në përgatitjen e shumë lloje të alergjive supë

• Peppermint. Infuzion të mente përgatitur si më poshtë: 1 tbsp. l. karamele mente pour 100 ml ujë të vluar, pastaj infused të paktën 30 minuta. dhe pastaj filtruar. Lejoni të krijoj 1 tbsp. llozha. 3 g. Në ditë.
• Shumica e efektshme në trajtimin e ilaçeve alergji popullore konsiderohen mumje. 1 g mumje pak ndarë një litër ujë të ngrohtë. Përdorimi duhet të jetë të paktën 20 minuta. para çdo vakt, me qumështin e freskët shtrydhur ngrohur pak. Pranimi dozë, në varësi të moshës:

Nga viti në tre - 50 ml
Nga tre deri në shtatë vjet - 70 ml
Pas tetë vjet - 100 ml
Në rast të reaksion alergjik të rëndë mund të shtoni një tjetër 50% infusions pritjes dozen. Për të zvogëluar simptomet e lëkurës zgjidhje mumje duhet të përgatisë më i koncentruar, i holluar 1 g mumje në 100 ml ujë të ngrohtë. Ju mund të përdorni këtë zgjidhje si kremra apo vajosje. Trajtimi i alergjive duke përdorur mumje është mbajtur për dy javë dy herë në vit.
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. alergji për mjaltë 2. Alergjia për peshk