Alergji të ftohtë


Çdo alergji - është reagimi joadekuat imun ndaj efektit të faktorëve të caktuar. Reagimi thirrje mund të jetë pothuajse çdo gjë. Alergjia mund të ndodhë si papritur si zbehet. Në të gjitha rastet, sëmundja në mënyrë të konsiderueshme komplikon jetën dhe mund të dëmtojë shëndetin. Por zakonisht shumica e vitit njerëzve nuk e përmend këtë çështje. Ose faktor që shkakton një reagim, neutralizuar plotësisht. Megjithatë, ekzistojnë disa lloje të alergjive që vazhdimisht kujtoj veten dhe nga të cilat është shumë e vështirë për të mbrojtur, një nga këto është alergjik ndaj të ftohtë.
Shkaqet


Alergji të ftohtë shfaqet në trazirat në trup, dhe shpesh me dobësimin e sistemit imunitar. Kequshqyerja, mungesa e aktivitetit fizik, veshje bëri të materialeve artificiale, aditivëve kimike në ushqim trupin ul, duke krijuar terrenin për një sulm të suksesshëm nga mjedisin e jashtëm. SAP funksionet mbrojtëse të trupit nga sëmundjet kronike të dhëmbëve dhe të traktit digjestiv, lupus, sëmundje tiroide, sëmundje të veshkave, gjaku mund të bëjë mosbalancim tuaj. Në të ftohtë dhe alergji mund të ndodhë si një efekt anësor i antibiotikëve (në mënyrë për të parandaluar këtë, ju duhet të përdorni për të konsultoheni me mjekun tuaj). Jo roli i luajtur nga trashëgim, se nëse prindërit vuajtur nga sëmundja, atëherë fëmija më shumë gjasa për të marrë këtë sëmundje. Për më tepër, një lloj specifik i prindërve alergji nuk është e rëndësishme, hypersensitivity zakonshme rëndësishme gjenetike.Alergji të ftohtë: simptomat dhe shenjat


Shenjat e para paralajmëruese mund të shihet në të nxehtë dhe të ngrohta, kur një njeri me një running filloni të hedhur në ujë të ftohtë, fytyrë larë, apo duke ngrënë akullore. Atje ndjenja të pakëndshme që intensifikuar me ardhjen e dimrit. Për të dalluar alergjik ndaj freskia e sëmundjeve të tjera të vështira, pasi simptomat janë shumë të ndryshme.
• Lëkura bëhet e kuqe, me luspa, itchy. Kjo ndikon ekspozuar kryesisht dhe problemet gradualisht zhduken kur personi vjen në nga të ftohtit në një dhomë të ngrohtë. Por rinovohet sa më shpejt të dalë jashtë.

• Simptomat e një alergji të ftohtë është ngatërruar shpesh me të ftohtë të përbashkët. Sytë vazhdueshme marramendës, hundë i lëngshëm dhe duket teshtitjes, por nuk ka alergji ethe dhe nuk ka kruarje në hundë, veshët, fyt. Rrezik serioz është bronchospasm, kur ajrit të ftohtë është e vështirë për të bërë tym. Kur simptomat e tilla duhet të përpiqet të mos marrë frymë përmes gojës dhe hundës për të mbajtur ngrohtë. Dhe sigurisht, më shumë gjasa për të arritur allergist ose pulmonologist.
• alergjike reagim të ftohtë shpesh manifestohet si urtikaria. Lëkurës derdhjen flluska itchy trëndafili bashkohen së bashku. Në këtë shtet, në rastin më të keq, në qoftë se rrugë të ftohtë dhe të lagësht të njëjtën kohë. Skuqjen janë zakonisht në fytyrë, duar, këmbë, në rajonin popliteal, kofshët në brendësi. Nga simptomat e zakonshme përfshijnë ënjtje dhe inflamacion e buzët, dermatit ftohtë.

• vërejtur shpesh simptomat psevdokonъyunktyvyta. Sytë e kuqe dhe i holluar me ujë, të shoqëruara me kruarje. Këto simptome shpejt të kalojë një herë një person lë një vend të freskët. Me një përgjigje e tillë nuk është e rekomanduar për të përdorur kozmetikë trupit për lente sy, përndryshe ju mund të fitojnë konjuktivit vërtetë. Për të lehtësuar situata mund të jetë i veshur me syze të errëta dhe duke përdorur një shami.
• Simptomat migrenë Shpeshta ftohtë shfaqet kur nofulla vështirë ngrijë dhe dhimbje koke. Nëse ju drejtuar këtë shtet, ju mund të merrni një nerv trefishtë nevralgji. Përveç kësaj, efekti i temperaturave të ulëta mund të shkaktojë dhimbje të nervit shiatik për shkak të inflamacion rrënjët e palcës kurrizore.Parandalimi i alergji të ftohtë


Nëse keni alergji të ftohtë, gjëja e parë që ju duhet të kontaktoni një allergist. Fakti që në simptoma të tilla mund të fshehin sëmundje shumë të ndryshme, por ajo mund të identifikojë vetëm mjeku. Çdo alergji (alergjike të ftohtë nuk është përjashtim) është shumë e vështirë për të krejtësisht të kuruar. Në shumë mënyra, lufta parandalimin stroytsyana e sëmundjes dhe nëse personi do të kryejë të gjitha rekomandimet, suksesi do të jetë e garantuar.
1. Në këtë sëmundje duhet të jetë e ngrohtë. Këshilla për alergji, e cila ndodh gjatë sezonit të ftohtë - izolim. Ju duhet gjithmonë të veshin kapele, dorashka, këpucë të ngrohtë, nuk ulem në draftet nuk bëj buzët në të ftohtë për të shpenzuar më pak. Rrobat më të mira për të zgjedhur pëlhura natyrore.

2. Para se të shkojnë jashtë domosdoshmërisht dhemb çaj të ngrohtë dhe një sanduiç, duart dhe fytyrën duhet të lyej krem.
3. Alergji të ftohtë tregon dobësinë e përgjithshëm të sistemit imunitar. Prandaj, ajo është konsideruar si një metodë efektive për forcim, të tilla si dush butë. Definitely forcojë ushtrimin e trupit të moderuar, normalizimin e peshës, përfshirjen në dietë e vitaminave dhe ushqyesve të tjera.
Alergji të ftohtë të bërë mjete dhe sleduyuschyy:
- koha mund të lehtësojë simptomat e antihistamines, të cilat pengojnë prodhimin e histaminës. Të caktojë ata në fazat e hershme kur reagimi alergjik në trup nuk është aq shumë e theksuar në fazat e mëvonshme të efektivitetit të tyre është zvogëluar. Por ne duhet të kujtojmë se droga mund të jetë problematike dhe të ketë një bandë e efekteve anësore.

- Përveç kësaj, mjeku juaj mund të përshkruajnë taksa të ndryshme bimeve dhe tinctures medicinale, efektshmëria e të cilave në disa raste shumë më e lartë se në mjekësi. Konsultimet e ekspertëve në çdo rast është e nevojshme, për shkak alergjik ndaj të ftohtit mund të tregojnë sëmundje të rënda të tilla si dëmtim të veshkave, tiroide, grykët kronike, etj