Lëkurës alergji - trajtim krem ​​për alergji të lëkurës


Lëkurës alergji - reagimi i trupit të njeriut për një stimul, është më tepër paraqitja e papritur në lëkurë prypuhlыh zbehtë pllaka të kuqe ose nodules dhe kruarje e tyre të vazhdueshëm. Këto simptome alergji më e theksuar në ato zona të lëkurës ku më të ngushtë me trupin ose veshje me numrin më të madh të lëkurës folds. Ju lutemi të jenë të vetëdijshëm se pavarësisht kruarje të vazhdueshme këto vende, krehër tyre nuk duhet të jetë, pasi ajo vetëm do të përkeqësojnë situatën. Gjithashtu nuk duhet të bëni, sepse ata ishin formuar kur krehje nëpërmjet plagëve në trup, mund të depërtojnë të gjitha llojet e infeksionit patogjen dhe bakteret që do të shkaktojë të inflamacionit. Në këtë mëngjes, pas shërimit mund të largohet në vend dhe jo plagët shëmtuar.


Lëkurës alergji në fëmijët shpesh shkaktojnë kruarje të konsiderueshme, dhe lezione të lëkurës mund jo vetëm kruarje, por për të djegur ose sobë. Skuqja mund të shfaqen në çdo pjesë të trupit, nuk janë të imunizuar nga kjo edhe veshët, fyt, gjuha, buzët dhe fytyrën. Nga skuqje e saj gjatësi mund të ndryshojnë në mënyrë të konsiderueshme - nga terreni për disa centimetra në madhësinë e një pjatë darkë. Në këtë zonë të prirur për skuqjen e lëkurës bashkimit, duke formuar kështu një tjetër zona të mëdha të dëmtimit. Para një skuqje të lëkurës në trup fillojnë të zbehet, duhet të jetë të paktën disa orë apo edhe ditë.

Anhyonevrycheskyy ënjtje në simptomet e tyre shumë të ngjashme me urtikarie. Dallimi në mes tyre është vetëm se ënjtje nuk zhvillohet në lëkurë dhe në bazë të saj. Edemë Anhyonevrycheskyy karakterizohet nga ënjtje të thellë të lëkurës rreth buzët dhe sytë, dhe në disa raste në këmbët dhe duart, si dhe organet gjenitale. Më shpesh, sëmundja zgjat koshere më të gjatë, ënjtje zakonisht zhduket, por më pak se një ditë. Në raste të jashtëzakonshme anhyonevrycheskyy rënda edemë pulmonare, gjuha apo fyti frymëmarrje të vështirë, duke bllokuar rrugët e frymëmarrjes. Në këtë rast, gjendja mund të kërcënojnë seriozisht jetën

Alergji të lëkurës - shkaqet


Si skuqjen e arsimit alergjike dhe ënjtje anhyonevrycheskoho zhvillimit është e lidhur direkt me reagimin imunitar të trupit të histaminës, një element kimik që përdorin qeliza të veçanta lëshuar në enët e gjakut të lëkurës. Kafshimet e insekteve të përfshira në përbërësit e ushqimit, reaksione alergjike, ndikimin e drogës apo rrezet e diellit shkakton ndarjen e histaminës në lëkurë. Në disa raste, nuk mund të përcaktohet shkaku i saktë i akneve.
Efekti më i zakonshëm në alergeneve lëkurës përfshijnë të gjitha kimikatet e zbatueshme të përditshme të ndryshme shtëpiake (parfume, Eau de tualet, deodorants, soaps, detergjenteve, etj) në kontakt me alergjen i cili hyn direkt në lëkurë, duke shkaktuar kështu një skuqje të lëkurës alergjik. Për disa njerëz, disa alergeneve shumë të forta janë disa pëlhura natyrore, veçanërisht në lidhje me lesh. Arsyeja për paraqitjen e alergjive të lëkurës tek fëmijët mund të bëhet i artikujve të nikelit veshje të tilla si butonat, thumba ose zippers. Disa bimë, pezmatim i përkëdhelur, gjithashtu mund të shkaktojë skuqje alergjik.

Alergeneve ushqim më të zakonshme që mund të shkaktojnë alergji të lëkurës përfshijnë domate, arra, ushqim deti, çokollatë, luleshtrydhe, etj .. lëkurë puçrra mund të ndodhë si një reagim ndaj medikamente të caktuara.
Dallimi kryesor nga alergjitë e lëkurës për llojet e tjera të plagët ka përkeqësim në shëndetin e përgjithshëm. Nëse ju specifikoni, për shkak të skuqjen alergjike në njerëz nuk është vërejtur dobësi, letargji, oreks ajo është e humbur, dhe temperatura e trupit rritet. Megjithatë, në raste të jashtëzakonshme, një reagim të fortë alergjik, përveç për skuqje mund të përjetojnë ënjtje e buzët dhe qepallat.

Ka shumë lloje të puçrra alergjik, më poshtë do të përshkruaj më të zakonshme:
• urtikarie akute. Ky lloj i nxituar është alergjik ndaj fazën aktive të paktën gjashtë javë. Arsyeja e tij më yyazytsirni, ajo është infeksion akut në dispozicion, duke marrë medikamente apo përdorimin e ushqimeve të caktuara të caktuara. Sëmundjet e brendshme, kafshimet e insekteve mund të shkaktojë urtikarie akute.
Zakonisht alergjik për skuqjen e lëkurës që rezultojnë nga përdorimi i ushqimeve të tilla si qumësht, fruta të freskëta, vezë, domate, peshk, çokollatë dhe arra. Reaksionet alergjike më shpesh provokon ushqime të freskëta. Preservatives dhe aditivëve të caktuara të ushqimit efekt i ngjashëm mund të shkaktojnë.

Anhyonevrycheskyy mund të provokojnë ënjtje dhe një mjekim alergjik skuqje, medikamente dhimbje (codeine, etj), droga jo-steroidal anti-inflamator (ACE, aspirina, ibuprofen, etj)
• urtikaria kronike dhe ënjtje kronike anhyonevrycheskyy. Këto lloje të puçrra zgjat më shumë se gjashtë javë, dhe arsyet për zhvillimin e tyre, të përcaktojë shumë më e komplikuar se shkaqet e urtikarie akute. Në pothuajse 90% e njerëzve që vuajnë nga urtikaria kronike shkakton sëmundje shkaku nuk mund të themelohet.
Edemë kronike anhyonevrycheskoho dhe urtikaria kronike ndikojnë në traktin gastrointestinal, muskujt dhe mushkëritë, duke manifestuar simptoma të tilla si diarre, të vjella, gulçim, dhimbje të muskujve


• urtikaria fizike. Skuqje alergjik skuqje duket e natyrshme në rastin e acarim fizike të lëkurës që zakonisht ndodh si pasojë e djersitje, presionit, stërvitje, dridhje, rrezet e diellit, ngrohjes apo të ftohtë. Shenjat e urtikaria fizike zakonisht vërehet në zonat ku lëkura vuajtur efekte fizike. Shumica entries skuqjen alergjike ndodhin pas ore e ndikimit irrituese
• Dermatohrafyzm. Ky lloj i alergji është një otsarapыvanyya manifestim ose dëmtimi i zonave të caktuara të lëkurës dhe është shpesh e kombinuar me forma të tjera të urtikarie

Simptomet e alergji të lëkurës - kruajtje ngjajnë Rubeolë dhe fruthit skuqje, skuqje të lëkurës. Nëse koshere ose ënjtje shoqëruar anhyonevrycheskyy me simptoma të tilla si ënjtje e buzët, fytyrës apo gjuhën, compression në gjoks, gulçim, wheezing ose marramendje duhet menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor.
Diagnoza e alergjisë në lëkurë bazuar në dermatolog kujdesshëm ekzaminimit dhe / ose terapisti dhe historinë mjekësore. Për të identifikuar substancën veçantë në të cilën mund të zhvillohet një reaksion alergjik janë teste të lëkurës. Për të krijuar një alergji të mundshme të shkaktojë në një sëmundje të pacientit, tregohet dorëzuar testet standarde të gjakut

Alergji të lëkurës - trajtim


Për të parandaluar alergji në lëkurë, çdo person të prirur për alergji në zhvillim duhet domosdoshmërisht e di e gjithë lista provokojnë alergji ndaj alergeneve të lëkurës. Por shpesh të vendosur në mënyrë të pavarur skuqje të lëkurës provokator është e pamundur. Prandaj, paraqitja e shenjave të vogël të alergjive të lëkurës nuk duhet të vonojë, konsultohuni me mjekun tuaj. Pas emërimin e një numri të testeve dhe të testeve do të përcaktojnë diagnozën më të saktë të veçanta, atëherë mjeku do të jetë në gjendje të caktojë trajtimin e duhur të pacientit.

Në këtë rast, kemi parasysh se absolutisht nuk ka trajtim alergji të lëkurës nuk do të ndihmojë pacientit në rast se provokuar alergjen nuk u hoq nga jeta e tij e përditshme. Në mungesë provokator shpesh alergjike në lëkurë janë vetëm. Nëse jo, pacienti është caktuar antihistamines mirëpritur (fenystyl, suprastin, tavegil etj) të cilat janë jo vetëm skuqje të lëkurës të pastër, por edhe jep një shqetësim të madh të eliminuar kruarje. Përveç antihistamines gjendje për të hequr këto shenja të përbashkëta të reaksion alergjik si ënjtje. Në raste të rënda të treguara në emërimin e glukokortikoideve.

Shumica allergists është kredituar me pacientët e tyre dhe krem ​​hormonale vaj për alergji të lëkurës . Të rrezikshme këto fonde janë absolutisht jo si krem ​​dhe ointments moderne përmbajnë në përbërjen e saj dozë aq të varfër e hormoneve në gjak nuk janë të zhytur, duke i siguruar efekt të mirë anti-alergjike.
Lëkurës alergji në fëmijët për shkak të trupit të fëmijës sensibilitet ndaj hormoneve, krem ​​hormoneve dhe ointments janë zakonisht nuk trajtohen. Në raste të tilla produkte që nuk përmbajnë një lloj të hormoneve që janë në mënyrë të barabartë edhe me këtë problem

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. 2. Alergjive ushqimore ethe hay